złącze HDMI płyty głównej

+1 głos
wizyt: 5,279

Mam płytę główną ze zintegrowaną grafą. w związku z tym na panelu I/O jest gniazdo HDMI (przesyła nie tylko obraz ale i dźwięk). Takie gniazdo mam również w monitorze.

Ponieważ mam także niezależnę karty - graficzną i muzyczną - muszę wyłączyć działanie integry graficznej i dźwiękowej. Czy mimo to gniazdo HDMI płyty głównej będzie działało ? (moja niezależna karta graficzna nie ma złącza HDMI.)

Co powinnam zrobić (kabelki i nie tylko), by przesłać sygnał obrazu i dźwieku do monitora poprzez kable HDMI ?

 

13 lipca 2009 w Płyty główne przez użytkownika vika6 Poziom 4 (1,460)
   

16 odpowiedzi

+1 głos
 
Najlepsza odpowiedź
@vika6
Tak, HDMI Ci się nie przyda.
Dźwięk najlepiej jak pójdzie z karty dźwiękowej do wzmacniacza bo sama mówisz, że ta karta jest bardzo dobra.
Kabel DVI ma taką samą jakość obrazu jak HDMI. Tak więc podłącz monitor do 8800GT za pomocą DVI, a dźwięk do wzmacniacza przez swoją kartę dźwiękową ASUS i wszystko będzie działało. Tak jak pisałem wcześniej w BIOSie się wybiera działającą kartę graficzną więc dwie razem nie działają.
Co do dźwiękowej to niewiem, ale raczej działa sam ASUS.

pozdro
odpowiedź 14 lipca 2009 przez użytkownika assistant Poziom 8 (44,040)
wybrane 9 listopada 2013 przez użytkownika TheSpeed
+1 głos
Jeśli wyłączysz zintegrowane układy to przez HDMI nie będzie wysyłany żaden sygnał. Co do kombinowania z kablami itd. to raczej nic nie da się zrobić, musisz mieć HDMI w dedykowanej karcie graficznej.

PS a może znajdziesz trochę czasu żeby sprawdzić czy przy wyłączonych "integrach" działa HDMI?
odpowiedź 13 lipca 2009 przez użytkownika matej Poziom 4 (2,370)
–1 głos
Najlepiej byloby wlaczyc HybridSLI/HybridCrossFire (jesli karta to wspiera, a plyte i BIOS masz w tej rewizji, ze nie wylaczaja HDMI przy podlaczeniu karty graficznej) i podlaczyc wszystko przez HDMI. Z tym, ze zewnetrzna karta dzwiekowa bedzie nieslyszalna przez HDMI, ale mozesz z kolei ja podlaczyc jako zrodlo innego dzwieku do np. zewnetrznych kolumn.
odpowiedź 13 lipca 2009 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Pytam Was na "sucho" - bez eksperymentów, bo szkoda mi wywalać pieniędzy na kabel HDMI, jeśli i tak miałby się nie przydać. W innym wypadku zrobienie próby byłoby rzeczywiście najprostszym rozwiązaniem.

Jeżeli już jestem przy głosie, to pozwolę sobie zadać jeszcze kilka pytań: HDMI jest fajne, bo obraz i dźwięk idą jednym kablem; Ale jak właściwie jest z jakością sygnału? Czy obraz wysłany przez HDMI i DVI mają tą samą jakość ?
Który ze standartów dźwieku wybrać do przesłania go z karty muzycznej do wzmacniacza, aby zapewnić jak najlepszą jakość ?
odpowiedź 13 lipca 2009 przez użytkownika vika6 Poziom 4 (1,460)
0 głosów
do jeomax - tryb HybridCrossFire niestety odpada w moim wypadku, choć płyta (ASROCK M3A790GXH) go obsługuje (mam kartę Zotac 8800GT). Prawda ?
A na marginesie: co to znaczy, ze "zewnetrzna karta dzwiekowa bedzie nieslyszalna przez HDMI" ? Nie rozumiem...
odpowiedź 13 lipca 2009 przez użytkownika vika6 Poziom 4 (1,460)
+1 głos
Podaj model monitora, gdyż jeszcze nie widziałem takiego, który posiadałby port HDMI w wersji 1.3. A dopiero od niej możliwe stało się przesyłanie dźwięku oraz obrazu jednym kablem.

Jeżeli posiadasz odpowiedni sprzęt to aby przesłać dźwięk i obraz z komputera zabezpieczone za pomocą HDCP (dyski Blu-Ray) karta muzyczna musi być "zintegrowana" z układem graficznym i wtedy przesyła sygnał, który nie może być w prosty sposób przechwycony.
Aby przesłać dźwięk bez zabezpieczenia HDCP wystarczy podłączyć do karty graficznej lub jak u ciebie płyty głównej źródło sygnału poprzez port S/PDIF.
odpowiedź 13 lipca 2009 przez użytkownika gormar Poziom 6 (5,250)
+1 głos
Co do twoich dodatkowych pytań:
1."Czy obraz wysłany przez HDMI i DVI mają tą samą jakość ?"
tak, gdyż oba typy złącz są ze sobą kompatybilne. Jedynie DVI nie obsługuje zwiększonej głębi kolorów oraz nie przesyła dźwięku.

2."Który ze standardów dźwięku wybrać do przesłania go z karty muzycznej do wzmacniacza, aby zapewnić jak najlepszą jakość ?"
To zależy jaki sygnał może odebrać i zdekodować twój wzmacniacz. Tylko raczej odpowiedniego nie posiadasz w swoim monitorze.
Podstawowy tryb to sygnał zdekompresowany stereo.
Później Dolby Digital 5.1.
A najnowsze karty ATI mogą przesyłać DD TrueHD 7.1.
odpowiedź 13 lipca 2009 przez użytkownika gormar Poziom 6 (5,250)
0 głosów
musisz załączyć w biosie zintegrowaną kartę graficzną, wtedy bez problemu podłączysz pod nią monitor przez gniazdo HDMI w twojej płycie głównej, mam to samo :p
odpowiedź 13 lipca 2009 przez użytkownika Jaszczur227 Poziom 4 (1,000)
+1 głos
Co do wyboru działające karty graficznej to w Biosie jest opcja. Nie wiem jak się dokładnie nazywa, ale do wyboru masz:

-PEG - Czyli grafika na PCI-Express czyli Twój 8800GT
-OnBoard - integra
- PCI - grafika na PCI.
odpowiedź 13 lipca 2009 przez użytkownika assistant Poziom 8 (44,040)
0 głosów
@gormar - mój monitor to Gateway FHD2400 (24"). W instrukcji obsługi jest opis tego gniazda jako "HDMI digital audio/video connector".
Dzięki gormar za wyjaśnienia : jeśli sygnał w DVI nie jest gorszy to użyję złącz i kabla DVI (to złącze jest i w karcie i w monitorze)i na dodatek sam kabel też mam w domu.
Rozumiem, że używanie przejściówki DVI/HDMI nie ma sensu. Czy dobrze myślę ?

Jeśli chodzi o dźwięk (mam b.dobrą kartę muzyczną Asus Xonar D2 i system 7.1)to powinnam chyba postarać się o porządny wzmacniacz i odpowiednie głośniki. Macie jakieś swoje typy w tym zakresie?

@jaszczur - radzisz mi załączyć zintegrowaną grafę.. Ale przecież nie mogę używać jej razem z 8800GT !
odpowiedź 13 lipca 2009 przez użytkownika vika6 Poziom 4 (1,460)
0 głosów
Z tych wszystkich wypowiedzi widzę,że kabel HDMI nie miałby tu zastosowania nawet, gdybym miała takie złącze w karcie graficznej. Dźwięk bowiem powinien być przesłany nie do monitora, ale bezpośrednio do zewnętrznego wzmacniacza (nie mam go jeszcze) odpowiedniej klasy. Skorygujcie mnie jeśli źle myślę...
odpowiedź 14 lipca 2009 przez użytkownika vika6 Poziom 4 (1,460)
+1 głos
@vika6 - piszesz: "Jeśli chodzi o dźwięk (mam b.dobrą kartę muzyczną Asus Xonar D2 i system 7.1)to powinnam chyba postarać się o porządny wzmacniacz i odpowiednie głośniki. Macie jakieś swoje typy w tym zakresie?"

Co to znaczy że masz system 7,1?? Bo rozumiem to w ten sposób, że masz kartę (Asus bla bla bla) i jakiś zestaw głośników komputerowych 7,1. Jeśli tak to nie potrzebujesz żadnego wzmacniacza, gdyż zestawy takie maja wbudowana tzw. "końcówkę mocy" (czyli wzmacniacz). Jeśli zaś Miałaś na myśli, że Twoja karta dźwiękowa obsługuje system 7,1 i chcesz sobie sprawić zestaw głośników to musisz odpowiedzieć na pytania: jakiej jakości dźwięku oczekujesz, jakie są Twoje środki, oraz w przypadku, gdy powyższe będą spore - jakiej wielkości masz pomieszczenie.
odpowiedź 14 lipca 2009 przez użytkownika SoundsGreat Poziom 4 (2,040)
–1 głos
@vika6 - piszesz: "@jaszczur - radzisz mi załączyć zintegrowaną grafę.. Ale przecież nie mogę używać jej razem z 8800GT !"

Jesteś w błędzie. Zarówno ATi jak i nVidia oferują technologie pozwalające na jednoczesne korzystanie z mocy zintegrowanej karty graficznej, jak i karty graficznej wpiętej w złącze PCi-Experss. Jeomax i Jaszczur mieli rację, ale nie jestem pewien, czy działało by to w praktyce.
odpowiedź 14 lipca 2009 przez użytkownika SoundsGreat Poziom 4 (2,040)
+1 głos
@Michael_17

Płyta obsługuje HybridCrossFire.
odpowiedź 14 lipca 2009 przez użytkownika assistant Poziom 8 (44,040)
0 głosów
@MikiS93 - dziękuję za ostateczne podsumowanie tematu oraz zwrócenie uwagi Michael_17`a na HybridCrossFire.
Właśnie dlatego używanie obu graf razem jest niemożliwe!
W mocy pozostają więc moje zastrzeżenia co do porady Jaszczura 227...
@Michael_17 - dzięki za wyjaśnienia w sprawie dźwięku.
Miałam na myśli tą drugą ewentualność, tzn. nie mam jeszcze - w dziedzinie dźwięku - nic oprócz karty muzyc znej, obsługującej system 7.1. Nie zdążyłam się również jeszcze porządnie dowiedzieć, CO MIEĆ POWINNAM. Dlatego podane przez ciebie kwestie do rozważenia wezmę serio pod uwagę.

odpowiedź 15 lipca 2009 przez użytkownika vika6 Poziom 4 (1,460)
0 głosów
Mam podłączony monitor LG 22" W2261PV i Radeona 4550 kablem HDMI.Korzystam z nagłośnienia podłączonego do gniazda słuchawkowego monitora.Piszecie że można przesłać audio przez DVI.HDMI nie zdaje egzaminu w starszyg grach ze względu chyba na nie obsługiwanie małych rozdzielczości.Chcę przesłać dźwięk do monitora żeby korzystać z gniazda słuchawkowego kablem DVI-DVI.Co powiecie na to?
odpowiedź 19 sierpnia 2009 przez użytkownika neig666 Poziom 1 (140)
...