Tania płyta ASUS - tryb Sleep i inne problemy

+1 głos
wizyt: 2,414

Od jakiegoś czasu walczę z płytą Asus M2NBP-VM CSM. Jest to "low-cost'owa" płyta na chipsetcie nVidii pod procesory AMD. Sęk w tym, że przez długi czas płyta poprawnie napędzała zestaw z Athlonem 3800+ pod kontrolą 32-bitowej Viściochy. Wszystko grało do czasu... aż zaczęły pojawiać się problemy. Ni stąd, ni zowąd, tryb "Sleep" przestał działać. Próby uśpienia komputera kończyły się na wprowadzeniu komputera w "senność", a następnie, nagłym wybudzeniu maszyny. Po czasie zaczęły się problemy z poprawnym uruchamianiem komputera. Raz się włączał, raz nie... Nie wytrzymałem. Sprawdziłem płytę z różnymi zasilaczami, różnymi pamięciami, procesorami, wypiąłem wszytko co możliwe... Problem zdecydowanie w płycie...

Aktualizacja BIOSu nie pomogła. Bodajże do wersji 1008 z 1003. Później próbowałem z betami 1011 zdaje się nawet z sierpnia tego roku (!). Oddałem płytę do serwisu - szczęście, że miała 36 msc. gwarancji.

Po odczekaniu w kolejce, otrzymuje _nową płytę_. Uruchamiam, sprzęt działa Ok. Instaluje czystą Vistę, zalecane sterowniki... Znowu problem. Tryb "Sleep" nie działa. O hibernacji mogę zapomnieć. Niby da się ją uaktywnić z linii komend ale w praktyce kończy się na założeniu pliku hyberfil... a hibernacja jak nie działa, tak nie działa...

Oczywiście chętnie poznałbym jednoznaczne rozwiązanie problemu ale bardziej interesują mnie jak czy ktoś spotkał się z podobnymi problemami. Oczywiście głównie z płytami ASUSa.

29 września 2008 w Płyty główne przez użytkownika Marcin Sieradzki Poziom 2 (450)
   

5 odpowiedzi

0 głosów
Szczerze mówiąc nigdy nie spotkałem się z takimi problemami. I gadżety typu hibernacja czy uśpienie u mnie w domu się nie używa bo zawsze ktoś przy komputerze siedzi.
Trudno nawet zdiagnozować twój problem, co mogło by być przyczyną.
Ja ze swojej strony miałem problem po zaktualizowaniu mojego komputera zostawiłem tylko dysk i stara grafika choć nie powiem bo służyła mi bardzo dobrze.
Ale idąc do sedna sprawy.
Jak złożyłem nowego kompa ze starym HDD i Kartą graficzną nie byłem w stanie zagrać w żadną z gier, grafika dawała oznaki "padaczki" i totalnego zepsucia. A wszystko było przyczyna sterowników. Dopiero wersja niedawno wydana 8.9 wyeliminowała problem.

Myślę, że musisz pokombinować ze sterownikami. Zbadać czy, aby nie ma nowszych. A jak nie ma to pobawić się ze starszymi wersjami.
Albo nie instalować po postawieniu nowego systemu sterowników do chipsetu i przetestować czy problem jest czy go nie ma.
odpowiedź 29 września 2008 przez użytkownika Gothar Poziom 4 (2,260)
0 głosów
Osobiście posprawdzałbym też Vistę. Radzę poszukać czy jakiś update nie powoduje takich problemów.
odpowiedź 29 września 2008 przez użytkownika Alberich Poziom 2 (350)
0 głosów
A zainstalowales SP1?
odpowiedź 29 września 2008 przez użytkownika GreQonE Poziom 10 (123,890)
0 głosów
Problem na moje oko podobny:
http://www.benchmark.pl/poradnik/Komputer_na_Viscie_nie_chce_sie_wylaczac...-222.html

Cytuję swojego posta:
"Miałem podobny problem - po wstrzymaniu systemu mogłem sobie pomarzyć o obudzeniu go bez reseta. Jeżeli masz dysk SATA ... moja rada: postaw system na nowo, w czasie instalacji dodaj sterowniki do SATA (ja wiem że partycje widać, ale to nie znaczy że sterownik jest dobry) i będzie działać. Co do ustawienia w BIOS to nie mam pojęcia bo w moim AMD tego AHCI nie ma. ;-)

Jeszcze takie 3 luźne uwagi:
1) bratu na AHCI wywala system (przy zamykaniu i przy wkładaniu pena na USB) .. dziwne :-/
2) jak dałem u siebie zły sterownik SATA (od ASUS'a to były jaja, jak dałem od nVidia do nForce to śmiga)
3) na viście nie wstawał .. ale na XP to co drugie uruchomienie sie zawieszało, tzw. cold boot, miałem nawet zasilacz reklamować, ale się okazało że to SATA sobie żarty ze mnie robiła .."

odpowiedź 29 września 2008 przez użytkownika Rufus Poziom 6 (6,320)
0 głosów
Co ciekawe, ta płyta miała się tylko gorzej. W końcu padła całkowicie. Zmieniłem na AMD 780G :/
odpowiedź 28 stycznia 2009 przez użytkownika Marcin Sieradzki Poziom 2 (450)
...