Stabilnośc systemu

+1 głos
wizyt: 783
Czytałem na stronie Benchmarka artykuł jak zoptymalizować system ,mam pytanie czy są jeszcze jakieś sposoby na przyspieszenie działania systemu? głównie chodzi mi co jaki czas przeprowadzać defragmentacje dysków, a w ostatecznościu format?
20 maja 2009 w Inny sprzęt przez użytkownika Statek Poziom 4 (1,280)
   

5 odpowiedzi

0 głosów
Defragmentację? W sumie zawsze jak po analizie dysku zauważysz trochę czerwonych bloków (pofragmentowanych plików). Ja defragmentuje tak co miesiąc choć powinienem częściej. Jeżeli masz duży przepływ plików na twardym (dużo nagrywasz na dysk, kasujesz, przenosisz) to bardzo szybko Ci się pofragmentuje lecz jak używasz go tylko do pracy bez żadnych wielkich plików to raz na kilka miesięcy wystarczy. Defragmentację przeprowadzaj na dysku który nie jest zapełniony po uszy bo jak jest pełny to nie zdefragmentuje Ci większych plików.

Format? To ostateczne rozwiązanie jak już nie da się niczym przyspieszyć startu i zamykania systemu oraz jego pracy. narazie siedze na Windzie już 2 rok. Fakt że już muli bo sterowniki non stop są przeinstalowywane na nowe jakie wychodzą ale system jeszcze daje radę.

Można jeszcze użyć programów do optymalizacji startu i zamykania systemu typu BootWiz bodajże.

Żeby szybko chodził to nie zapełniać dysku systemowego. Mniej więcej żeby było ponad 25% wolnego miejsca na nim.

Oczywiście żeby system działał stabilnie to trzeba go regularnie skanować antiwirem a przy zmianie sterowników używać programów do usuwania poprzednich.
odpowiedź 20 maja 2009 przez użytkownika Dragon Poziom 6 (8,300)
0 głosów
Wszysto zależy jak używasz systemu (dema,triale), sporo ludzi defragmentuje i czyści dyski raz na miesiąc (ja robie to raz na tydzień) i myśle że to wystarcza. Osobiście po jednym miechu usuwam wszystkie "punkty przywracania" bo zajmują sporo miejsca a żaden dysk nie jest indeksowany. Jak kłade nowy system to zaraz korzystam z komend "fsutil" żeby HDD miało jak najmniej do roboty.
Dobrym softem do czyszczenia PC jest CCleaner, darmowy i prosty a mimo to skuteczny. Pozdrawiam
odpowiedź 20 maja 2009 przez użytkownika multijumper Poziom 5 (4,880)
0 głosów
1. Format - przy zmianie systemu na inny.
2. Defragmentacja - przy FAT(32) i standardowym, pod względem ilości instalowanych i usuwanych w warunkach domowych, użytkowaniu dysku pewnie by się raz na miesiąc zdała. Jeżeli ilość tkaich operacji jest większa to odpowiednio częściej. Przy ntfs - od przypadku do przypadku. Z punktu widzenia systemu i danych na dysku ten system plików jest na tyle odporny na ich fragmentowanie, że częściej w grą wchodzi subiektywne odczucie Użytkownika niż rzeczywista potrzeba.
3. Przyspieszenie systemu - najlepszym sposobem jest skompilowanie informacji dostępnych w sieci wg możliwości swego sprzętu i osobistych preferencji, a nie stosowanie - jak leci - wszystkich znalezionych porad.
odpowiedź 20 maja 2009 przez użytkownika Matuzalem Poziom 6 (7,560)
0 głosów
Możesz po instalacji systemu i wszystkich niezbędnych sterowników i programów gdy system jest "świeży" stworzyć sobie płytę recovery (z obrazem całej partycji gdzie masz system zainstalowany i wszystkie programy) i potem z takiej płytki korzystać w razie potrzeby. Można w ten sposób zaoszczędzić mnóstwo czasu.
odpowiedź 20 maja 2009 przez użytkownika ZeTek Poziom 6 (7,620)
0 głosów
Kolego statek, masz same nierozwiazane problemy - czyzby nikt nie dal Ci dobrego rozwiazania ? Do oceny pomyslow sluza odpowiednie przyciski przy komentarzach, wiec zapraszamy do glosowania, inaczej ludzie przestana odpisywac :)
odpowiedź 20 maja 2009 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
...