Serwer plików NAS

+1 głos
wizyt: 2,309

W firmie której pracuję jest problem. Są 2 komputery, program Symfonia, no i na jednym z komputerów baza od tego softu. No i jest problem że jeden komputer musi być wiecznie właczony. W związku z tym pomyślałem o serwerze plików NAS, czy jakoś tak to się nazywa. Przeglądam oferty, porównuję parametry. ale co z tego skoro w zyciu z tym kontaktu nie miałem.

 

Możecie poradzić jak to dokładnie wygląda? Czyli kupię stację z miejscem na 2 dyski, wkładam 2xSATA, podłączam pod router/switch, i konfiguruję przez przeglądarkę? Tylko moje pytanie, jak to isę będize miało w praktyce, czy transfer danych nei będize za słaby? Czy nie będzie problemu jak bazę umieszczę na takiej stacyjce? Czy wrto kupwoać takie urządzenie z print serwerm, czy lepiej kupić PS osobno ? Bo drukarkę też muszę przełożyć na LAN. 

 

pozdrawiam.

29 grudnia 2009 w LAN przez użytkownika smatryk Poziom 5 (2,830)
   

6 odpowiedzi

0 głosów
Po pierwsze zobacz czy Symfonia działa z bazą udostępnioną tylko na otoczeniu sieciowym czy np na jakimś silniku bazodanowym (Firebird, MySQL, Access).
Co do modelu to zobacz na na firmy takie jak Qnap, Synology, Thecus. Takie urządzenie podłączasz do sieci i nie powinno być problemów z prędkością sieci. Pamiętaj tylko że wypadało by mieć jakiegoś UPS'a do tego aby nie doszło do niekontrolowanego wyłączenia urządzenia.
odpowiedź 29 grudnia 2009 przez użytkownika miggi Poziom 3 (560)
0 głosów
Nie wiem oczywiście jaka Symfonia..ale zakładając wersję sieciową jak najbardziej można z niej korzystać z zewnętrzną bazą danych..tak samo jak drukarka o której wspomniałeś..sugerowałbym zewnętrzny..osobno zasilany dysk na którym postawisz sobie system wraz z bazą GT i print serwer do drukarki..dysk oczywiście dobrze jesli posiadałby interfejs rj-45 i robisz go dyskiem sieciowym
odpowiedź 29 grudnia 2009 przez użytkownika wrotek_poz Poziom 5 (3,700)
+1 głos
Przy instalacjach wielostanowiskowych: - Wymagany jest komercyjny motor bazy danych Pervasive na 64-bitowych (x64) systemach Windows oraz na serwerach usług terminalowych - W pozostałych przypadkach rekomendujemy konfiguracje w oparciu o komercyjny motor bazy danych Pervasive

NASy raczej tego nie mają

a tak przy okazji-skoro zadajesz takie podstawowe pytania, to lepiej to zlecić fachowcom...
odpowiedź 29 grudnia 2009 przez użytkownika Adam1968 Poziom 5 (3,320)
0 głosów
To co napisal Adam1968 - lepiej to zlecic fachowcom.

Co do instalowania innej bazy danych niz MySQL itp, to nie powinno byc problemu jako ze wiekszosc urzadzen nas dziala na najprostszym w swiecie rozwiazaniu czyli Linuxie.
Wszystko co chcesz mozesz sobie odpowiednio skonfigurowac, co do transferow - zalezy od NAS'a.

Niektore nasy maja slabe transfery, inne mocne, sam juz musisz sobie wyznaczyc granice wydajnosci ktorej szukasz.
odpowiedź 29 grudnia 2009 przez użytkownika GreQonE Poziom 10 (123,890)
0 głosów
Symfonia Faktura Premium, rok 2007. No i wtedy byli w firmie fachowcy którzy wrzucili Symfonię na 1 komputer, udostępnili jej folder po sieci, a drugi komputer uruchamia aplikację z dysku pierwszego, bez instalowania klienta u siebie. Więc pomyślałem że skoro zrobili to w taki prosty sposób, to zrobię podobnie. Inaczej jeżeli byłaby do symfonia kadry i płace, którą mam w innym dziale, gdzie musiałem instalować Pervasiva 10. Wolałbym w tych fachowców nie inwestować, nie potrafili zaimplementować prawidłowo pervasiva, a wzięli jak za zboże.
odpowiedź 30 grudnia 2009 przez użytkownika smatryk Poziom 5 (2,830)
0 głosów
Witam,
Oczywiście proste urządzenia NAS mogą być składnicą plików dla wielu aplikacji, w tym także dla Symfonii. Należy jednak podchodzić do takich prób ostrożnie. Urządzenia NAS tego typu to przeważnie okrojone implementacje Linuxa z systemem plików SAMBA, itp.
Aplikacje z rodziny Symfonia są pisane i testowane w środowisku windowsowym. Przy instalacji wieloużytkownikowej może się okazać, że konfiguracja domyślna systemu plików NAS’a nie pozwoli na prawidłową pracę. W rezultacie będzie wymagana ingerencja w ustawienia i konfigurację NAS’a, a do tego niezbędna jest oczywiście szczegółowa wiedza i znajomość zainstalowanego systemu.
W opisanej instalacji nie będą mogły być także zainstalowane dodatkowe produkty współpracujące z Symfonią, takie jak np. Pervasive Workgroup/Server.
Pozdrawiam
odpowiedź 4 stycznia 2010 przez użytkownika Sage_Info Poziom 1 (140)
...