Błąd przy próbie bezpiecznego odłączenia zewnętrznego dysku.

+1 głos
wizyt: 6,615

Witajcie!

Być może ktoś z Was spotkał się z rozwiązaniem problemu, który - z tego co zdążyłem już wygooglować - chyba niespecjalnie jest do rozwiązania. A przynajmniej nie bez całkowitej reinstalacji systemu (co w moim przypadku nie wchodzi w ogóle w grę - komputer służy mi w 80% do pracy). 

Problem polega na tym, że nie mogę w trakcie pracy komputera odłączyć zewnętrznego napędu HDD (podłączanego na USB lub eSATA). Mogę go włączyć, zadziała i wszystko OK. Ale żeby go odłączyć lub zmienić na inny, muszę całkowicie wyłączyć komputer. Problem nie dotyczy np. pendrive'a.

Teoretycznie można z tym żyć, dlatego ... jakoś żyję :). Ale jest to niestety czasem upier***we. 

Część osób twierdzi, że po co wyłączać przez "Safely remove" - odłącz kabel i z głowy. Inni proponują przełączenie trybu pracy zewn dysku tak by był zoptymalizowany do szybkiego usunięcia i "na pewno" możesz wyjąć kabel. 

Ja jednak posiadam na zewn dysku ważne dane, projekty etc i zawsze opcji "safe remove" używam. Nie przeszkadza mi dodatkowe kliknięcie w ikonę, za cenę bezpieczeństwa moich danych.  Dlatego szukam rozwiązania tego problemu.

Z informacji z angielskich stron wywnioskowałem jak dotąd, że:

- przypadłość ta ponoć dotyczyła też XP (a mam Vistę, na XP nigdy mnie ta przypadłość nie dopadła)

- przypadłość ta może dotyczyć tylko dysków zewn sformatowanych NTFS

- mozna próbować szukać jaki proces trzyma dysk i dla osób, które są całkowicie pewne tego że nie mają zadnych usług, procesów, indeksacji, wyszukiwania itp działających w tle (a ja do nich należę), które by uniemożliwiały odłaczenie tego dysku - z użyciem paru użytecznych programów byłego Sysinternals, można dojść do wniosku, ze dysku używa proces "system" PID 4 i na tym by był koniec.

Nie próbowałem nawet dochodzić jaka podfunkcja systemowa coś robi na tym zewnętrznym dysku bo jest tego multum a nie znam się aż tak dobrze na bardziej skomplikowanych elementach Windows. Można to przejrzeć narzędziem Sysinternals Handle ale ja już dalej nie dotrę. Z informacji na sieci (dyskusjach na forach) wynika, że praktycznie wszyscy doszli do tego momentu, że proces systemowy i ... co dalej nie wiadomo. 

Sprawdzając handle po próbie "safe remove" zewnętrzny dysk jest trzymany przez proces system PID4 ale np. po 10min wygląda na to, że jest wolny. Jeśli spróbuje się znowu dysk odłączyć to znowu go "złapie". Na dysku USB zaczął mi nawet stukać (próba włączenia, rozłączenia i tak przez 30sek po czym błąd). 

Może ktos z Was spotkał się z taką przypadłością i wie coś więcej? :)

Mój komputer to: notebook hp na Vista Home Premium PL SP2. Podłączane dyski to WD Passport usb lub inny w obudowie eSATA. Zresztą chyba typ komputera ani dysków nie gra roli - zdarzało się to na sieci ludziom o różnych konfiguracjach.

Co istotne - nie pamiętam, ale mam wrażenie że w pierwszej fazie użytkowania tego komputera (czyli jak zacząłem wgrywać swoje programy i ustawienia, po zakupie) to dało się odłączyć te dyski. Potem jednak nie wgrałem nic innego ponad to co miałem w XP (a w XP wszystko było w porzadku). Dołożyłem tylko programik HotSwap (pozwala odlączyć bezpicznie eSATA / już go odinstalowałem) i być może wystepowanie tego błędu zbiegło się z SP2. 

9 listopada 2009 w Dyski twarde przez użytkownika januszb Poziom 4 (1,040)
   

5 odpowiedzi

0 głosów
Wg mnie możesz spokojnie wyjmować kabelek.Ja tak często robię i nigdy nie miałem żadnych problemów.I też się go nie da usunąć przez bezpieczne usuwanie.Może to dlatego, że to w końcu dysk i cały czas pracuje.Pendrive działa tylko wtedy gdy coś na nim zapisujemy/odczytujemy.
odpowiedź 9 listopada 2009 przez użytkownika agentixkocham Poziom 6 (9,340)
0 głosów
Sprawdź czy w biosie masz włączony tryb AHCI, bo właśnie dzięki niemu masz możliwość korzystania z HotPlug-a.

I jeszcze taka mała regułka:

"Hot plugging - możliwość podłączania lub odłączania urządzeń peryferyjnych do komputera przy włączonym zasilaniu. Możliwość tę dają m.in. porty USB, FireWire, dyski twarde pracujące w standardzie SATA-2 oraz karty pamięci Flash. Jednak większość portów które teoretycznie nie obsługują hot pluggingu, działają przy podłączeniu "na gorąco", jednak nie zawsze prawidłowo."
odpowiedź 9 listopada 2009 przez użytkownika Voytec Poziom 5 (4,390)
0 głosów
Przeskanuj antywirusem.
odpowiedź 9 listopada 2009 przez użytkownika miroslaw Poziom 5 (2,920)
0 głosów
Być może to jakiś wirus. Jeśli skanowanie nic nie wykryje skopiuj dane na swój dysk w laptopie i sformatuj dysk zewnętrzny. Wtedy spróbuj go bezpiecznie odłączyć. Przed zgraniem danych przejrzyj je dokładnie i może rób to etapami. Jeśli w którymś momencie dysk nie będzie się chciał odłączyć to będziesz znał lokalizacje powodującego konflikt pliku.

No i sprawdź przywracanie systemu, backup i inne tego typu funkcje w Viście. Być może w którymś z tych programów Twój dysk zew. jest ustawiony jako miejsce docelowe wykonywania tych czynności.
odpowiedź 10 listopada 2009 przez użytkownika byku08 Poziom 4 (1,890)
0 głosów
Witajcie!
Dziękuję za dotychczasowe podpowiedzi!
Ad. "wirus" - niestety, komputer jest czysty. Na dyskach mam różne dane ale na jednym mam np. tylko i wyłącznie wideo zgrywane z kamery HD. W zasadzie nie ma tam żadnego pliku, który "lubiłby" wirus. Komputer był wielokrotnie skanowany KAV i Avirą oraz na bieżąco ma ochronę MS Defendera i włączoną Host Protection w firewallu Outpost. Jestem dość świadomym użytkownikiem i w życiu miałem 2x wirusa. (Raz dostałem na dyskietce z oryginalnym oprogramowanie :)))), a raz na własne życzenie pozwoliłem na odpalenie skryptu powiązanego z FLV na stronie www).
Ad. format. - niestety. Po formacie to samo. Sformatowałem jeden z dysków ale wciąż to samo. Mogę spróbować jeszcze z formatem na FAT32 zamiast NTFS, ale w przypadku drugiego dyski 1TB nie wchodzi to tak czy owak w grę.
Ad. hot plugging - reguł regułami :). Ważne jest że w innym laptopie działało i na początku w tym nowym też działało.

Ja tak na swój gust i nos, przeczuwam, że albo jakiś "dodatek usprawniający" z Microsoftu mi to zrobił albo jakiś program ma fehler i poprzez proces systemowy kombinuje coś na dyskach. No nic - sprawdzę jeszcze ten FAT32.
odpowiedź 11 listopada 2009 przez użytkownika januszb Poziom 4 (1,040)
...