Kompatybilność kontrolerów RAID.

+1 głos
wizyt: 2,256

Witam.

Moje pierwsze pytanie dotyczy komatybilności kontrolerów RAID. Tzn. czy isnieje jakiś standard kompatybilności macierzy dyskowych, czy jest to zależne od producenta chipsetu? Mam RAID5 na kontrolerze płyty głównej na chipsecie NVIDIA i czy zmieniając płytę na chipset Intela X58 będę mógł bez problemu utworzyć taką samą macierz bez utraty danych.

Drugie pytanie to czy mając RAID5 da się sukcesywnie zwiększyć jego pojemność. Mianowicie dołożyć najpierw 1 dysk twardy większej pojemności i dać opcję rebuild, później nastepny i nastepny aż do wymiany wszystkich dysków twardych. Czy wtedy kontroler będzie mi widział wiekszą pojemność macierzy, (mógłbym wtedy sobie zwiekszyć w systemie wielkość partycji lub utworzyć nową na powiększonym obszarze) czy dalej starą wartość pojemności i należałoby zbudować macierz od początku.

13 grudnia 2009 w Dyski twarde przez użytkownika WASZKIS Poziom 3 (500)
   

9 odpowiedzi

0 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
@Waszkis

joemax ma na mysli software RAID, jest on tworzony tak jak raid windowsowy, jednakze pozwala on na zainstalowanie systemu na takiej macierzy.

Kontroler na plycie tutaj odgrywa jedynie role "posrednika".


Dokupienie kontrolera sprzetowego to bardzo dobra opcja, ale oczywiscie zalezy to od tego co oczekuejsz od tego sprzetu.
Tak jak napisales sa to drogie rozwiazania, czesto nie warte wydanych pieniedzy (dla przecietnego uzytkownika).
Benefity z posiadania sprzetowego kontrolera to m.in:
- Mniejsze uzycie procesora przy RAID5, RAID6 i innych z wykorzystujacych bit parzystosci
- Wieksza wydajnosc, dyski nie skaluja sie juz w ok. 80% tak jak ma to miejsce w kontrolerach softwarowych tylko ok 95-100% (np. Majac dysk o transferze 100 MB/sek, dokladasz drugi w raid0 i otrzymujesz ok 195-200 MB/sek. Przy softwarowym kontrolerze jest to ok 170 MB/sek)
- Czasami wieksza odpornosc na uszkodzenia danych (np. zwykly rebuild macierzy typu RAID5 zamiast kompletnego faila macierzy)
odpowiedź 13 grudnia 2009 przez użytkownika GreQonE Poziom 10 (123,890)
wybrane 9 listopada 2013 przez użytkownika TheSpeed
0 głosów
Kontrolerem RAID w macierzach pseudo-RAID (fake RAID) jest.. procesor, wiec lepiej nie mowic o kontrolerze RAID na rozwiazaniach w plytach glownych. Za to na oddzielnej karcie - jak najbardziej.
Co do zmiany plyty - powiem tak, jak pisza wszedzie: powinno zadzialac, ale zrob wpierw kopie danych na jakikolwiek wolumen nie-RAID, ktory w razie wpadki bedzie sluzyl za archiwum.
Wymiana powinna zadzialac, ale tu tez zaleca sie zrobienie kopii zapasowej. Przepis powinien wygladac tak:

"
This should work with any RAID engine, software or hardware:

1) take out one disk of the original array, and replace it with a clean 1TB drive that has been zero-written to (to avoid stale config to ruin your day).
2) rebuild the array
3) repeat until all small disks have been replaced by the 1TB drives.
4. Powerdown, boot again and it should see only 1TB disks and thus configures the capacity with 1TB disks. Now you can partition and access the other space.
"
odpowiedź 13 grudnia 2009 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Niestety utracisz dane, kombinowalem z tym wiele razy i czasem nawet migracje z intela na intela sa trudne.

Obawiam sie ze bedziesz musial zrobic kopie zapasowa przed zmiana plyty glownej.

Co do ekspansji macierzy RAID - nie ma tutaj najmniejszego problemu, wszystko jest tak jak opisal joemax, dokladniejsza instrukcje znajdziesz na stronie Intela (wszystko da sie zrobic na odpalonym systemie uzywajac intel matrix storage manager).

Glownie cala czynnosc opiera sie na usuwaniu dysku a nastepnie rebuildowaniu macierzy na innym (1TB albo cos).

Pamietaj rowniez o limitacji kontrolerow softwarewych RAID (czyli te co sa na intelach amd itd, na plytach glownych) czyli 2TB max. na macierz oraz w niektorych przypadkach maksymalna ilosc dyskow w RAID5 (np. ICH7R ma limitacje rowna 4 dyskom dla RAID5).

Powodzenia z migracja :)
odpowiedź 13 grudnia 2009 przez użytkownika GreQonE Poziom 10 (123,890)
0 głosów
Dzięki panowie za zainteresowanie i podzielenie się swoimi doświadczeniami.

jeomax.co.uk mógłbyś bardziej przybliżyć dlaczego to "fake RAID" i jak to jest realizowane przez procesor? Czy to coś takiego jak tworzenie w Windows dysków rozszerzonych i tworzenia z nich windowsowego RAIDu?

Zawsze myślałem, że RAID, który oferują płyty główne jest realizowany przez któryś z mostków na płycie lub jakiś doklejony chip na płycie.

Czy sądzisz, że lepszym rozwiązaniem byłoby dokupienie kontrolera RAID na karcie rozszerzeń? Sprawdzałem kiedyś ceny takich kart to niektóre kosztowały jak lepsze płyty główne.
odpowiedź 13 grudnia 2009 przez użytkownika WASZKIS Poziom 3 (500)
0 głosów
Dla uzytkownika domowego karta RAID to zbedny luksus moim zdaniem, takie rozwiazanie przydaje sie raczej w serwerach albo innych specjalizowanych komputerach. Masz racje - ceny tych kart sa wysokie, a na ich laminatach pracuja szybkie procesory, nieraz ze swoim wlasnym radiatorem i wiatraczkiem :)

W sieci znalazlem troche przykladow poprawnej migracji macierzy z jednej platformy na druga, wiec jest to mozliwe. Z tego co pamietam, spotkalem sie z przypadkami blednej migracji macierzy dla plyt AMD. Sam robilem to tylko w obrebie nForce i to dziala (3 rozne plyty), ale nie mialem okazji z roznymi producentami.

Przy okazji w tym kontekscie, najwieksza chyba zaleta dodatkowego kotrolera RAID jest taka, ze w przypadku kolejnej zmiany platformy nie tracisz macierzy :)
odpowiedź 14 grudnia 2009 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
@joemax

A mi jakos nigdy sie nie udalo :)

Masz jakis sekretny sposob na migracje np. nvidia --> intel ?
odpowiedź 14 grudnia 2009 przez użytkownika GreQonE Poziom 10 (123,890)
0 głosów
Dzięki jeszcze raz za wyjaśnienia.

Na razie chcę tylko powiększyć pojemność macierzy RAID5 i nie wiedziałem czy tak wyjdzie.

Po nowym roku planuję przesiąść się na nową platformę. Wtedy będę musiał kombinować z migracją macierzy. Bo tak jak GreQonE pisał to z NVIDIi na Intela raczej się nie uda. A NVIDIA RAID to już mi służy na trzeciej płycie głównej. BIOS wykrywał na nowych płytach macierz ze starej bez problemu. Nawet nie musiałem migracji przeprowadzać.

Pozdro.
odpowiedź 15 grudnia 2009 przez użytkownika WASZKIS Poziom 3 (500)
0 głosów
0 głosów
@jeomax.co.uk
Nie bardzo mi działa sposób, który opisałeś w pierwszej odpowiedzi. Wymieniłem wszystkie dyski w macierzy z opcją odbudowy i dalej macierz jest widziana w pierwotnej wielkości. Jedyną migrację jaką pozwala mi przeprowadzić oprogramowanie NVIDIA RAID to migracja do srippingu. Boję się usunąć macierz i założyć nową bo pewnie utracę dane. Nie bardzo też mam gdzie upchać tyle danych.
odpowiedź 24 grudnia 2009 przez użytkownika WASZKIS Poziom 3 (500)
...