Umierający dysk

–1 głos
wizyt: 1,007

Witam,

 

Na początek moja konfiguracja:

 

ASUS P7P55D PRO

Samsung Spinpoint F3

Zasilacz Corsair Pro HX650W

 

Kilka dni temu złożyłem komputer i od tego czasu mam coraz więcej problemów, jak się domyślam, z dyskiem. Po pierwszej instalacji Windows 7 64bit w trybie PATA/E-IDE ustawionym w BIOSie w zasadzie od początku miałem problemy z zawieszaniem się programów, np. gier/wersji demo na Steam itp. Gry instalowane z płyt działały poprawnie. Przez kolejne dni pojawiały się kolejne problemy - błędy CRC podczas kopiowania plików, aktywacji Windowsa, problemy z instalacją dem z dysku, kopiowaniem między partycjami itp. Postanowiłem więc przeinstalować Win, tym razem w trybie AHCI ustawionym w BIOS. Tym razem powyższe problemy chwilowo ustąpiły, natomiast juz po 2-3 restarcie (instalacja sterowników, poprawek itp.) wydajność dysku padła do poziomu trybu PIO lub czegoś podobnego. Liniowy odczyt w Everest pokazywał max. ok 130-140mb/s ale chwilami potrafił spadać do 17! CHKDSK pokazał że na dysku są bad sektory (a dysk jest nowiutki). Przy którymś kolejnym restarcie dysk zwolnił do tego stopnia że nie dało się uruchomić systemu. Przeinstalowałem Win ponownie, znowu w trybie PATA i teraz błędy CRC mam nawet podczas ściągania z sieci, pliki gubią się podczas kopiowania między partycjami. Część programów działa, inne nie.

 

I tu pojawia się zasadnicze pytanie. Czy jest coś trywialnego co mogłem pomieszać podczas instalacji dysku lub ustawiania BIOSu o czym nawet nie mam pojęcia i może skutkować czymś takim?

Czy może rzeczywiście miałem pecha trafić na wadliwy model i dysk naprawdę umiera?

 

Będę wdzięczny za wszelkie porady i podpowiedzi, bo już tracę cierpliwość. 

22 grudnia 2009 w Dyski twarde przez użytkownika pejot_(ash) Poziom 3 (700)
   

3 odpowiedzi

+2 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
To sprubuje tak prosto, na chłopski rozum. Dla mnie te wszystkie PATA/E-IDE vel AHCI to egzotyka. Przy instalacji dysku podłączam go pod płyte i wio, nie interesują mnie żadne tryby w biosie, sam sobie ustawia. Teraz jesli chodzi o dysk to jest taki fajny program HD tune który sprawdzi dysk; i teraz prosta sprawa - znajdzie jakieś bad sectory? Dysk na gwarancję. To że dysk jest nowy nie ma znaczenia, jedne padają po 9 miesiącach (jak mi barracuda 12) inne już walnięte trafiają do klienta.
odpowiedź 22 grudnia 2009 przez użytkownika leon691 Poziom 5 (4,510)
wybrane 9 listopada 2013 przez użytkownika TheSpeed
0 głosów
Sprawdź jak w SMARCIE stoją wartości, faktem jest że dodatkowe ustawianie dysku w AHCI itp to raczej zbędny zabieg (ja również to pomijam i 7 mi śmiga aż miło). Możesz też sprawdzić czy nowy bios dla płyty jest ale wątpię żeby to było przyczyną problemu ale na pewno nie zaszkodzi. A jeśli dysk w SMARCIE pokazuje jakieś odchyły to od razu na gwarancję i jeśli to możliwe to radzę wymienić go na model Western Digital, jeszcze nie słyszałem żeby się popsuł.
odpowiedź 22 grudnia 2009 przez użytkownika Kojak Poziom 5 (4,420)
0 głosów
Mały update:

@Kojak, leon
Ja też w zasadzie składając komputery (a było ich trochę) nie zastanawiałem się nad takimi pierdołami jak wspomniane AHCI, dyski działały i tyle. Tym razem bawiłem się tym tylko przy okazji diagnostyki/szukania rozwiązania.

sprawa natomiast okazała się dość prosta, poniżej screen z HD Tune który rozwiewa wszelkie wątpliwości:

http://i4.photobucket.com/albums/y136/PeJot/HDtune.jpg
odpowiedź 22 grudnia 2009 przez użytkownika pejot_(ash) Poziom 3 (700)
...