Bios nie reaguje

+1 głos
wizyt: 2,192

Posiadam płytę główną MSI K9N Neo-F V3 (nForce 560). Podczas wchodzenia do biosu płyty, do zakładki gdzie pokazywane są temperatury podzespołów i prędkości obrotowe wentylatorów, komputer przestaje reagować na komendy wydawane z klawiatury. Jedynie twardy reset pomaga... Na innych zakładkach w biosie problem ten nie występuje, można wszystko przeglądać bez problemu.

 Komputer ma już dwa lata, nigdy nie był podkręcany. Problem ten zaczął występować jakiś miesiąc temu (bez wyraźnej przyczyny) lecz zbagatelizowałem go troszkę. Jaka może być przyczyna takiego stanu i jak mogę wyeliminować skutki?

 Mój zestaw:

Athlon64 3000+ AM2 (chłodzenie BOX)

zasilacz ModeCom Feel III 400W

karta GF 7600GT 256MB Gainward z pasywnym chłodzeniem

Dysk Seagate Barracuda 160GB

8 stycznia 2009 w Płyty główne przez użytkownika carnivor Poziom 3 (620)
   

6 odpowiedzi

0 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Jeśli komputer/aplikacje nie zawieszają się podczas dostępu do czujników (np: w Everest) to mógł uszkodzeniu ulec bios a właściwie niewielka sekcja odpowiedzialna właśnie za wyświetlanie zakładki PC Health Status.
Możliwa jest też awaria miernika prędkości obrotowej w wentylatorze procesora. Spróbuj podmienić wentylator na 100% sprawny.
Jeśli to nie rozwiązuje sprawy to ściągnij ze strony poducenta aplikację i najnowszy bios.
Jeśli po flashowaniu biosu sytuacja nie zniknie. Zanieś komputer do serwisu.
odpowiedź 8 stycznia 2009 przez użytkownika nazaropeth Poziom 6 (8,820)
wybrane 9 listopada 2013 przez użytkownika TheSpeed
0 głosów
Czort wie co się dzieje. Pewnie najłatwiej by było odswieżyc/przeflashować BIOS lub go, o ile to możliwe zaktualizować. Jest to jednak o tyle ryzykowne, że gdyby problem miał głębsze podłoże to zostałby tylko programator do użycia.
Można również pokusić się o zdobycie skądś karty serwisowej i próbować, przy jej pomocy,sprawdzić czy z płytą jako taką jest wszystko w porządku. Dalsze zaś działania podjąć w zalezności od wyniku takiego testu.

Najprościej zaś zdać się na przychylność losu i - jeżeli to jedyny kłopot - zostawić wszystko jak jest (bez zaglądania do BIOS-u można żyć długi czas).
odpowiedź 8 stycznia 2009 przez użytkownika Matuzalem Poziom 6 (7,560)
0 głosów
Spróbuję wymienić ten wentylator - tak jak radzi nazaropeth. Jeśli to nie pomoże to wolę zostawić wszystko tak jak jest. W ostateczności nie jest to problem uniemożliwiający mi korzystanie z komputera... Choć aktualizacja biosu też wydaje się dobrym pomysłem.

Dodam także że programy typu SpeedFan czy Everest działają bez problemu
odpowiedź 9 stycznia 2009 przez użytkownika carnivor Poziom 3 (620)
0 głosów
Ja też miałem podobny problem z tym, że mi pokazywały się wyniki pomiarów po kilku minutach. Spróbuj wejść do tej zakładki z temperaturami i odczekać z 10 min. Czy program (np. Everest) pokazuje bez problemu temperaturę czy nie?
odpowiedź 9 stycznia 2009 przez użytkownika Goose Poziom 1 (220)
0 głosów
Z Everestem nie ma problemu - pokazuje wszystko dobrze. A pomysł z odczekaniem niestety nie działa (choć może jestem zbyt niecierpliwy bo dłużej niż 5 minut to chyba nie ma sensu czekać skoro kiedyś nie było z tym problemu)
odpowiedź 11 stycznia 2009 przez użytkownika carnivor Poziom 3 (620)
+1 głos
Jeśli nie musisz wchodzić do BIOS'u często to może sobie to odpuść i zostaw tak jak jest. Ja do BIOS'u obecnego mojego kompa nie wchodziłem ani razu od nowości, mimo, iż mam już go 8 miesięcy. Po prostu nie było powodu. Kilka razy wchodziłem do BIOS'u w starym kompie, ale też tylko po to, by zrobić OC proca (skromne 150MHz ;) podbiłem z 1,53GHz do 1,68GHz). Tak więc jak zostało to napisane przez Matuzalem'a można się obejść bez wchodzenia do BIOS'u długi czas.

Jeśli jednak chcesz mieć problem rozwiązany to ja także proponuję flashowanie BIOS'u. Gorsza sprawa jeśli jest coś z płytą, w najgorszym przypadku jeśli podczas flashowania komp staci zasilanie, zawiesi się etc. to płyta do serwisu, ew. kość BIOS'u do programatora.
odpowiedź 23 stycznia 2009 przez użytkownika lookastdu Poziom 2 (270)
...