OC Procesora, obudowa i wentylatory.

+1 głos
wizyt: 2,497

Witam

1.Jakiś czas temu zakupiłem cooler do procesora - Scythe Mugen 2 i udało mi się mojego Q9400 podkręcić do 3,5GHz (po pewnym czasie musiałem obniżyć, do 3,45 aby komputer pracował stabilnie), czytałem jednak, że przy dobrym chłodzeniu mogę dociągnąć do 3,6GHz. Jakiś tydzień temu zmieniłem moją obudowę Thermaltake Soprano, na CoolerMaster HAF922. Obudowa ta zbierała bardzo dobre recenzje, przede wszystkim chwalono ją za doskonały przepływ powietrza (HAF- High Air Flow) i w niektórych testach prześcigał nawet swojego "starszego brata" HAF932, mimo że nie ma z boku żadnego wentylatora. 

Ogólnie jestem z obudowy bardzo zadowolony i widać wyraźną różnicę, w jakości chłodzenia, jednak jakże byłem zdziwiony, kiedy po podkręceniu procesora do 3550MHz i włączeniu programów obciążających, niemal, że natychmiast nastąpił reset (i to mimo zamontowania z boku dwóch wentylatorów 120mm z mojej starej obudowy z boku). W czym tkwi problem? 

Moja płyta główna to Asus P5E (praktycznie Maximus Formula tylko bez paru bajerów), napięcie procesora zostało podniesione do 1.248V.

2.Chciałbym za jakiś czas dokupić dodatkowe wentylatory z boku mojej nowej obudowy i zależy mi głównie na wydajności, chciałem jednak również, aby te wentylatorki były podświetlone diodami LED, jednak z tego, co patrzyłem to najlepsze wentylatory z LED (120mm) mają wydajność na poziomie ok. 60CFM (maks przepływ powietrza), podczas gdy np. Noctua NF-P12-1300 oferuje przepływ powietrza w wysokości ok 100CFM. Czy jest jakiś powód, dla którego wiatraki z LED są o tyle słabsze, jeśli chodzi o przepływ powietrza, a może da się znaleźć takie o podobnej wydajności?

A może zamiast 2x120mm zaopatrzyć się w 200mm? Taki gigant wygląda ciekawie, ale bardzo trudno jest je dostać, poza BigBoyem, od Antca nie widziałem w ofercie polskich sklepów żadnego innego wentylatora tej wielkości (oczywiście nie przeszukałem wszystkich), znalazłem może garstkę innych za granicą, ale przecież nie będę go z stamtąd sprowadzać. Jak już pisałem zależałoby mi na wiatraku z podświetleniem LED, ale BigBoy takowego nie ma, dodatkowo przepływ powietrza to "zaledwie" 120CFM, czyli niewiele więcej niż jeden Nocture (większe wentylatory są przy tym cichsze, ale nie jestem fanatykiem ciszy).

Kolejna sprawa owo CFM, czy przekłada się ono bezpośrednio na wydajność. Jednym słowem, czy wentylator o wyższym wskaźniku CFM, będzie koniecznie wydajniejszy od tego z mniejszą wartością i czy np. wentylator 120mm o takiej samej wydajności CFM, co 200mm działa tak samo dobrze? I czy dane podawane przez sklepy nie są czasem podkolorowywane przez producentów?
Pozdrawiam

15 lipca 2009 w Procesory przez użytkownika xXserialkillerXx Poziom 3 (540)
   

6 odpowiedzi

+1 głos
chłodzenie procesora jest bardzo dobre i napewno nie jest to wina tego elementu, sama obudowa tez charakteryzuje sie swietnym przeplywem powietrza wiec tutaj tez nie ma problemu. Uważam że wina tkwi w napieciu procesora, mimo ze jest ono juz podbite to i tak za male. Podciagnij jeszcze troche napiecie, ten procek spokojnie wytrzymuje mnapiecie w granicah 1.3V i wyzszych. podkrecalem kiedys tego procka i na napieciu prawie 1.4V doszedl do 3.95Ghz :)
pozdro
odpowiedź 15 lipca 2009 przez użytkownika Bakak Poziom 8 (38,780)
+1 głos
Zgadzam się z przedmówcą w sprawie Coolera chłodzącego procesor. Według mnie zasilacz może być za słaby lub też płyta blokuje procesor. Gdybyś podał konfiguracje swojego kompa, to by można było coś zasugerować.
odpowiedź 15 lipca 2009 przez użytkownika Kajet Poziom 1 (160)
+1 głos
Ten proc powinien spokojnie wyciagnac 3.7-3.8, na napieciu 1,35-1,4. Z tego co pamietam to zalecenia sa aby nie uzywac na 45 nm procach napiecia wyzszego niz 1.35V poniewaz skraca ono znacznie zywotnosc procesora, jednakze rozsadnie w tym przedziale mozna napiecie ustawic.
Pamietaj, ze napiecie nie tylko podnosisz na procu, ale takze na mostku itd itp :D
Mugen 2 nie jest napewno tutaj problem, i on Cie tu nie hamuje. Jedyne co mogloby polepszyc tutaj wynik to wodne chlodzenie, ale to juz zabawa za grubsze pieniazki :)
odpowiedź 16 lipca 2009 przez użytkownika GreQonE Poziom 10 (123,890)
0 głosów
Wodne chłodzenie może w przyszłym roku :)
To napewno nie wina zasilacza (750W), płyta także raczej nie wchodzi w grę (http://forum.purepc.pl/Socket-423-478-775-479-f72/Asus-P5e-Maximus-Formula-Rampage-Bios-Mod-t280694.html).
Po podwyższeniu napięcia procesora faktycznie udało się go bardziej podkręcić, ale tylko do 3,65GHz, dalej komputer stawał się niestabilny, nawet, gdy próbowałem napięcia rzędu 1,37.
Jestem początkującym overclockerem i nie wiem jak bardzo mógłbym podwyższyć napięcie mostka północnego, południowego i czegokolwiek innego, poza Vcore żeby nie uszkodzić proca ani płyty i aby pozwalało to bardziej podkręcić procecosr.
Próbowałem jednak podwyższyć napięcie na owych mostkach do mniej więcej połowy skali wymienionej w biosie (do tej pory ustawnie było na AUTO) i niczego to nie zmieniło.

Co dziwne, mimo że komputer traci stabilność, to temperatura nigdy nie przekracza 45 stopni (pod obciążeniem), temperatury w różnych miejscach płyty głównej również nie przekraczają 40 stopni (wg speedfana).
Inną dziwną rzeczą jest fakt że mimo że w biosie podwyższyłem napięcie do 1,37V na Vcore, to Speedfan pokazuje np. że wynosi ono 1,33V, a przy 1,33, 1,31V.

Pozdrawiam.
odpowiedź 16 lipca 2009 przez użytkownika xXserialkillerXx Poziom 3 (540)
+1 głos
Takie zjawisko nazywamy vdropem :)
Z tego co wiem to jedyna plyta pozbawiona vdropa na rynku to GA-x48-DQ6 (a takze chyba GA-EP45-DQ6), mowiac o sockecie LGA775 oczywiscie.

Bardzo mozliwe iz dostales niezbyt dobra sztuke procesora i nie wykrecisz jej dalej.
odpowiedź 16 lipca 2009 przez użytkownika GreQonE Poziom 10 (123,890)
+1 głos
Jezeli pomoglismy, to nalezy temat zakonczyc :)

Klikasz zaproponuj rozwiazanie, nastepnie wybierasz autora najlepszego rozwiazania, a nastepnie potwierdzasz klikajac ponownie w zaproponuj rozwiazanie :)
odpowiedź 19 lipca 2009 przez użytkownika GreQonE Poziom 10 (123,890)
...