Pendrive eSATA na pagefile.sys

0 głosów
wizyt: 2,119

Witam

Zastanawiam się nad możliwością przyspieszenia swojego blaszaka przez następujący "myk": chciałbym zakupić sobie Pendrive'a na złącze eSATA (transfery jak HDD) podłączyć do kompa na stałe i przerzucić na niego plik stronicowania usuwając go jednocześnie z HDD. Moja płyta główna nie ma jednak złącz eSATA, a zakup kontrolera specjalnie do tego przestaje mi się już opłacać.

 

Pytanie brzmi:

1) Czy zadziałałoby to, gdyby podłączyć takiego pendrive'a wewnątrz obudowy do portu SATA na płycie korzystając z takiego kabelka: http://www.morele.net/kabel-polaczeniowy-s-ata-esata-1-0m-161995/ ?

2) Czy uważacie, że to dobry pomysł, czy lepiej zainwestować w dużo pamięci RAM (z 8 GB) i całkowicie wyłączyć pagefile?

 

Pozdrawiam 

12 września 2010 w Dyski twarde przez użytkownika Skipperro Poziom 7 (19,430)
   

7 odpowiedzi

0 głosów
Niestety. Pamięci flash są o rząd wielkości wolniejsze od RAM (ms vs ns).
Inwestycja w RAM jest najlepszym rozwiązaniem, natomiast rezygnacja z page file na dysku systemowym skutkuje brakiem działania wielu programów, szczególnie odnoszących się do multimediów. Rozwiązaniem jest pozostawienie stałej wielkości page file 256 MB na partycji systemowej oraz dodatkowa partycja FAT 32 w wielkości nieco większej od fizycznej RAM również w stałej wielkości najlepiej na fizycznie innym HDD.
Pozdrawiam.
odpowiedź 12 września 2010 przez użytkownika voxcordi Poziom 7 (10,710)
0 głosów
@voxcordi - Owszem, Flash jest wolniejsze niż RAM, ale jak zauważyłeś, plik stronicowania jest w systemie raczej potrzebny, więc kwestia gdzie go umieścić. W tym przypadku Flash nie konkuruje w RAM, tylko z HDD (bo na SSD mnie nie stać). A tutaj transfery są bardzo podobne, tylko Flash ma możliwość wykonania o wiele więcej operacji I/O na sekundę, co dla pliku stronicowania ma duże znaczenie.

Dlatego pomysł z pendrive eSata, bo dokupywanie osobnego HDD specjalnie na pagefile mija się z celem. Potrzebny jest dysk malutki, ale jak najszybszy.

Wybacz, ale muszę napisać nieco krytyki do Twojej porady. Wynika z niej, że im więcej mam RAMu, tym większy powinienem tworzyć plik stronicowania, co przepraszam, ale jest absurdem. Im więcej mam RAMu, tym rzadziej system jest zmuszony korzystać z pliku stronicowania, więc tym mniejszy może on być. Mając 128 MB RAM i ustawiając tyle samo pagefile Windows XP nie będzie chodził wcale, bo mu zabraknie pamięci. Mając jednak 16 GB RAM i 16 GB pagefile będę miał w Windows 7 RAM wykorzystany w 25% i cały plik stronicowania pusty, ale zajmujący miejsce na dysku.

Ta zasada jest niestety nadal uczona w szkołach (też mi ją wciskali i odpytywali z niej na egzaminie na technika) ale ma ona tyle samo sensu, co płacenie wyższych zasiłków dla bezrobotnych, żeby zmotywować ich do znalezienia pracy.
odpowiedź 12 września 2010 przez użytkownika Skipperro Poziom 7 (19,430)
0 głosów
Używanie Pendriva w ten sposób, szybko doprowadzi do jego zużycia. Pendrivy nie nadają się do tak częstego zapisu i odczytu danych jak ma to miejsce w Pagefile.

W tej sytuacji można spróbować dokupić pamięci ram, i utworzyć z niej wirtualny Dysk, i tam ulokować pagefile. Jednak nie jestem przekonany czy Windows będzie umiał umieścić pagefile na takim dysku.
odpowiedź 12 września 2010 przez użytkownika tomek1081 Poziom 6 (5,920)
0 głosów
Wybacz Skipperro, lecz nie podaję Tobie rozwiązania logicznego w stosunku do naszego wyobrażenia "jak być powinno", ale rozwiązanie, które się po prostu sprawdza. W dzisiejszych systemach i wymiarze pamięci masowych, jakimi są HDD o wielkościach TB trudno tłumaczyć się znikomą ilością miejsca na niewielką partycję. Oczywiście możesz zrezygnować z takowej, licząc, że RAM fizyczny poradzi sobie ze wszystkimi zadaniami, jednakże z doświadczenia wiadomo, że systemy komercyjne mają wielkie kłopoty z współpracą bez odwołań do page file i wiele aplikacji odmawia działania.
16 GB RAM w Win 7 nie jest żadnym argumentem by wyłączyć page file. Rendering modelowania 3D czy nawet dużych BMP wymaga jeszcze wyższych wartości. 16 GB RAM okazuje się niewystarczające.
Pozdrawiam.
odpowiedź 12 września 2010 przez użytkownika voxcordi Poziom 7 (10,710)
0 głosów
Chyba się nie rozumiemy, bo mówimy o czymś innym voxcordi.
odpowiedź 12 września 2010 przez użytkownika Skipperro Poziom 7 (19,430)
0 głosów
4GB ramu, pagefile na 128MB i masz z głowy. nie wiem jaki masz system ale odpal sobie everesta i przejdź na pamieć. u mnie page file wykorzystane 12MB, ustawione 1GB, system sobie i tak tworzy plik wymiany i pamiec wirtualną w przypadku win7. tak więc page file tu najmniej istotny. Chcesz oszczędzić dysk to wyłączasz wstępne ładowanie do pamięci, czy będzie szybciej? wątpie.
odpowiedź 12 września 2010 przez użytkownika mszark Poziom 5 (4,860)
0 głosów
Co do samego kabelka, to trzeba sprawdzac, czy idzie nim napiecie, czy nie (do wtyczki eSata). Jesli nie ma dodatkowego kabelka do moleksa, to pewnie nie.
Wiec nawet jakbys podlaczyl tego pena, to musialbys jakos dodac tam zasilanie, bo po zwyklym SATA z plyty to takie nie plynie.

Nie wiem, czy jest sens uzywac taki naped dla swapa, podczas gdy to wlasnie kierunek jest w druga strone - czyli aby uzywac pamieci wirtualnej na dysku, a nie na flashach - z powodu, o ktorym pisal Tomek.

To, o czym uczono w szkolach (swap = pamiec) to tandetna bzdura jajoglowych informatykow, ktorzy nawet nie wiedza, jak dokladnie ustawic swapa, ani co to sa wymagania zasobow pod katem kazdego uzytkownika. Glownie dzieje sie tak za przyczyna samego Microsoftu, ktory tajemniczo oswiadcza zawsze i wszedzie, ze "swap musi byc" i ze sam system sobie go odpowiednio wykorzysta, natomiast odmawia wszelkich komentarzy, co do technicznego sposobu jego dzialania - dzieki czemu uzytkownikow wiele by sie moglo wyjasnic.
Swapa, niestety, wylaczyc nie poleca sie - ale mozna zawsze go zminimalizowac na tyle, aby programy chodzily dobrze.

Osobiscie moze i bym sobie wyprobowal takiego szybkiego flasha pod swapa (i tempy), gdybym ryzykowal wyrzuceniem kasy w bloto, bo przeciez flash ma swoja liczbe cykli, po ktorym kapota. Niemniej generalnie polecam wrzucenie partycji swap i tempow na oddzielna partycje na poczatku dysku, moze byc i nawet drugi dysk, byle szybki.
odpowiedź 13 września 2010 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
...