Zmiana domyślnego folderu instalacji w Windows7 ?

+1 głos
wizyt: 11,433

Jak zmienić domyślny folder instalacji dla Windows 7 64bit? 

Wiem że w XP zmieniało się chyba 2 linijki w rejestrze, ale jak to zrobić w W7? Ma chyba 2 foldery instalacja, dla programów 32bitowych i 64bitowych. Chce to zmienić na:

"D:\Programy (x86)" i "D:\Programy" 

12 lutego 2010 w Oprogramowanie przez użytkownika Sigall Poziom 4 (2,310)
   

14 odpowiedzi

+1 głos
Nie wiem, czy jest sens takiego dzialania.
Choc kazdy moj system jest instalowany na oddzielnej partycji, a do softu i na dane mam jeszcze oddzielne, to zawsze recznie kontroluje, gdzie ma sie dany soft instalowac. Jesli folder ustawisz po instalacji systemu (czyli np. modyfikujac rejestr), to programy juz zainstalowane na C i tak sie same nie przeniosa, jak to kiedys bylo z folderem Moje Dokumenty. Lwia wiekszosc softu pozwala kontrolowac miejsce docelowe instalacji (wiec byc moze chodzi Ci tylko o wygode, aby klikac zawsze na Next i nic innego), a tylko niektore programiki instaluja sie domyslnie. Niezaleznie od tego, jesli chcesz kontrolowac wolne miejsce na dysku systemowym, i tak programy instalowane dowolnie zakladaja sobie swoje ustawienia (tez z wiekszosci przypadkow) na dysku wlasnie systemowym. Przykladowo - gry Race Driver: GRID oraz DiRT2 beda na C umieszczaly swoje powtorki i zawsze bedzie to po 2 GiB we plecy...
W kazdym razie probuj, moze potem opiszesz, jak sie system sprawuje (tzn. czy w porzadku) po takiej operacji, chetnie sie temu przyjrze. Nie chce mi sie juz samemu eksperymentowac, bo wlasnie mialem instalke Win7 x64 pare dni temu.
odpowiedź 12 lutego 2010 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Oczywiście że jest sens. System instaluje na C a programy na D z tym, że za każdym razem muszę zmieniać ten przeklęty folder... Nie jest to takie denerwujące na codzień, ale po formacie bardzo jak muszę instalować wszystkie programy.
Oczywiście że dla wygody.
O DIRT2 nawet nie wspominaj bo już się walnąłem na rejestracji dla LIVE...
odpowiedź 12 lutego 2010 przez użytkownika Sigall Poziom 4 (2,310)
+1 głos
Ustawiasz tylko zmienne systemowe i po problemie:)
%PROGRAMFILES%
%PROGRAMFILES(X86)%
Szczegóły znajdziesz na:
http://en.wikipedia.org/wiki/Environment_variable
odpowiedź 12 lutego 2010 przez użytkownika nazgul1 Poziom 3 (810)
+1 głos
Zmienia się tak samo jak w XP edytując wpisy rejestru sprawdziłem to według tego poradnika pisanego pod Vistę:

http://www.centrumxp.pl/SkrzynkaPytan/1842,1,Jak_zmieni%C4%87_domy%C5%9Blny_folder_dla.aspx

Najlepiej robić to na świeżym systemie.
odpowiedź 12 lutego 2010 przez użytkownika RAKU 44 Poziom 7 (10,150)
+1 głos
@RAKU 44
Najlepiej tego wcale nie robić. Zmiana rejestru może spowodować błędne działanie aplikacji od MS i mogą wystąpić problemy z aktualizacjami systemu.

Nawet Microsoft ostrzega przed tymi zmianami.
http://support.microsoft.com/kb/933700
odpowiedź 12 lutego 2010 przez użytkownika nazgul1 Poziom 3 (810)
+1 głos
Sigall: od "masowej instalki" programow kolejny raz, jak rowniez instalacji samego systemu, masz np. Norton Ghosta - instalujesz wszystko raz, zgrywasz obraz partycji do pliku i na przyszlosc masz jak znalazl narzedzie do odnowy calego systemu w 10 minut ;-)
Niestety, zamiennikiem lokalizacji folderu Program Files to nie bedzie, ale odnioslem takie wrazenie, ze wlasnie tego najbardziej Ci brakuje.
odpowiedź 12 lutego 2010 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
–1 głos
Jaki nasz dysk?Znajomemu zaproponowałem taki oto podział tysięcznika,bo miał taki bałagan że sam nie wiedział co i gdzie ma. C:\150GB D:\reszta wolnego miejsca
Na partycji D trzymasz sobie np muzyke,zdjęcia,filmy,obrazy płyt,instalki programów ,oraz inne rzeczy.
Wszystko instalujesz domyślnie,czyli bez zmiany ścieżki.
Gdy potrzeba zrobić formata kopiujesz tylko np sejfy z gier i instalujesz system od nowa ,a wszystko zostaje sobie na drugiej partycji.
Najprostsze rozwiązanie bez kombinacji.

Ja mam 3 dyski 80/160/250 Gb
80 linux 160 winda 250-zdjęcia,muza i inne rzeczy
odpowiedź 12 lutego 2010 przez użytkownika miroslaw Poziom 5 (2,920)
0 głosów
miroslaw: ja właśnie w takum podziale bym sie nie połapał. Dla mnie jest tak: C=system, D=programy, EFGH inne pliki podzielone tematycznie. Każdy ma swój podział dysku. Zawsze tak dziele. jak masz systemowy 150GB to jak czegoś zapomnisz i zrobisz format to masz problem :) Jedyne rzeczy o jakich ja mogę zapomnieć to coś z pulpitu lub moich dokumentów :P
odpowiedź 12 lutego 2010 przez użytkownika Sigall Poziom 4 (2,310)
+1 głos
Każdy ma swój sposób na podział dysku.Przeczytaj jeszcze raz moją propozycję i powinieneś dojść do wniosku że ponowna instalacja systemu wiążę się z instalacją sterowników ,oraz programów.Dlatego zostawianie zainstalowanych programów z wcześniejszego systemu na innej partycji według mnie nie ma sensu,ponieważ kiedyś coś może nie zadziałać bo nie będzie wpisów w rejestrze ze starego systemu.
Jak będziesz ważne rzeczy trzymał gdzie indziej to w razie formatu i instalacji systemu od nowa nie musisz ich zgrywać.
Jeszcze jedno pytanie,jak często instalujesz system od nowa.Jeśli bardzo często to pomysł z norton ghost jest idealny.U Mnie srebnio co dwa lata jest format.Tak mam na swoim kompie i tak polecam. Pozdrawiam.








odpowiedź 13 lutego 2010 przez użytkownika miroslaw Poziom 5 (2,920)
+1 głos
Odp. nie wiem jak zmienić domyślną ścieżkę zapisu w win7.

Podpowiedź:
1. Instalujesz programy raz na jakiś czas. Przy zmianie systemu i tak trzeba przeważnie programy zainstalować ponownie.
2. Większe programy typu. MS OFFICE lub tym podobne instaluj na partycji systemowej.
3. Mniejsze programy, typu przeglądarka internetowa, program pocztowy, jakiś player zainstaluj sobie np na partycji d.
4. Domyślny program "moje dokumenty" przenieś sobie na partycję inną np D.
5. Gry instaluj na partycji D lub innej

Wtedy w razie konieczności awarii systemu zawsze można zrobić format bez większej straty plików (najwyżej to co na pulpicie. Często programy zapisyją pliki domyślnie w "moich dokumentach" lub w katalogach instalacyjnych.

Także jak koledzy radzą dobrze jest korzystać z programów typu Norton Ghost lub tym podobnych do zrobienia sobie pliku obrazu: system + sterowniki + często używane programy. W ten sposób w razie nagłem wpadki przywracasz system i niemal odrazu (po kilunastu minutach w zależności od systemu) możesz cieszyć się praktycznie w pełni skonfigurowanym pod siebie systemem, a pozostałe programy doinstalujesz z czasem w razie potrzemy.

P.S Swego czasu GG miałem zainstalowane na innej partycji, i praktycznie nawet po 4 latach miałem pełną historie wiadomości oraz wszystkie kontakty. Po formacie wystarczyło utworzyc sobie skrót, niestety od jakiegoś czasu gg mimo instalacji na innej partycji, historię i ustawienia przechowuju w folderze dokuments & Settin
odpowiedź 13 lutego 2010 przez użytkownika Kerim08 Poziom 3 (740)
+1 głos
2 partycje to jest za malo, jesli chodzi o bezpieczenstwo danych. Wywali sie bad block na partycji D i nie dosc, ze programy sie ida rabac, to jeszcze czesc danych moze byc zagrozona.
Sam na swoim RAIDzie mam chyba z 11 partycji, w tym 6 systemowych na rozne "oesy". DLuga praktyka nauczyla mnie, by dysk systemowy byl jak najmniejszy, i to zadne 150 GB - ze wzgledu na wlasnie Norton Ghosta (czy podobny program do robienia obrazu partycji), ktory jakby robil zrzut tych 150 GB, to chyba bym zrobil kupe i jeszcze sie zdarzyl podetrzec ;-) Przykladowo XP zadowala sie 12 GB, tam samo jak Windows 7 - ale ten, jak i Vista dla mniej zaawansowanych uzytkownikow powinien miec wielkosc 18 GB + restrykcje w instalowaniu softu na okreslonej partycji, szczegolnie ze niektore gry zapisuja sobie na C i tylko C jakies swoje kilkogigowe pliki.
Ponadto dobrze jest miec wydzielona partycje na swapa i tempy - gdzies na poczatku talerza, by system mial najszybszy do nich dostep. C to nie bedzie, ale D z powodzeniem. Przykladowo u mnie taka partycja to 3 GB - gdzie swap wynosi 0.5 - 1 GB, reszta to tempy. Raz zdarzyl mi sie wypadek, ze przy instalacji gry instalator sie wysypal, ale to tylko dlatego, ze ustawilem tempy na RAM-dysk, ktory mial 1 GB w Windows XP (spozytkowalem bezuzyteczna pamiec w wielkosci 1.25GB niewidoczna dla systemu 32-bit). Oczywiscie, jesli ktos obrabia grafike, tempy trzeba zwiekszyc (tak samo ustawic swapa dla Photoshopa np.).
odpowiedź 13 lutego 2010 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
+1 głos
Reasumujac, bo sie rozpisalem niepotrzebnie: biorac pod uwage fakt, ze sam M$ nie zaleca takiego rozwiazania, dalbym sobie spokoj (w koncu chodzi o update'y - ale jak masz pirata, mozesz sobie na to pozwolic). Natomiast dysk spartycjonowalbym tak, zeby obrazy partycji startowych robily sie w miare szybko i oczywiscie robilbym je sukcesywnie co jakis czas, kasujac przy opkazji stare. Co ja gadam z tym trybem przypuszczeniowym - ja wlasnie tak mam i tak robie :) Poswiecam sie instalujac kazdy program recznie na partycji do tego przeznaczonej, ale w razie awarii robie przywrocenie kopii z obrazu i nie czeka mnie podobna mordega, wiec takie jednorazowe rozwiazanie uwazam za mozliwe do zaakceptowania.
odpowiedź 13 lutego 2010 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
–1 głos
Musimy skorzystać z edytora rejestru: wybieramy Start, następnie Uruchom, wpisujemy regedit i zatwierdzamy – Enter. W drzewku po lewej stronie musimy kolejno przejść do:
-> HKEY_LOCAL_MACHINE
-> SOFTWARE
-> Microsoft
-> Windows
-> CurrentVersion

Interesują nas wartości ProgramFilesDir oraz CommonFilesDir odpowiadające za domyślny folder instalacji nowych aplikacji. Klikamy na nich dwukrotnie i zmieniamy ich wartości tak, żeby ścieżka prowadziła do miejsca, w którym to my, nie system, zamierzamy programy instalować.
Po ponownym uruchomieniu komputera mamy z głowy problem zmiany za każdym razem folderu, w którym chcemy program zainstalować.

Uwaga! Zmiany należy dokonać raczej na świeżym systemie. W przypadku używanego już przez dłuższy czas, edycja ta może spowodować niepoprawne działanie dotychczas używanych, zainstalowanych wcześniej programów.
Oczywiście jak zawsze przed grzebaniem w rejestrze – należy też zrobić sobie jego kopię zapasową…
odpowiedź 12 sierpnia 2011 przez użytkownika bobino123 Poziom 1 (240)
+1 głos
W wersji 64 bit dodatkowo edytujemy i zmieniamy wartości z klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Windows\CurrentVersion.
odpowiedź 12 sierpnia 2011 przez użytkownika bobino123 Poziom 1 (240)
...