Ogniwo Peltiera - za i przeciw

–1 głos
wizyt: 12,693

Witam,

 

Chcialbym zalozyc sobie ogniwo Peltiera (Peltier pad) na razie, ale mam watpliwosci. Praktycznie wiem, jak to dziala, ale w praktyce... no wlasnie - jak zda sie to w praktyce ? Ogniwo potrzebne byloby mi do zaatakowania granicy 4GHz na moim CPU (E6750), chlodzenie mam w porzadku - wiele wiatrakow w srodku obudowy, chlodzenie to AC Freezer Xtreme. Byc moze procesor fizycznie tyle nie wycisnie (max stabilne to 3700, bo 3750 juz wyskakuja bledy, a 3800 nie dziala), ale jesli schlodze go do niskiej temperatury ogniwem odprowadzajac nadmiar ciepla chlodzeniem - to moze sie uda ?

Nie mam czasu grzebac w sieci poszukujac ZA i PRZECIW. Moze WY pomozecie ? Jak na razie powstrzymuje mnie fakt, ze ogniwo albo produkuje lod, albo skrapla wode (w zaleznosci od warunkow i mocy), wiec cos trzeba byloby z ta sciekajaca woda zrobic (co praktycznie ?). Drugie ale to pobor mocy - przeciez po jakims czasie to szarpnie po kieszeni. 

Prosze o ZA i PRZECIW. Dziekuje z gory.

8 lipca 2009 w Chłodzenie przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
   

11 odpowiedzi

0 głosów
Przeciw:
- wielki pobor pradu
- wydajnosc (prad/odprowadzane cieplo)

Za:
- jakies -10C na procu! :D
odpowiedź 8 lipca 2009 przez użytkownika GreQonE Poziom 10 (123,890)
0 głosów
Zalety:
- brak ruchomych elementów w ogniwie
- brak czynnika chłodzącego
- ogniwo może mieć dowolny kształt

Wady
- wymaga wydajnego zasilania (5-40 A)
- wydziela bardzo duże ilości ciepła (potrzebuje dobrego chłodzenia)

Dodatkowo kiedyś słyszałem o sporej awaryjności. W chwili awarii następowało odwrócenie i zamiast schładzać procka to gotował go.
odpowiedź 8 lipca 2009 przez użytkownika XaRaDaS Poziom 6 (8,270)
0 głosów
Zalet, zakładając ograniczenia modułów peltiera praktycznie brak. Biorąc pod uwagę mocne ogniwo 267W (realnie z zasilacza 12V to jakieś 220W):

-prąd jaki musi dostarczyć zasilacz, aby osiągnąć taką moc, to około 25A @ 12V (ogniwo nie ma 100% sprawności)

-różnica temperatur między zimną a gorącą stroną to około 70C przy zerowym obciążeniu i 0C (zero) przy obciążeniu 100%

-ciepło które należy odebrać z gorącej strony, to energia procesora (niech będzie, że po O/C jest to 110W) plus energia z modułu peltiera czyli 25Ax12V=300W. Razem 410W przekazywane na cooler.

-CPU 110W będzie wykorzystywał około 50% możliwości modułu peltiera, zatem różnica temperatur między gorącą, a zimną stroną wyniesie maksymalnie 40C.

-Jeśli przy obciążeniu 410W utrzymasz gorącą stronę w temperaturze 50-60C, to śmiało można się pobawić, ale bez bardzo agresywnego chłodzenia wodnego nie dasz rady. O uzyskaniu lodu to możesz zapomnieć.

Pomijam już tu takie rzeczy jak rozmiar modułu peltiera vs. rozmiar rdzenia procesora i rozkład gradientów temperatur w związku z tym faktem.

Powyższe wyliczenia dotyczą standardowych modułów dostępnych luzem w sklepach internetowych. Można uzyskać lepsze sprawności i osiągi, ale dotyczy to specjalnych ogniw, liczonych i projektowanych dokładnie pod specyficzne warunki pracy. Generalnie jeśli się na tym nie znasz (ogniwa peltiera, fizyka, temperatury, itp.) nie zabieraj się za takie rzeczy.
odpowiedź 8 lipca 2009 przez użytkownika toms_ Poziom 1 (140)
0 głosów
Odradzam bawienia się w takie wynalazki. W sumie możesz potraktować to tak, Peltier nie chłodzi, a raczej "przenosi" energię cieplną z jednej strony na drugą. Do tego sam generuje prawie drugie tyle ciepła. Więc suma sumarum masz dużo więcej ciepła do odprowadzenia. Oprócz tego, jeżeli nie będziesz go wystarczająco dobrze chłodził, to od strony procesora temperatura będzie wzrastać. Lepiej juz założyć wodne chłodzenie.
odpowiedź 8 lipca 2009 przez użytkownika Bohun Poziom 3 (600)
0 głosów
Do takiej zabawy to trzeba mieć także zapasowy CPU bo jak coś pójdzie nie tak to po procku
odpowiedź 8 lipca 2009 przez użytkownika MAXIOR Poziom 7 (12,800)
0 głosów
odwróć plyte głóna gniazdem procesora do dolu , zaizoluj jego okolice i zastosuj ogniwo... tyle ze takie ogniwo pobiera okolo 300 W z gniazdeczka... no i musisalbys samo ogniwo jakos wydajnie schlodzic... mysle ze LC byloby bardziej na miejscu niz takie ogniwo... ale jesli Ty chcesz miec takie cos... no co... powodzenia... do odwaznych swiat nalezy:)
pozdrawiam i zycze sukcesow...
PL-Z:)
odpowiedź 8 lipca 2009 przez użytkownika pajdolini_lowca_zwie Poziom 4 (1,180)
0 głosów
Peltier to było "wielkie coś" jakieś 8 lat temu. Dziś prawie nikt o tym nie pamięta, bo ludzie albo się sparzyli albo doszli do całkiem sensownego wniosku, że stosowanie peltiera nie ma sensu.
Raz pobór prądu, jak zaznaczyli poprzednicy a dwa fakt, że musisz odebrać znacznie więcej ciepła niż wygenerowałby sam CPU. Tyle ciepła najlepiej odebrać chłodzeniem wodnym a jeżeli masz już wodę, to po co peltier?
odpowiedź 9 lipca 2009 przez użytkownika projectdarkstar Poziom 6 (8,900)
0 głosów
http://www.overclock.net/peltiers-tec/ polecam, jak widać jedynie w Polsce ludzie "zapomnieli" lol. Jednak jeżeli nie masz zbyt dużego doświadczenia, to nie polecam się tym bawić.
odpowiedź 9 lipca 2009 przez użytkownika seryoga Poziom 4 (2,130)
0 głosów
odpowiedź 9 lipca 2009 przez użytkownika xerion Poziom 4 (1,680)
0 głosów
tak a propo to ogniwo chlodzace procesor pobiera tak gdzies 50w jezeli oczywiscie ma sterownik napiec jak interesuje cie to sobie zamow np takiego titana amande pobiera max 50w http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=3838-81
odpowiedź 9 lipca 2009 przez użytkownika STALKER__PL__ Poziom 5 (3,760)
0 głosów
Dziekuje za wszystkie odpowiedzi. CHodzilo mi jednak o plusy i minusy mojego konkretnego rozwiazania - a nie Peltiera w ogole.

Np. czy niepodlaczony Peltier moze sluzyc jako zwykly przewodnik ciepla w przypadku, gdy go odlacze od pradu - no bo do bicia 4GHz bedzie wlaczony, a potem to juz szkoda pradu, no i mala roznica miedzy 3700 i 4000 w uzytkowaniu (ale dla benchmarkow w sam raz), wiec za wielka skorka na wyprawke. Czy wiec da sie go odlaczac fizycznie tak, by zalozone nan chlodzenie bylo nadal efektywne ?

Nie sie nie dowiedzialem o izolacji w praktyce. Odwracanie plyty odpada :) Lodu moze rzeczywiscie nie osiagne, ale skraplanie wody jest juz niebezpieczne - nie mam pojecia, jak to zrobic: recznie (jak, z czego), czy sa jakies gotowce ?

Nie myslalem o Titan Amanda, bo nawet nie mam wolnego slota PCI do wlozenia sterowania. Samo ogniwo - myslalem o malej mocy, ale tu nie mam pojecia, czy w praktyce sa roznice w uzyskiwaniu znacznych gradientow pomiedzy slabszymi i mocniejszymi ogniwami dla CPU E6750 @3700-4000. Jesli nie - to slabsze ogniwo starczy, by sie przekonac, czy przebije bariere 3750.

Itd etc :)
odpowiedź 9 lipca 2009 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
...