[Pytanie] Overclocking Procesora

+1 głos
wizyt: 2,119

Witam!

CPU: Phenom II X4 955 Black Edition

MOBO: MA770T-UD3P

 

Mam takie jedno pytanie natury technicznej. Czy skoro mam odblokowany mnożnik to mogę podkręcać tylko mnożnikiem, czy powinno sie podnosić także taktowanie NorthBridge? Standardowo NB ustawiony jest na 2000Mhz. Na dzień dzisiejszy wiem, że bez podnoszenia napięcia mogę 3,6Ghz z tego procesora wydusić.

W jakich przypadkach należy bawić się dodatkowo taktowaniem mostka?

 

Pozdrawiam.

4 grudnia 2009 w Procesory przez użytkownika Celdur Poziom 2 (420)
   

12 odpowiedzi

+1 głos
Po pierwsze i chyba najważniejsze: OC nie polega na zwiększaniu taktowania NB. Wartość ta wzrasta tzw. mimochodem w wyniku podnoszenia bus speed, czyli głównego zegara, który przekłada się na taktowanie cpu, ramu, NB i HT link. Co do kręcenia to skoro masz BE to możesz kręcić ile się da mnożnikiem a kiedy dojdziesz do momentu, w którym dalsze podniesienie mnożnika nie będzie możliwe, możesz wydusić jeszcze kilka MHz szyną. Choć z drugiej strony podnoszenie bus speed jest lepszą metodą, bo zwiększa wydajność całego systemu a nie tylko cpu. Znajdź swój złoty środek w zależności od możliwości twojego mobo i ramu.
odpowiedź 4 grudnia 2009 przez użytkownika Player1 Poziom 6 (9,630)
0 głosów
Jak chcesz podkrecac rowniez pamieci, to ustaw mniejszy mnoznik i dojedz HTT. Sama zmiana HTT nic nie daje, oprocz posrednio dzielnikow pamieci, ktore wlasnie w ten sposob sie podkreca.
Mozesz tez bawic sie taktowaniem mostka przy podkrecaniu karty graficznej, a konkretnie taktowaniu PCIe.
odpowiedź 4 grudnia 2009 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
+1 głos
Co do taktowania mostka, to od niego zależą pamięci. Przy pamięciach 1600 powinien być on ustawiony na 2400, napięcie 1,3v.

Jeżeli chodzi o podkręcanie proca to tu nie ma najmniejszego problemu, podnosisz jedynie mnożnik.
odpowiedź 4 grudnia 2009 przez użytkownika heeee Poziom 4 (1,370)
0 głosów
o/c NB nie jest ci potrzebne przy podkręcaniu CPU, NB jest odpowiedzialny za odpowiednią pracę z pamięcią ram i tylko po to praktycznie. Jak chcesz osiągnąć wysoką przepustowość pamięci Ram, to wtedy możesz dodatkowo pokusić się o kręcenie ramu i NB, ale NB tak czy tak już pracuje z dość wysoką częstotliwością i w tej chwili za dużo nie zyskasz przy o/c NB
odpowiedź 4 grudnia 2009 przez użytkownika killerPL Poziom 8 (27,410)
+1 głos
pociągnij najpierw procka mnożnikiem, potem zrób oc grafiki(o ile już tego nie zrobiłeś) i ciesz się z dodatkowej mocy, kiedy jej potrzebujesz, a cool 'n' quiet zadba o to żeby zmniejszyć pobór prądu wtedy, kiedy nie korzystasz tej mocy. niech Moc będzie z Tobą :)
a jak już przywykniesz do w/w stanu i będziesz chciał zrobić coś więcej to:
http://peb.pl/podkrecanie-i-overclocking/116611-podkrecanie-overclocking-zbior-potrzebnych-porad-i.html#post550091
odpowiedź 4 grudnia 2009 przez użytkownika niesmiertelny Poziom 7 (12,350)
0 głosów
Możesz podnieść taktowanie NB, przyśpieszy to nie tylko przepustowość pamięci jak piszą inni, ale także szybkość pamięci l3, więc troche powinieneś zyskać ;)

"już pracuje z dość wysoką częstotliwością i w tej chwili za dużo nie zyskasz przy o/c NB" To dziwne, bo przy wyżej taktowanych pamięciach bez podkręcenia NB, wzrost przepustowości jest praktycznie znikomy. Oczywiście platforma tego nie wykorzysta i tak, ale po co hamować możliwości sprzętu? Może akurat troszeczke przyśpieszy to wczytywanie, a szybsza pamięć l3 raczej na pewno sie przyda, zwłaszcza, że jest sporo wolniejsza niż l2, której dużo nie ma.
odpowiedź 4 grudnia 2009 przez użytkownika aello Poziom 7 (10,240)
+1 głos
No nie wiem czy c'n'q mu coś da, ja mając kiedyś model 5400 BE podkręcając mnożnikiem z c'n'q nie miałem po co korzystać, bo po prostu on nie działał, procka dałem z 2,8 na 3,2 a c'n'q nie widział tego zabiegu i nigdy nie chciała się podnieść do wartości 3,2 Ghz tylko na nominalne 2,8GHz, płyta do ASUS M3A78 może nie jest nawyższych lotów, ale c'n'q z prockiem BE mi po prostu nie działał jak należy, mobo widziała przy starcie 3,2GHz ale podczas pracy w ogóle nie chciał się procek uruchomić na te 3,2GHz.
odpowiedź 5 grudnia 2009 przez użytkownika killerPL Poziom 8 (27,410)
0 głosów
@killerPL
Jeżeli miałeś winXP to do niego trzeba dodatkowe sterowniki ściągnąć i możliwe, że dlatego nie działało
odpowiedź 5 grudnia 2009 przez użytkownika aello Poziom 7 (10,240)
0 głosów
a jak na viście nie chodziło to co na to powiesz? no wiesz nie jestem aż takim laikiem i co nieco wiem;) a to, że do XP-ka stery musza być to normalna do visty też są;)
odpowiedź 5 grudnia 2009 przez użytkownika killerPL Poziom 8 (27,410)
0 głosów
A jak na viscie nie chodziło to może jakiś bug z biosem? Na mojej płycie c1e configuration dopiero po ostatnim update zaczął chodzić, bo nie chciał sie wogóle po uśpieniu włączyć, trzeba było resetować.

To chyba oczywiste, że sterowniki są w xp i viscie, tylko te standardowe z xp nie obsługują c'n'q ;)
odpowiedź 5 grudnia 2009 przez użytkownika aello Poziom 7 (10,240)
0 głosów
bug z biosem powiadasz? hm.. to w takim razie z każdą wersją biosu miał problem, no nic nie ma co dyskutować na ten temat, nie ma co myśleć co ja miałem i dlaczego, mój fakt jest taki. Jak inne procki BE wyglądają nie wiem i nie wiem jak one działają z c'n'q. Dlatego ostrzegam autora wątku przed tymi procami.
odpowiedź 5 grudnia 2009 przez użytkownika killerPL Poziom 8 (27,410)
+1 głos
Całkiem możliwe. Jeżeli c1e configuration nie działał przez 8 wersji biosu, a zmiana mnożnika NB działała dopiero po 3 wersjach w mojej płycie :D

A wracając do pytania. Śmiało podkręcaj NB, wyższa szybkość l3 na pewno troche da procesorowi. Tak samo przepustowość pamięci, chociaż pewnie o wiele mniej :).

Jeżeli ktoś pomógł to jest taki przycisk do nagradzania punktami ;D
odpowiedź 5 grudnia 2009 przez użytkownika aello Poziom 7 (10,240)
...