Wyłączający się komputer

+1 głos
wizyt: 4,487

Witam

Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu. Jest nim wyłączający się pecet. Jego konfiguracja:

AMD X2 5400+ BE
Chłodzenie Spire
Gigabyte GA-MA78GM-S2H
2 x 1 GB A-Data 800/Cl4
MSI 9600GT 512MB
WD Caviar 250GB
Chieftec GPS-450AA-101A 450W
Obudowa Fever Shinobi
Windows XP SP3

Mam tego kompa od około 4 miesięcy. Na początku nie było z nim żadnych problemów, ale od jakiegoś czasu wyłącza się po jakimś czasie grania (do 30 min), w takie tytuły jak CoD4, FarCry2, GRID, a nawet troszkę starsze (np. Fable). Co dziwne, to zjawisko nie występowało gdy grałem w Wiedźmina.Moim pierwszym podejrzeniem było przegrzewanie się któregoś z podzespołów, ale problem występował nawet przy otwartej obudowie. Chociaż gdy pootwierałem wszystkie okna (co w styczniu takie miłe nie jest :D) komp działał normalnie. Z góry wykluczam wirusy, trojany itp, gdyz komp nie jest i nie był podłączony do sieci.Czekam na Wasze opinie i propozycje.

7 stycznia 2009 w PC przez użytkownika Wisnia0711 Poziom 2 (350)
   

20 odpowiedzi

0 głosów
Sprawdź czy nie są odczepione zaczepy od radiatorów na płycie. Jeśli są ok i radiatory pewnie przylegają do układów, to spróbuj podłączyć inny zasilacz (oczywiście w pełni sprawny) i jeśli problem nie wystąpi w normalnych warunkach to znaczy że zasilacz siada.
Oznacza to awarię sterownika napięcia zasilacza - spotkałem się już z taką awarią kilkukrotnie w serii 101A.
odpowiedź 7 stycznia 2009 przez użytkownika nazaropeth Poziom 6 (8,820)
0 głosów
Mam podobna konfiguracje i mialem podobny klopot. W moim przypadku problemem bylo niedostateczne chlodzenie plyty glownej (z tym ze ja mam inna). Poprawione mocowanie radiatorow (+nowa pasta) i zainstalowanie dodatkowych wiatrakow z tylu i z przodu obudowy rozwiazalo problem. Radiator na plycie glownej jest pasywny i samo otwarcie obudowy moze nie zapewnic swobodnego przeplywu powietrza. W kazdym razie najpierw sprobowalbym tego co sugeruje nazaropeth.
odpowiedź 7 stycznia 2009 przez użytkownika germo Poziom 4 (2,080)
0 głosów
Zeby sprawdzic, czy cos sie przegrzewa mozesz sciagnac Everest Ultimate Edition i wlaczyc opcje logowania wszystkich mozliwych parametrow do html. Pozniej grasz normalnie z wlaczonym Everestem i w razie zwiechy wiesz jaki byl stan kazdego podzespolu w Twoim kompie. Uwaga tylko, ze dla niektorych chipsetow 40 stopni to malo, a dla innych juz sporo ;)
odpowiedź 7 stycznia 2009 przez użytkownika germo Poziom 4 (2,080)
0 głosów
Miałem podobny problem i wina leżała po stronie przegrzewającej się płyty głównej. Skończyło się tak, że płyta padła. To była MSI K9N Ultra2F
odpowiedź 7 stycznia 2009 przez użytkownika teneo Poziom 4 (1,600)
0 głosów
Dziwne bo sama płyta główna nie powinna się tak przegrzewać. To że temperatury skaczą także w starszych grach to dlatego że jeśli komputer jest w stanie wygenerować 180FPS to tyle wygeneruje. Przydatną opcją jest tak zwany frame limiter ograniczający FPS do 25-30klatek. Pozwala to przyciszyć i schłodzić komputer ale niewiele gier posiada tą opcję. Spróbuj zamontować na tylnej ściance wentylator (za 12-20zł) który będzie wciągał ciepłe powietrze z obudowy. Jeśli to nie pomoże można go obrócić by chłodnym dmuchał na płytę. Tudzież można zainwestować w dwa wiatraki. Sprawdź też czy jakiś komponent, kabel nie dotyka radiatora płyty, czy elementy się nie stykają. Kiedyś radiator chipsetu dotknął mi kartę graficzną i temperatura w przeciągu 20 sekund podskoczyła do 130*C
odpowiedź 7 stycznia 2009 przez użytkownika Szymon331 Poziom 8 (29,410)
0 głosów
Wiesz, to że komp nigdy nie był i nie jest podłączony do sieci, nie oznacza na 100%, że nie ma wirusów;)
odpowiedź 7 stycznia 2009 przez użytkownika Andrzej Michalski Poziom 6 (6,850)
0 głosów
nie sądze żeby wina leżała po stronie nagrzewania się podzespołów skoro w styczniu komp był otwarty razem z oknami :) ale do końca tego nie wykluczam więc warto sprawdzić, za to podejrzewam że może być uszkodzona karta graficzna miałem taki sam przypadek przy swojej MSI która w 2D działała bez problemów oraz w niektórych aplikacjach 3D. Sadze ze mogło to wynikać z róznic między DirectX i Open GL ale to są moje przypuszczenia, nie posiadam wiedzy z zakresu architektury kart graficznych i interpretowaniu przez nie obu systemów. W każdym razie grafikę odesłałem na gwarancje. Po 2 tyg. dostałem nową taką samą i problem był rozwiązany. Jeśli masz taką możliwość spróbuj pożyczyć od kogoś inna kartę graficzną i zobacz czy problem będzie pojawiał się nadal.
odpowiedź 8 stycznia 2009 przez użytkownika Piotruch Poziom 1 (220)
0 głosów
Zacznę od zainstalowania Everesta, tak jak napisał germo. To chyba pozwoli sprawdzić, czy to rzeczywiście zbyt wysokie temperatury są przyczyną.
Szymon331 - przez radiator od mostka połnocnego przechodzą jakieś kabelki. W 3 miejscach mam także czujniki temp. od obudowy (wyświetlane na ekraniku)- wsadzone w radiator od proca, miedzy kości pamięci i gdzieś przy złączu karty.
odpowiedź 8 stycznia 2009 przez użytkownika Wisnia0711 Poziom 2 (350)
0 głosów
Odpaliłem test na stabilność w Everest Ultimate 4.60 - 100*C na procesorze po 6 minutach. To chyba nie jest normalne. Mam rację?
odpowiedź 8 stycznia 2009 przez użytkownika Wisnia0711 Poziom 2 (350)
0 głosów
No 100 stopni to duzo za duzo. Ten procek powinien pracowac przy polowie tej wartosci. Mozesz miec zle nalozona paste, ale bardziej prawdopodobne jest ze coolerek od Spire nie daje rady. Lepiej zamocowac cos wiekszego np. Arctic Freezer 64 Pro albo Scythe Katana 2, ktore drogie nie sa, a w zupelnosci wystarcza (z zapasem).
odpowiedź 8 stycznia 2009 przez użytkownika germo Poziom 4 (2,080)
0 głosów
Znow zapomnialem. Sprawdz jeszcze te wartosci w innych programach na wypadek gdyby Everest klamal. Po prostu puszczasz jakis test stabilnosci i robisz odczyty jednoczesnie z Everesta i np. HWMonitor oraz SiSoftware Sandra (Sandra ma rowniez wlasne testy wydajnosci).
odpowiedź 8 stycznia 2009 przez użytkownika germo Poziom 4 (2,080)
0 głosów
A może problem nie leże w przegrzewających się podzespołach, a niestabilności napięć na zasilaczu. Sprawdź napięcia na płycie głównej, i czy nie ma zbyt dużych wahań.
odpowiedź 8 stycznia 2009 przez użytkownika gotrek Poziom 2 (370)
0 głosów
Sprawdź czy przypadkiem nie masz wrstwy kurzu na radiatorze(pod wentylatorem) na procesorze jak i na karcie graficznej.
odpowiedź 8 stycznia 2009 przez użytkownika 19arek93 Poziom 6 (8,670)
0 głosów
Sprawdzi ram jak nie wiesz jak to zdobądź od kogoś płytke ubuntu linux i tam będziesz mugł zrobić test ramu
lub wyjać jedna kostke i sprawdź jak sie zachowuje w tedy
odpowiedź 9 stycznia 2009 przez użytkownika czarny golem Poziom 1 (200)
0 głosów
Masz komputer podkręcony czy pracuje z fabrycznymi wartościami? Ja bym postawił na przegrzewanie się jakiegoś podzespołu, w BIOSie są specjalne zabezpieczenia zapobiegające przegrzewaniu(np. u mnie procek nie może przekroczyć 85*C bo wtedy BIOS wyłącza komputer), to właśnie może być powodem wyłączania. Przede wszystkim wyczyść wszystkie radiatory z kurzu, bo jeśli masz otwartą obudowę to łatwiej mu się tam dostać, sprawdź czy wszystkie wentylatory się obracają, czy radiatory dobrze przylegają. Sprawdź co pokazują czujniki w BIOSie, jaka temperatura i napięcie. Czytałem również opinie o tej płycie, dosyć dużo ludzi narzeka na przegrzewanie więc proponuje również dodatkowe wentylatory.
odpowiedź 9 stycznia 2009 przez użytkownika Goose Poziom 1 (220)
–1 głos
Ale wy bzdury piszecie , skoro napisał że na procku ma 100 stopni po 6 mni. to chyba oczywiste że trzeba w pierwszej kolejnośi sprawdzić jak przylega radiator na procku i czy nie jest za bardzo zakurzony. A potem sprawdzać ewentualnie inne podzespoły jak chipset płyty, zasilacz i inne.
odpowiedź 9 stycznia 2009 przez użytkownika aramis35 Poziom 1 (200)
0 głosów
aramis35 - właśnie dlatego pisałem aby sprawdził. Z drugiej strony czy Athlon x2 wytrzyma aż 100stopni? Ja stawiam na przegrzewanie się, lecz także na błędny odczyt temperatury.
odpowiedź 9 stycznia 2009 przez użytkownika 19arek93 Poziom 6 (8,670)
0 głosów
Radiatory są czyste. Aktualnie żaden z podzespołów nie jest podkręcony. Mam jeszcze takie pytanie: czy istnieje taki program, który wyświetlałby temperatury podczas gry?
odpowiedź 10 stycznia 2009 przez użytkownika Wisnia0711 Poziom 2 (350)
0 głosów
Temperatury potwierdzone przez 3 inne programy. Czyli trzeba będzie wymienić chłodzenie?
odpowiedź 10 stycznia 2009 przez użytkownika Wisnia0711 Poziom 2 (350)
0 głosów
Kolego!
Wymień cooler na procku/sprawdź przyleganie radiatora na procku (możliwe, że dali za sużo pasty i się zatkał taki otworek wentylacyjny na obudowie procka albo zaczepy radiatora sa za słabe by mógł dobrze przylegać), po drugie daj 2 wiatraki : 120mm na przód i tył - z przodu zaciągający powietrze z tyłu wypychający, mozna kupić też taki wiatrak 120mm zahlmana na wysięgniku montowany np nad grafikę lub chipset. Podaj także czy inne elementy po stresstestach sie grzxeją tzn czy wzrasta mocno pwm lub karta graficzna (to w grach). Możesz puścić testy w tle odpalając hwmonitor (program gości od cpu-z). Co można sprawdzić, to czy stoją równo napięcia czy sie mocno wahają - 450w dla takiego sprzętu to trochę przymało. By było cicho można zamienić chłodzenie procka na inne, ciche również oraz zainstalować tamte wiatraki z kontrolą obrotów (można kupić takie z 800=-1200rpm - 20dba jest już właściwie niesłyszalne z metra - głośniej pracuje dysk) Oraz znacznie mocniejszy zasilacz : więcej mocy nie oznacza zwiększenia zużycia lecz oszczędzenie podzespołów zasilacza - mniej się zgrzeją a zarazam wiatraki na nich nie będą musiały zbytnio przyspieszać.
odpowiedź 15 stycznia 2009 przez użytkownika xerty Poziom 2 (260)
...