BIOS nie widzi dysku twardego

+1 głos
wizyt: 9,643

Witam,

mam problem z BIOSem który nie widzi dysku twardego.

Mianowicie podczas instalacji Windowsa 7 chciałem stworzyć partycję ale oprócz normalnych partycji zaczęły mi się dodatkowo tworzyć jakieś 100MB partycyjki. Zainstalowałem Windowsa i chciałem przydzielić te małe partycyjki do normalnych partycji ale narzędzie Windowsa sobie nie poradziło więc za pomocą progamu Gparted udało mi się poprzydzielać tak jak trzeba. Jednak po zakończeniu partycjonowania dysku pojawił się problem. Nie mogłem uruchomić Windowsa  i było napisane że coś ze nie może wykryć dysku (czy cos w tym stylu i żeby włożyć płytke instalcyjną) Pomyślałem że nie zmieniłem First Boot Divice na dysk twardy. Zmieniłem FBD z powrotem na twardziela  jednak gdy przedlądałem liste IDE dysków to tam gdzie był wcześniej dysk twardy (IDE Channel 0 Master) teraz jest napisane "None" i jedyne co pozostało na liście to DVD. Komunikat się dalej wyśiwtlał wiec włożyłem płytke startową Windowsa. W czasie naprawy Windowsa za pomocą dysku startowego napisało że wykryło błąd w konfiguracji urządzeń i zapytało czy naprawić, po kliknięciu ok zrestartowało komputer i wszystko ruszyło ale BIOS dysku dalej nie wykrywa.

 Ma ktoś jakiś pomysł co się dzieje i jak przywrócić BIOSowi dysk twardy? 

Płyta głowna: Gigabyte P55m-UD2

HDD: Samsung F2EG 500GB 

21 stycznia 2010 w Dyski twarde przez użytkownika crazykaro Poziom 7 (12,920)
   

6 odpowiedzi

+3 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Resetowales bios? Te mini partycje 100MB to specjalna partycja dla systemu Windows Se7en i nie mozesz jej usuwac. Musisz zainstalowac system razem z ta mala partycja i ja zostawic w spokoju.
Czy instalka windowsa widzi dysk? Jak nie to sprawdz dysk w innym kompie podłączony jako drugi dysk, nie systemowy.
odpowiedź 21 stycznia 2010 przez użytkownika kowdipapo Poziom 5 (4,830)
wybrane 9 listopada 2013 przez użytkownika TheSpeed
+3 głosów
Nie możesz nic robić z tą 100 MB partycją utworzoną przez instalator Windowsa 7 ponieważ na niej zapisane są pliki bootowalne są bodajże 2 sposoby na ominięcie jej powstania pierwszy to podzielić dysk na partycje pod innym systemem niż Windows 7 wtedy podczas instalacji 7 nie ingeruje w już utworzone partycje i ładuje pliki bootowalne bezpośrednio na partycje systemową oraz jeden podczas instalacji 7 gdy dzielimy dysk na partycje.Można też podobno usunąć tą partycje po wcześniejszym "przeniesieniu" plików z niej na systemową(szukaj w komentarzach wypowiedzi quux w linku poniżej)ale skoro już coś namieszałeś w plikach spróbuj postawić system jeszcze raz i użyć porad z linku poniżej.
[url]http://www.mydigitallife.info/2009/08/20/hack-to-remove-100-mb-system-reserved-partition-when-installing-windows-7/[/url]
odpowiedź 21 stycznia 2010 przez użytkownika RAKU 44 Poziom 7 (10,150)
0 głosów
OK dysk był niewidoczny gdyż był przełączony w ctrl mode AHCI(co zaproponowała mi płyta główna przy pierwszym włączeniu), po przełączeniu w IDE oba dyski (HDDD,DVD) są widoczne. A przy okazji co ustwić w biosie IDE,AHCI (bo RAID się chyba stosuje przy kilku HDD)
odpowiedź 21 stycznia 2010 przez użytkownika crazykaro Poziom 7 (12,920)
0 głosów
Zostaw na IDE. A co z dodatkową partycja 100 MB została przywrócona przez naprawę płytą instalacyjną?Ciekawi mnie to gdyż miałem z tą partycją problem u koleżanki na laptopie dysk maksymalnie miał możliwość podziału na 4 partycje czyli odliczając tą 100 MB i partycje zarezerwowaną dla sterowników producenta można było utworzyć tylko dwie dodatkowe a w założeniu miało być 3 mam zamiar wypróbować sposób quux-a i spróbować ją usunąć pod Windowsem ale na razie nie mogę znaleźć na to czasu...
odpowiedź 21 stycznia 2010 przez użytkownika RAKU 44 Poziom 7 (10,150)
0 głosów
Włożyłem płytkę instalacyjną i Windows sobie sam poradził ale tej partycji nie przywrócił.Więc postanowiłem zreinstalować system. Usunąłem partycję0, utworzyłem nową, ale ta 100MB się nie pojawiła wiec zainstalowałem nowego Windowsa bez tej partycji i działa.
odpowiedź 21 stycznia 2010 przez użytkownika kabool Poziom 2 (330)
0 głosów
Dokładnie tak jak kabool pisze
odpowiedź 21 stycznia 2010 przez użytkownika crazykaro Poziom 7 (12,920)
...