Windows 7 jako drugi system

+1 głos
wizyt: 2,762

Witam, mam problem z zainstalowaniem Windows 7 64 bit. 

Mam na komputerze dwa systemy: Windows XP i Windows Vista (zainstalowane w tej właśnie kolejności).

Chciałem na partycji gdzie jest XP zainstalować Win 7, ale podczas instalacji po wyborze partycji mam komunikat "instalator nie mógł utworzyć nowej partycji systemowej ani zlokalizować istniejącej partycji. [...]".

Słyszałem że rozwiązaniem było by sformatowanie tej partycji, ALE na niej jest bootloader i zastanawiam się czy po formacie tej partycji i zainstalowaniu WIn 7 będę miał dostęp do Visty? Ponad to, jak w takim razie sformatować tę partycję aby była poprawnie widoczna przez instalator (chciałbym nadmienić, że ta partycja ma flagę boot, poza tym wcześniej normalnie uruchamiał się z niej XP jako pojedynczy system).

Czy jest może inna możliwość obejścia tego problemu?

16 lutego 2011 w Oprogramowanie przez użytkownika Czapelo Poziom 4 (1,950)
   

6 odpowiedzi

0 głosów
Partycja z XP i tak będzie sformatowana, skoro chcesz na niej zainstalować nowy system. Bootloaderem poza tym się nie martw, gdyż Windows 7 wgra nowy, który powinien bez problemu rozpoznać wszystkie zainstalowane systemy na komputerze.

Rozwiązanie Twojego problemu:
Nie możesz nowego systemu zainstalować na starym, musisz wybrać partycję, a następnie JĄ USUNĄĆ. W wolnej przestrzeni, która powstanie utworzyć nową (czystą) partycję. Wszystko to odbywa się podczas instalacji Windowsa 7.

Mam nadzieję, że pomogłem :)
odpowiedź 16 lutego 2011 przez użytkownika barszcz Poziom 5 (3,630)
0 głosów
Wydaje mi sie, ze niezaleznie, czy zaformatujesz partycje, czy tez ja usuniesz i postawisz od nowa, stary bootloader z XP umieszczony w MBR pozostanie, a instalator WIn7 zmieni tylko wpis w sektorze rozruchowym partycji, przez co bedziesz mial 2 bootmenu: jedno z XP (z pozycjami Win XP i Vista) i drugie z Win7 (z pozycjami Win7 i Vista), przy czym wejsc do drugiego bootmenu bedziesz mogl wybierajac opcje WInXP w pierwszym bootmenu. Nie masz zreszta innej opcji, jak tylko sprawdzic to samemu :)

Gdyby tak sie stalo, trzeba zlikwidowac bootloadera XP (odpalajac bootsect.exe z plytki instalatora WIn7*), a ewentualne bootmenu WIndowsa 7 zmieniasz programem EasyBCD.

Jesli Win7 jest na tyle inteligentny i usuwa MBR po usunieciu partycji XP, to wszystko jest w porzadku.

*
http://www.ehow.com/how_4836283_repair-mbr-windows.html
odpowiedź 16 lutego 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Masz xp i vistę.Jak usuniesz xp i wgrasz na jego miejsce windowsa 7,to będziesz miał praktycznie 2 takie same systemy.Ponieważ vista i 7 to jest praktycznie to samo.
Najlepiej zainstalować najnowsze okienka,czyli tylko windowsa 7.
odpowiedź 16 lutego 2011 przez użytkownika miroslaw Poziom 5 (2,920)
0 głosów
Na twoim miejscu zostawił bym sobie windows xp i wywalił viste, gdyż vista i 7 to są praktycznie dwa takie same systemy różniące się optymalizacją oraz kilkoma innymi szczegółami, natomiast na windows xp będziesz miał możliwość odpalania starszych programów bądź gier które nie chcą się uruchomić na nowszych systemach.
odpowiedź 16 lutego 2011 przez użytkownika koloalien Poziom 5 (3,220)
0 głosów
Windows 7 domyślnie wydziela 100 MB partycję na boot sector. Jest ona niewidoczna w explorerze, gdyż nie ma nadanej litery. Przy instalacji Win 7 powinien automatycznie utworzyć nowy boot sector, lecz jeśli to nie nastąpi to jest bardzo przyjemne konsolowe narzędzie - bootmrg, wprowadzone już w Vista, tym programem to skorygujesz. O ile pamiętam Yamicsoft Windows 7 Manager oferuje bardzo wygodny manager bootowania, można w nim przenosić boot sector miedzy partycjami, zmieniać nazwy wpisów przy bootowaniu i takie tam.

Dodam że posiadanie jednocześnie Vista i Win 7 to koszmarny wybór, to niemal ten sam system tylko przemalowany na inny kolor. To jakby kupić drugi dom bo wcześniejszy nie miał dywanu w holu :).
odpowiedź 16 lutego 2011 przez użytkownika mergner Poziom 3 (800)
+1 głos
eeee..
Bootsector to bootsector (MBR w WIndowsach) i jak nazwa wskazuje, zajmuje 1 sektor na dysku, czyli 512 bajtow, a nie 100 MB. Ten obszar o ktorym mowisz, to miejsce dla wyzszych Windowsow 7 (Ultimate+) na potrzeby BitLockera. DOdatkowo system trzyma tam *kopie* WinRE, pliki potrzebne do bootwania razem z bootmanagerem na wypadek bootowania awaryjnego (recovery) bez posiadania dysku instalacyjnego. I ta partycje mozna spokojnie kasowac, jesli nie korzysta sie z BitLockera.

Bootmenu WIndowsa 7 trzymane bedzie w EBR (sektor rozruchowy partycji) w odroznieniu od MBRa (sektor rozruchowy dysku), gdzie jest menu rozruchowe XPka.
odpowiedź 17 lutego 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
...