Aparat dla początkującego fotografa.

+1 głos
wizyt: 3,812

Witam.

Od dłuższego czasu interesuje sie fotografią.Wiele czytam na ten temat i staram nauczyć się podstaw.Jednak bez aparatu to tylko teoria.Zastanawiam się nad zakupem aparatu,który pozwoli mi rozpocząć naukę fotografowania.Na wstępie od razu wyeliminowałem lustrzanki,gdyż sądze,że i tak na początku nie wykorzystam ich możliwości.Dwa to budżet którym dysponuję raczej nie pozwoli na zakup jakieś dobrej lustrzanki: 1000-1500zł. Dlatego zastanawiałem się nad jakimiś hybrydami.Zależy mi na tym,abym mógł ustawiać wszystko ręcznie,bo to jedyna droga do nauczenia się robienia zdjęć,bo co mi po trybie automatycznym?Nie musi mieć "100 milionów pixeli" gdyż wiem,że jest to zbędne,a często nawet pogarsza jakość zdjęć,powodując większe szumy.

Podsumowując:

- ma być to mój pierwszy aparat do nauki fotografowania

- cena 1000-1500zł

- najlepiej możliwość zapisu zdjęć w formacie RAW

Zastanawiałem sie np. nad Fuji FinePix HS10.

Proszę o wypowiedź ludzi,którzy znają sie na fotografii.

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.

 

16 maja 2011 w Aparaty cyfrowe przez użytkownika NeoRav Poziom 4 (1,840)
   

13 odpowiedzi

+1 głos
Ja bym jednak rozwazyl zakup uzywanej lustrzanki, bo jak faktycznie interesujesz sie fotografia to szybko kompakt/hybryda przestanie Ci wystarczac.
Da sie kupic body w bardzo dobrej cenie z malym przebiegiem (zazwyczaj da sie to sprawdzic). Tylko nie szukaj niczego pokroju Nikona D40x. Bardziej patrz na cos pokroju Pentaxa K10D. Z kitowym obiektywem bez problemu ponizej 1500 znajdziesz, a jak juz sie wkrecisz to kupisz lepszy obiektyw.

odpowiedź 16 maja 2011 przez użytkownika podnietek Poziom 6 (9,300)
+1 głos
Konkretnego modelu Ci nie poradzę, bo nie siedzę w nowinkach - parę lat temu kupiłem Canona S2 IS i do wielu bardziej i mniej standardowych rzeczy mi wystarcza, choć czasem kusi mnie żeby odkurzyć analogową Minoltę X-700 :-)

Zaawansowany kompakt to IMO dobry pomysł - jak Cię fotografia wciągnie to zawsze zdążysz wydać te parę tysięcy na dSLR, szkła, lampy itd. Cechy, które ambitny kompakt powinien IMO mieć (poza tymi, które praktycznie wszystkie mają):
* szeroki zakres zoomu z jak najszerszym "krótkim" końcem (niestety na ogół limitem jest ekwiwalent 35mm i jak przyjdzie coś szerszego sfocić, to trzeba potem sklejać softwareowo).
* możliwość montażu filtrów, przede wszystkim polaryzacyjnego, można wtedy też założyć soczewkę do makro (i osiągnąć więcej niż w "trybie makro")
* mocowanie statywu na standardową śrubę
* dobry podgląd do manualnego ostrzenia
Ponadto mogą być przydatne
* odchylany ekran z tylnej ścianki
* gniazdo do lampy błyskowej
* możliwość modyfikacji firmware (jak np. CHDK w Canonach)
odpowiedź 16 maja 2011 przez użytkownika Irrlicht Poziom 7 (14,720)
+2 głosów
Jeżeli rzeczywiście chcesz się nauczyć fotografować to najlepiej rozglądnąć się za tanią lustrzanką, najlepiej z firm Pentax, Olympus lub Canon (unikaj tanich Nikonów). Lustrzanki dają ci mozliwość ręcznego ustawniania parametrów, zapisu plików RAW jaki i też najważniejsza rzecz uczą operowania głębią ostrości jako środkiem wyrazu. Pojęcie głębi ostrości w przyapdku kompaktów praktycznie nie istnieje ze względu na konstrukcję optyki, wielkość matrycy i odległosć matrycy od ostatniej soczewki. Dodatkowo wiele hybryd kompaktowych ingeruje mocno w zdjęcia na drodze elektronicznej i najczęściej nie masz na to żadnego wpływu (co dla mnie osobiście jest nie do przyjęcia).
Jeżeli chodzi o estetykę artystyczną zdjęć jak i stronę techniczną nawet tania lustrzanka daje o wiele więcej możliwości niż najbardziej zaawansowany kompakt hybrydowy.
odpowiedź 16 maja 2011 przez użytkownika randallandhopkirk Poziom 6 (5,440)
+1 głos
Zapomniałem jeszcze o jednym aspekcie, akurat chyba dość ważnym zwłaszcza przy nauce fotografii - lustrzanką na standardowym akumulatorze wykonasz 1000 - 1500 zdjęć podczas gdy kompaky hybrydowy pozwoli na zrobienie maksymalnie 200 zdjęć (im dłuższy czas kadrowania tym mniej zdjęć), co powoduje że juz nastarcie musisz wyposażyć się w kilka akumulatorów. Lustrzanka daje komfort w postaci dobrego wizjera optycznego który nie ogranicza nam czasu kadrowania w obawie przed rozładowaniem akumulatora.
odpowiedź 16 maja 2011 przez użytkownika randallandhopkirk Poziom 6 (5,440)
–2 głosów
Ze swojego doświadczenia polecam PANASONIC

modele

Lumix DMC-FZ100
http://www.ceneo.pl/8374020

Lumix DMC-FZ38
http://www.ceneo.pl/2876719

i jego nowszą wersję
Lumix DMC-FZ45
http://www.ceneo.pl/8373492

poczytaj testy opinie itp - aparaty warte swojej ceny
odpowiedź 16 maja 2011 przez użytkownika wrzesi0 Poziom 7 (17,560)
0 głosów
Skoro proponujecie mi lustrzankę to zastanawiam się nad
Olympus E-420 + 14-42mm + 40-150mm
odpowiedź 17 maja 2011 przez użytkownika NeoRav Poziom 4 (1,840)
+1 głos
Fuji FinePix HS10, Fajny gadżeciarski, duży aparat, ale dla fotografa ma jedną wadę. Matryca fizyczna wielkości małego paznokcia u ręki. Jeżeli nie szukasz gadżetu a "snajperki" do łapania kadrów to wybierz lustro.

Fotografuję profesjonalnie. Tak jak wspomniał poprzednik, polecam lustrzankę. A właściwie wszystko co ma matrycę większą fizycznie od małego paznokcia. Wchodzą w to także aparaty systemowe, takie jak Olympus Pen, Sony Nex.

Lustrzanka jest jednak lepszą alternatywą, ponieważ lustrzanka, nawet nowa jest tańsza od kompaktu systemowego, a poza tym istnieje wiele używanych i tanich obiektywów.

Dlaczego nie kompakt z małą matrycą:
1. Nie potrafią rozmywać tła (portret)
2. Nie mają szybkiego autofokusa (pomiar kontrastu, zamiast detekcji fazy)
3. Upycha się tyle samo pikseli na dużo mniejszym obszarze, co źle wpływa na eliminacje szumu cyfrowego.

Napisałem ogólnie. Nie chce zalać wątku szczegółami, jeżeli jednak jesteś ciekaw, pytaj.

Kolega napisał Nikon D40. To dobry aparat, jednak w twoim budżecie znalazłbym aparaty nowsze, z zaimplementowanymi nowszymi algorytmami odszumiającymi.
odpowiedź 17 maja 2011 przez użytkownika Jacky Poziom 1 (200)
0 głosów
Oczywiście, źle przeczytałem. Zdziwiło mnie, że ktoś poleca D40, ale kurtuazyjnie nie oponowałem, bo sam nie używałem. Jak widzę nie tylko w moim kręgu nie cieszy się dobrą opinią.

odpowiedź 17 maja 2011 przez użytkownika Jacky Poziom 1 (200)
0 głosów
Jacky z chęcią się dowiem nowych rzeczy.Więc co byś proponował na początek?
odpowiedź 17 maja 2011 przez użytkownika NeoRav Poziom 4 (1,840)
0 głosów
Olympus E-420 z tymi obiektywami będzie dobrym rozwiązaniem na początek i nie tylko, powinien wystarczyć na dość długo. Tym bardziej że kitowe obiektywy Olypusa są najlepszymi ze standardowo sprzedawanych razem z aparatami. Sam bardzo długo używałem E-500 i byłem bardzo zadowolony z jakości zdjęć.
odpowiedź 18 maja 2011 przez użytkownika randallandhopkirk Poziom 6 (5,440)
0 głosów
Coraz poważniej zastanawiam się nad Pentax K-X + DAL 18-55mm
odpowiedź 18 maja 2011 przez użytkownika NeoRav Poziom 4 (1,840)
0 głosów
Z Pentaxem jest o tyle dobrze że jest spory wybór niezbyt drogich i całkiem dobrych obiektywów od Pentaxa jak i od firm trzecich, co w przyszłości pozwoli Ci na łatwą rozbudowę systemu. Największą zaletą tego aparatu Pentaxa jest znakomita dynamika matrycy, dorównująca najdroższym Nikonom. Naprawdę ciężko o prześwietlenie fragmentów kadru nawet w dość trudnych warunkach oświetleniowych, mimo to w cieniach wszystkie szczegóły są dobrze widoczne.
odpowiedź 18 maja 2011 przez użytkownika randallandhopkirk Poziom 6 (5,440)
0 głosów
Jeden maly szczegol, bardzo subiektywny: dwa pokretla na aparacie to o jedno wiecej niz ... jedno. Nie wyobrazam sobie komfortowego manuala z jednym pokretlem z przodu.

Od 4 lat mam Pentaxa K10D (owczesnie najwyzszy model) i do tego: Sigma 10-20/4-5.6, Tamron 90/2.8, Pentax A50/1.7, Pentax M135/3.5. Dlugo zastanawialem sie nad S/T 70-200/2.8, ale ostatecznie poszukam Sigme 100-300/4, zeby miec cos dluzszego.
W zeszlym miesiacu mialem kupic Pentaxa K7, ale po analizie +/- wyszlo, ze tak naprawde to tylko video bym dodal. Reszta w zupelnosci wystarczajaca.

Dla mnie zestaw pozwalajacy na prawie wszystko.
odpowiedź 19 maja 2011 przez użytkownika podnietek Poziom 6 (9,300)
...