Regulowana prędkość wentylatotorów?

+1 głos
wizyt: 4,610

Właśnie się zastanawiałem nad takim problemem jak to jest z regulacją prędkości wentylatorów przez płytę główną.

 

Mam na płycie głównej (opis i link w zestawie w profilu) dwa wejścia do podłączenia wentylatorów. Jedno 4-pin jest dla procesora i akualnie jest tam podłączony procesor, a drugie 3-pin jest do wentylatora, głównie tylnego w obudowie (wentylator wyciągający). 

 

Zastanawiam się jak się obecnie zachowują te wentylatory w obudowie skoro nie są podłączone do tego typu wejść na płycie? Czy pracują z maksymalną swoją prędkością? Tylny wentylator w obudowie ma wtyczkę 3-pin do podłączenia, a pozostałe nie mają takiej wtyczki. Wtyczka obecnie nie jest podłączona do płyty, jedynie wentylator jest zailany z zasilacza jak pozostałe w obudowie. Pytanie czy pracuje w takim przypadku z maksymalną swoją prędkością? Co będzie jak go podłącze do płyty głównej, będzie chodził wolniej, czy szybciej? 

 

Jeśli wolniej czasami to w takim razie dlaczego w instrukcji od płyty głównej jest napisane coś takiego: 

"If you install two VGA cards, we recommend that you plug the rear chassis fan cable to the motherboard connector labeled CHA_FAN1 for better thermal environment."

 

To by sugerowało, że będzie chodził szybciej niż tylko tak jak jest teraz przy podłączonym kablu od zasilacza?

 

Pozdrawiam,
shaq
18 sierpnia 2009 w Płyty główne przez użytkownika _shaq_ Poziom 6 (7,800)
   

8 odpowiedzi

+2 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
1. Tak pod zasilaczem chodzą na maxa
2. Bios zmniejszy obroty jeśli w budzie będzie chłodno, a zwiększy, gdy któryś podzespół (najczęściej chipset lub procesor) zacznie się bardziej grzać, ale zgadza się- nie zwiększy bardziej niż wskazują parametry wiatraka.
3. trzeci przewód jedynie monitoruje (spadek obrotów odbywa się przez obniżenie przez bios napięcia na wtyczce lub przez sygnał pwm jeśli wiatrak taki posiada)
odpowiedź 18 sierpnia 2009 przez użytkownika SwidR Poziom 5 (3,460)
wybrane 9 listopada 2013 przez użytkownika TheSpeed
+1 głos
:) Ciekawy temat.
Otóż sprawa ma się tak jeśli podłączysz wentylator do złącza na płycie głównej zyskasz dodatkowo to, że będziesz mógł zobaczyc jak szybko się obraca :> i w niektórych przypadkach jego regulację - nie liczyłbym tu jednak na to..
Jeśli podłączysz go do kabla na zasilaczu zasilany jest z linii 12V i ani mniej ani więcej i teraz w zależności od wentylatora niektóre mają wbudowany termorezystor, w tym przypadku działący w taki sposób, że im wyższa temperatura tym niższy opór, a więc i wyższe obroty wentylatora. Jeżeli masz taki właśnie wentylator to nie ma znaczenia gdzie go podłączysz zawsze będzie się obracał tak jak mu się to podoba :)
Natomiast jeśli nie ma czujnika temperatury to oczywiscie szybciej bedzie sie obracal podlaczony do kabla bezposrednio z zasilacza (12V - max obroty) - chociaz teoretycznie rzecz biorąc takie same obroty powinien mieć gdy go podłączysz do gniazda w MB.
Reasumując - jeden ch.. czy podepniesz swoj wentylator do MB czy bezposrednio do PSU jesli ma czujnik temperatury, jesli go nie ma dla pewnosci podepnij do PSU (o ile zalezy Ci na wyzszym rpm) :D
odpowiedź 18 sierpnia 2009 przez użytkownika Bambo1983 Poziom 5 (4,020)
+1 głos
Nie wiem, jak w tym Asusie, ale w nowszych wiatraki podlaczone do plyty maja poprzez BIOS nie tylko odczyt predkosci, ale takze kontrole obrotow (nie tylko mozna ustawiac, jak szybko maja sie krecic, ale od jakiego poziomu maja zaczac dzialac, czy krecic sie szybciej).
Tlumaczenie z angielskiego nie sugeruje wcale, ze bedzie chodzil szybciej, tylko sugeruje podpiecie W OGOLE wiatraka dla lepszego chlodzenia wewnatrz. Jako ze producent plyty wyposazyl ja w stosowne gniazda dla wiatrakow, tako i wykorzystuje wlasnie te gniazda dla tego celu, bo inaczej nie byloby sensu montazu tych gniazd, skoro mozna byloby podpinac wiatraki pod moleksy :)
odpowiedź 18 sierpnia 2009 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
+1 głos
Eh... muszę trochę dodać. I tak po kolei:

@Bambo1983
> Natomiast jeśli nie ma czujnika temperatury to oczywiscie
> szybciej bedzie sie obracal podlaczony do kabla
> bezposrednio z zasilacza (12V - max obroty) - chociaz
> teoretycznie rzecz biorąc takie same obroty powinien mieć
> gdy go podłączysz do gniazda w MB.

Wentylatory jak napisałem są wszystkie podłączone do zasilacza, ale tylko tylny wyciągający ma DODATKOWY przewód 3-pin, który DODATKOWO można podłączyć do płyty głównej.

Nie ma wersji albo do zasilacza albo do płyty głównej.

Jest jedynie opcja dla tylnego wentylatora, żeby DODATKOWO podłączyć przewód 3-pin do wejścia na płycie głównej.

A pytanie jest takie czy to spowoduje spowalnianie obrotów w przypadku jeśli jest niska temperatura w obudowie, czy również ZWIĘKSZENIE obrotów jeśli jest za gorąco w obudowie. Bardziej mi chodzi o to ZWIĘKSZENIE bo tylko w tym przypadku mogę coś zyskać po podłączeniu (znaczy będzie lepiej chłodziło).

Według mnie chyba już więcej nie może się kręcić pod warunkiem, że ten przewód 3-pin daje dodatkowe zasilanie co może zwiększyć obroty.

odpowiedź 18 sierpnia 2009 przez użytkownika _shaq_ Poziom 6 (7,800)
0 głosów
> Tlumaczenie z angielskiego nie sugeruje wcale, ze bedzie
> chodzil szybciej, tylko sugeruje podpiecie W OGOLE
> wiatraka dla lepszego chlodzenia wewnatrz.

No tak wprost nie jest napisane, ale tak jak ja to rozumiem to jeśli rekomendują w przypadku dwóch kart graficznych to znaczy, że w obudowie w przypadku dwóch kart graficznych będzie bardziej gorąco więc, chyba po to, żeby po podłączeniu tego DODATKOWEGO przewodu 3-pin od wentylatora tylnego było chłodniej?

> nie byloby sensu montazu tych gniazd, skoro mozna byloby
> podpinac wiatraki pod moleksy :)

Wentylatory i tak są podłączane pod molexy do zasilacza, a ta wtyczka 3-pin od wentylatora tylnego to DODATKOWY przewód. Pytanie jaka jest jego rola? spowalniać jak nie potrzeba (tylko po co piszą żeby podłączyć jak są dwie karty graficzne, czyli bardziej ciepło jak bez tego by pracował cały czas na maksymalnych obrotach) czy przyspieszać jak za gorąco (to by znaczyło że teraz bez podłączenia nie pracuje na pełnych obrotach zawsze)?

eh... mam nadzieję że teraz lepiej wyjaśniłem.
odpowiedź 18 sierpnia 2009 przez użytkownika _shaq_ Poziom 6 (7,800)
+3 głosów
Z wentylatorami jest tak:
1. Jeśli mają opcję podpięcia do zasilacza to będą chodzić na max obrotów (chyba, że posiadają termistor o którym wspomniał Bambo)
2. Jeśli wiatrak ma dwie wtyczki na raz (molex i 3pin) jak np. chiefteki to masz podłączyć TYLKO jedną z nich- podpięcie obu nic nie da -przecież będzie dostawał nadal 12V.
3. Większość płyt głównych po podpięciu wiatraka 3pin do złącza 3pin pozwoli Ci na monitoring i regulację obrotów (przez BIOS lub odpowiednie oprogramowanie - np speedfan)
4. Żaden wiatrak nie będzie się kręcił szybciej niż podaje producent - no chyba, że zwiększysz jakoś napięcie
5. Dodatkowy przewód to kontrola obrotów (żółty, czasem niebieski) i nie podaje on dodatkowego napięcia
6. Czwarty przewód (z reguły niebieski) odpowiada za sygnał PWM i może służyć regulacji obrotów
7. W instrukcjach są często bzdury i przekłamania językowe i trzeba trochę uważać.
odpowiedź 18 sierpnia 2009 przez użytkownika SwidR Poziom 5 (3,460)
0 głosów
> Jeśli wiatrak ma dwie wtyczki na raz (molex i 3pin) jak
> np. chiefteki to masz podłączyć TYLKO jedną z nich-
> podpięcie obu nic nie da -przecież będzie dostawał nadal 12V.

Znaczy jedynie zmniejszenie obrotów bo chyba nie da się zwiększyć? Znaczy po podpięciu pod zasilacz jedynie chodzi na maxa mam rozumieć? To wiatraki od obudowy thermaltake (info w profilu)

> Większość płyt głównych po podpięciu wiatraka 3pin do
> złącza 3pin pozwoli Ci na monitoring i regulację obrotów
> (przez BIOS lub odpowiednie oprogramowanie - np speedfan)

Znaczy BIOS powinien zmniejszać jedynie czasami obroty? bo chyba nie zwiększy? chyba by musiał podać więcej prądu, żeby zwiększyć? Ta płyta główna ma coś takiego co się nazywa Q-Fan2 http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=RGSwH7V139hRZ34V

> Żaden wiatrak nie będzie się kręcił szybciej niż podaje
> producent - no chyba, że zwiększysz jakoś napięcie

Pytanie czy ten dodatkowy przewód 3-pin od tylnego wiatraka to powoduje po podłączeniu czy jedynie hamowanie obrotów?

> W instrukcjach są często bzdury i przekłamania językowe
> i trzeba trochę uważać.

No właśnie tutaj trochę namieszane, prędzej powinni napisać, że należy podłączyć jak się ma małe obciążenie i małą temperaturę w obudowie, żeby ciszej chodziły. Chociaż nie wiadomo może podaje dodatkowe zasilanie i bez tego nie kręci się na 100% mocy.

Kiedyś to może podłącze to zobaczę czy się kręci szybciej, na razie rozważam teoretycznie czysto. Może ktoś to już testował.
odpowiedź 18 sierpnia 2009 przez użytkownika _shaq_ Poziom 6 (7,800)
+1 głos
OK. Dzięki wszystkim, czyli wygląda na to, że mogę jedynie stracić a nie zyskać podłączając ten dodatkowy przewód 3-pin od tylnego wentylatora w obudowie do płyty głównej.

Pewnie szybkość wentylatora się nie zwiększy a jedynie może się zmniejszyć, co może jedynie spowodować skok temperatury i spadek wydajności chłodzenia i obiegu powietrza wewnątrz.

Mimo wszystko warto by było to przetestować, może kiedyś to zrobię (ale nie wiem czy warto).

Może ktoś jeszcze będzie chciał coś dodać, albo już to testował.

Oczywiście wszystkich nagradzam za udział w dyskusji punktami +5. ;)

Pozdrawiam,
shaq
odpowiedź 18 sierpnia 2009 przez użytkownika _shaq_ Poziom 6 (7,800)
...