Wymienić pamięć czy nie ?

+1 głos
wizyt: 1,801
Kupiłem pamięci GoodRama 2x2Gb 800 MHz CL-5. Program GPU-Z pokazuje że to sa pamięci CL-6  6:6:6:18. Mam płytę Asusa MN-VM pod AMD ze zintegrowana grafiką i jakakolwiek próba zmiany ustawień ( choćby jednego timingu)pamieci kończy się zablokowaniem komputera. Chciałbym się dowiedzieć, jakie znaczenie ma szybka pamięć w kontekście obróbki materiału video ? Może wystarczy dodać lepszą kartę graficzną do tych pamięci i AMD 5600 X2 ? Nie za bardzo chciałbym kupować nowe kości, ale gdyby okazało się, że to istotnie wpływa na wygajność obróbki video, to pewnie zdecydował bym się.
21 listopada 2008 w Dyski twarde przez użytkownika Dandre Poziom 1 (130)
   

7 odpowiedzi

+1 głos
Po pierwsze to w którym miejscu CPU-Z to pokazuje? - Trzeba patrzeć na zakładkę SPD i kolumnę taktowania, by sprawdzić jakie są przewidywane fabryczne timingi. Ty zaś mogłeś sprawdzić bieżące ustawienia, a one nie muszą wskazywać, iż zostałeś oszukany przy zakupie.
Po drugie warto się rozejrzeć czy nie ma nowszego BIOS-u dla Twojej płyty, a skoro już przy nim jesteśmy - porównać ustawione tam napięcie zasilania kości RAM-u z tym, które producent zaleca i ew. je skorygować (podnieść). Zresztą tego podniesienia mozesz spróbować tak czy inaczej.
Po trzecie przy tej obróbce, o której napisałeś ma znaczenie wszystko - i karta, i pamięć (w tym jej timingi), i CPU.
Tyle, że w twoim wypadku pewnie, skoro karta jest zintegrowana, to ona będzie najsłabszym ogniwem.

Nim jednak zaczniesz sprzęt modernizować spróbuj upewnić się, że wątpliwości co do pamięci miałeś uzasadnione.
odpowiedź 21 listopada 2008 przez użytkownika Matuzalem Poziom 6 (7,560)
+1 głos
Po pierwsze czy w CPU-Z patrzyłeś na zakładkę Memory czy na SPD? Powinna interesować się zakładka Memory.
Pamięci o ponadstandardowych parametrach mają to do siebie że nie pracują przy nominalnym dla normy napięciu, w związku z czym nie byłyby najczęściej w stanie uruchomić się po włożeniu do komputera który podawałby standardowe napięcie zasilania. W związku z czym najczęściej to w gestii użytkownika jest ustawienie ręcznie parametrów pracy jak podaje producent. Pięć podstawowych to napięcie zasilania, na oko strzelam że będzie to w okolicy 1.9-2.2V oraz czterech podstawowych timingów CAS=5, tRCD=5, tRP=5, tRAS=15 (prawdopodobne wartości)
Przy zastosowaniu które opisałeś, śmiałbym stwierdzić że największe znaczenie odegra taktowanie procesora wraz z taktowaniem pamięci, timingi będą miał tu minimalne znaczenie, choć na pewno jakieś gdyż wpływają na ogólną przepustowość pamięci.
odpowiedź 21 listopada 2008 przez użytkownika Boris_Dime Poziom 4 (1,040)
0 głosów
Boris_Dime - z pierwszym zdaniem się nie zgodzę. Autorowi chodziło o to czy pamięć może pracować z CL5 (nominalnie), bo to że pracuje z CL6 to ustalił (a czy odczytał to z BIOS-u, czy z CPU-Z - zakładka Memory właśnie - to juz bez znaczenia). Tego zaś jakie timingi producent przewidział z SPD wyczytać trzeba. Jeżeli tam nie ma CL5 (dla 800) to znaczy, że został w błąd wprowadzony, a jeżlei jest .. Cóż - BIOS i działanie z palca lub przez update + ew. podniesienie napięć - to już sam musi z tym walczyć.
Do tego właśnie odnosiła się pierwsza część mej poprzedniej wypowiedzi.
odpowiedź 21 listopada 2008 przez użytkownika Matuzalem Poziom 6 (7,560)
+2 głosów
Matuzalem - problem w tym że często zdarza się że SPD tego nie będzie, zwłaszcza przy mniej markowym sprzęcie choć i geilom i corsairom się to zdarza(wiem z doświadczenia). Poza tym dochodzą różne cyrki z różnymi biosami które tez potrafią powodować że tajemniczo znikają różne wpisy SPD.
A zwracam uwagę na zakładkę Memory, gdyż najczęstszym problemem jest niedopatrzenie i kolega mógł błędnie zidentyfikować aktualne parametry pracy.
A jak już dalej drążymy temat to wystarczy spojrzeć na numer seryjny producenta na kościach/pudełku, powinno być to: GR800D264L5/4GDC lub GR800D264L5/2G, bynajmniej cyfra po literze "L" oznacza czy ten model pamięci producent określa jako CL5, jeżeli jest to 6 a na fakturze masz 5 to w sklepie się pomylili, jeżeli nie to musisz ustawiać parametry ręcznie w biosie tak jak pisałem wcześniej.
odpowiedź 21 listopada 2008 przez użytkownika Boris_Dime Poziom 4 (1,040)
+2 głosów
Co do Twojego problemu to podnieś napięcia na ram do 2.1v i ustaw 5-5-5-15 powinno działać na przyszłość polecam kupować lepsze pamięci np OCZ tam spokojnie ustawiasz 4-4-4-12 i śmiga.A jeśli chcesz aby twoja praca z materiałami wideo była o wiele wydajniejsza to szczerze proponuje zmianę sprzętu. Do komfortowej pracy w wideo proponuje zastosowanie bardzo wydajnego procesora co w znaczący sposób skróci konwertowanie i zastosowanie większej niż 4GB Ram. Z racji tego ze pliki wideo przy obróbce potrafią osiągnąć naprawdę pokaźne rozmiary to proponuje zakup szybkich dysków i z piecie je w raid. Oczywiście jeśli chcesz komfortu.
odpowiedź 21 listopada 2008 przez użytkownika ercomputers Poziom 4 (2,170)
+2 głosów
Więc tak. Zajmuję się obróbką filmów na komputerze od wielu lat. Procesor ma największe znaczenie w montażu bo jak się zapewne przekonałeś gdy nałożysz kilka efektów (kolorystycznych, zniekształacających, napisy, przejścia) na klip to nie da się go odtworzyć płynnie. Im szybszy procesor tym więcej efektów możesz nałożyć a rendering końcowy sumarycznie oszczędzi Ci parę lat z życia. W moim przypadku przesiadka z AMD 3000+ na C2D E8200@ 3,2Ghz sprawiła niesamowicie dużą różnicę w montażu na plus oczywiście. Co do pamięci to nie ma większego znaczenia ich szybkość a pojemność. 4 i więcej GB nie zaszkodzi (pod systemem 64bitowym) Jednak muszę coś zaznaczyć. Do częstotliwości 800mhz zazwyczaj przypisane jest 5CL a te bardziej wydajne mają nawet 4Cl więc 6 to za dużo. (W montażu jednak nie odczujesz różnicy)
odpowiedź 22 listopada 2008 przez użytkownika Szymon331 Poziom 8 (29,410)
0 głosów
Witaj,

Każda aplikacja ma swoje specyficzne potrzeby i najlepiej jest poznawać eksperymentalnie, jak zależy jej szybkość działania od parametrów komputera. Masz dwie metody, żeby sprawdzić, czy szybsze pamięci dadzą Ci wymierny zysk:
* kupić/pożyczyć szybsze pamięci i zrobić pomiary,
* te pamięci, co je masz puścić na gorszych timingach i zrobić pomiary; jeśli nie możesz ustawić gorszych timingów, to może możesz obniżyć taktowanie pamięci.
Metoda druga jest tania, choć nieco mniej dokładna. Jeśli Twoja płyta główna nie daje Ci odpowiednich ustawień, żeby zrobić testy, to spróbuj potestować u jakiegoś znajomego z podobnym kompem.

Dodatkowo pobaw się lekkim podkręcaniem procka (jak się boisz to możesz obniżać taktowanie a nie podwyższać), żeby wyczuć jaki to ma wpływ na wydajność (na ogół zasadniczy, chyba że jest gdzieś indziej wąskie gardło).

Prędkość i ustawienia pamięci mogą mieć niemierzalny wpływ, jeśli aplikacja, której używasz, efektywnie wykorzystuje cache procesora (im większy tym lepszy), bo wtedy transfer danych RAMcache odbywa się w tle (prefetch itp. mechanizmy). Jeśli wykorzystanie cache jest kiepskie (bardzo duże bloki danych, losowe zapisy do pamięci alokowanej przez program w szerokim zakresie adresów), to możesz się spodziewać, że na lepszych pamięciach zarobisz parę %, jeśli to one są wąskim gardłem, a nie np. zintegrowana grafika, która też korzysta z RAM, więc czasem konkuruje z CPU o dostęp.
odpowiedź 4 grudnia 2008 przez użytkownika Irrlicht Poziom 7 (14,720)
...