Mocny zestaw - obróbka video (AVCHD) + Gry - prośba o porady

+1 głos
wizyt: 1,892

Witam serdecznie,

doświadczony porażkami w komponowaniu sprzętów (2 ostatnie komputery często nieustannie wywalały bluescreeny i ogólnie stabilnością nie grzeszyły..) postanowiłem tym razem poradzić się nie sprzedawcy w sklepie, lecz na łamach tego świetnego portalu;)

Interesuje mnie zestaw, który będzie spełniał się przede wszystkim jako maszyna do trankodowania plików video (głównie będą to Full Hd AVCHD), a w wolnym czasie do gier.

Po wczorajszym reaserchu skompnowałem taki zestaw:

Procesor - Intel Core i7 2600K (ok 1 179zł)

Płyta główna - Asrock P67 Pro3 (B3) (470 zł)

Grafika - PCIex ASUS GF GTX 560 1024 MB DDR5, 256 bit, DVI, HDMI
ENGTX560 DCII TOP/2DI/1GD5  (730zł)

RAM -  8GB (2 x GoodRam 4GB 1333MHz DDR3 Non-ECC CL9 SODIMM) (220zł)

HDD - Samsung SpinPoint F3 1 TB (SATA II, 32MB cache, NCQ) (220zł)

Zasilacz Corsair CMPSU-650HXEU - 650W (429 zł)

Obudowa SilentiumPC Brutus BT-410 Pure Black ( 140zł)

Razem łącznie ok 3400 zł (ceny przybliżone z Komputronika)

 

Generalnie wiem, że i5 podkręcony śmiga szybciej od i7, ale i7 obsługuje HyperThreading, a to przy edycji video jest podobno bardzo przydatne. Dlatego przy ewentualnych uwagach prosiłbym o zostawienie procka w spokoju :D No, chyba że ktoś montuje filmy i ma jakieś porównanie i7 z i5....;D

Prosiłbym raczej o ocenę wybranych przeze mnie pozostałych podzespołów - czy nie ma w zestawie jakiś gryzących się elementów, czy zasilacz wystarczy, czy płyta główna jest odpowiednia itp.

 

 

 

 

 

1 sierpnia 2011 w PC przez użytkownika pawcio88 Poziom 2 (340)
   

11 odpowiedzi

0 głosów
według mnie ok, kolega który zajmuje się moviemakingiem z gier chwali ten procesor.
odpowiedź 1 sierpnia 2011 przez użytkownika savater Poziom 4 (1,520)
+1 głos
Ja bym dał więcej RAM. Na pewno się przyda.
odpowiedź 1 sierpnia 2011 przez użytkownika Patrick. Poziom 6 (5,710)
0 głosów
Z prockiem wiem że jest dobrze, wątpliwości mam co do innych elementów - zwłaszcza do płyty głównej i zasilacza. Czy ktoś mógłby skomentować te elementy?;)

odpowiedź 1 sierpnia 2011 przez użytkownika pawcio88 Poziom 2 (340)
+1 głos
Czasami używam kompa do kodowania filmów ale max rozdzielczość jaką do tej pory używałem to 1280*720 (nie mam lepszego sprzętu nagrywającego) ale do rzeczy.

- Procesor OK (różnice pomiędzy i5 a i7 zobaczysz np. podczas kodowania do AVI w 2gim pass - jest to ok 20-50% szybciej, w pierwszym procki są porównywalne). Część osób będzie twierdzić że Phenom X6 jest szybszy ale niestety większość programów/wtyczek jest optymalizowana tylko pod Intela, dlatego dla mnie jest on lepszym wyborem.

- Płyta - ja wybrałbym inną. Jak możesz sobie pozwolić to kup P8Z68V-PRO. W niektórych programach dzięki kilku jej nowinkom technicznym zyskasz nawet 50% na szybkości transkodowania. Ogólnie celuj bardzie w Z68 niż P67/H67.

- Grafika - OK.

- RAM - 8GB to takie wystarczające minimum. Może się zdarzyć że jak będziesz coś robił w rozdziałce FullHD sprzęt się przymuli z braku pamięci, ale wystąpi to tylko jak będziesz transkodował na raz kilka "efetków w efekcie", tak poza-tym powinno wystarczyć. Pamięć jest obecnie tania i jak odczujesz niedosyt to będziesz mógł ją dołożyć potem.

- HDD - jak możesz sobie pozwolić na opcję 1+2 HDD. Jeden dysk na system, dwa w raid0 na dane filmowe - z moich testów wynika, że to w dużym stopniu skraca czas przetwarzania.

- Zasilacz - 650W powinno wystarczyć, jak możesz to weź wersję TX z odpinanymi kablami
odpowiedź 2 sierpnia 2011 przez użytkownika kenowi Poziom 6 (5,150)
+1 głos
kenowi - dzięki za wypowiedź.

Mam jednak pytanie co do komentarza płyty głównej - o jakie nowinki techniczne mianowicie chodzi?

Płyta ASROCK Z68 PRO3-M jest w sumie tylko ok 50 zł droższa, więc to nie problem (btw, wersja EXTREME4 jest już dużo droższa, wie ktoś może dlaczego?;)

I jeszcze jedno - po co odpinane kable w zasilaczu?
odpowiedź 3 sierpnia 2011 przez użytkownika pawcio88 Poziom 2 (340)
0 głosów
Moim zdaniem zestaw OK, tylko HDD zamieniłbym na 2 lub 3 mniejsze dyski spięte w RAID 0. Pracując na dużych plikach możliwe, że najwolniejszym elementem będzie HDD, więc podwojenie jego szybkości jest bardzo wskazane. Seagate Momentus XT jest dość tani jak na dysk częściowo wyposażony w pamięć SSD i po połączeniu w RAID będzie istną rakietą.

Ważne też jest jakiego programu używasz. Mając bardzo wydajną kartę graficzną aż prosi się, żeby użyć do transkodowania aplikacji obsługującej NVidia CUDA. Muvee, cyberlink PowerDirector lub Freemake Video Converter obsługują CUDA, ale nie wiem konkretnie jakich funkcji potrzebujesz, więc nie mogę polecić konkretnego software'u.
odpowiedź 3 sierpnia 2011 przez użytkownika Skipperro Poziom 7 (19,430)
0 głosów
Soft - Adobe Premiere + After Effects czyli błogosławiony pakiet Production Premium CS5 za 20% ceny (Student Edition;D)

Z tym dyskiem twardym Momentus XT- świetna sprawa! Szkoda tylko, że nie ma go w ofercie sklepu w którym prawdopodobnie zamówię zestaw (Arest). No ale nic, dysk zamówi się najwyżej gdzie indziej..;)

PS wie ktoś jakie są zasadnicze różnice między wymienionymi wcześniej płytami ASROCKA?

odpowiedź 3 sierpnia 2011 przez użytkownika pawcio88 Poziom 2 (340)
0 głosów
Oprogramowanie z którego korzystasz podobno potrafi wykorzystać dobrodziejstwa CUDA, więc moc karty graficznej będzie wykorzystywana do obróbki audio i video.

W kwestii dysku tutaj masz ceneo do wersji 2,5'':
http://www.ceneo.pl/8370935

Ważniejsze jednak od wymiany dysku na szybszy jest RAID 0, czyli dwa dyski podłączone razem i skonfigurowane w BIOS tak, żeby widziane były przez system jako jeden. Wtedy odczyt i zapis jest dokonywany przez dwa dyski jednocześnie co powinno ci dać maksimum 200 MB/s odczytu. W wersji na jeden dysk lepsze efekty da się uzyskać VelociRaptorem. Można też połączyć w RAID 0 dwa VelociRaptory, ale to już bardzo droga impreza.
odpowiedź 3 sierpnia 2011 przez użytkownika Skipperro Poziom 7 (19,430)
0 głosów
Dzięki odpinanym kablom z zasilacza będziesz miał większy porządek w budzie a co za tym idzie lepszy przepływ powietrza i mniejsze temperatury na podzespołach - wiem powiesz zbędny bajer ale wbrew pozorom daje to czasami sporo (zależnie od budy).

Co do płyt z chipsetami Z68 to mają one możliwość przerzucenia obliczeń na GPU procesora i Intel deklaruje że to jest szybsze niż nawet wykorzystanie technologii nVidia CUDA (podobnie masz w H67 ale na tym chipie nie podkręcisz procesora). Z testów do których dotarłem wynikało że daje to sporego kopa, ale niestety sam nie miałem okazji tego przetestować bo mam tylko P67 :(
Tutaj masz trochę literatury: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Intel_Z68_chipset_i_przeglad_plyt_glownych_Asus_P8Z68-V_Pro,_Gigabyte_GA-Z68X-UD7-B3,_MSI_Z68A-GD80-3825.html

Co do płyt ASROCK o które pytasz (Extreme4 vs Pro3-M) tutaj masz odpowiedź : http://www.benchmark.pl/aktualnosci/ASRock_trzy_plyty_z_chipsetem_Z68_i_Virtu_GPU-34649.html
Główne rożnice to mniej portów PCI-E x16 (3 vs. 1), sekcja zasilania (12faz vs. 6faz), ilość PCI (2 vs. 1), ilość portów SATA3 (4 vs. 2) oraz SATA2 (4 vs. 3), format płyty (ATX vs. mATX).

Różnica w cenie faktycznie jest spora, dlatego musisz się zastanowić co będzie Tobie potrzebne oraz przejrzeć możliwości OC obydwu płyt.

Jak wystarczy Tobie budżetu to zastanów się nad zakupem "małego" 64-128GB dysku SSD na sam system np. Vertex3 lub Agility3 poprawi to znacząco komfort pracy.
odpowiedź 3 sierpnia 2011 przez użytkownika kenowi Poziom 6 (5,150)
0 głosów
Tak na marginesie nie kupuj hybrydowych dysków HDD+SDD jak na przykład Seagate Momentus XT będą to wywalone pieniądze w błoto - w użytkowaniu nie odczujesz różnicy.
Jak chcesz mieć większy komfort to kup normalny SSD a nie jakieś tam wynalazki do wyciągania pieniędzy od naiwnych ludzi, którzy wierzą paru syntetycznym benchmarkom nie mającym nic wspólnego z rzeczywistym użytkowaniem.
Akurat kolega kupił do notebooka i miałem okazję przetestować - tragedia.
odpowiedź 3 sierpnia 2011 przez użytkownika kenowi Poziom 6 (5,150)
0 głosów
Jeszcze co do dysków -
http://www.benchmark.pl/strona/76 - Opisują tą hybryde Momentus całkiem dobrze...Czytałem wypowiedzi i podobno dany program czy gra zaczyna śmigać szybciej po kilkunastu uruchomieniach, kiedy jego kopia znajdzie się na dysku ssd.
Cena dysku jest zachęcająca, a do montażu filmów w sumie i tak używam jeden, dwóch programów..

RAID-0 - przyznam się, że w ogóle nieznam się na OC czy grzebaniu w biosie.
Każde 2 zwykłe dyski się do tego nadają?
Myślicie, że po zamówieniu komputera z dwoma dyskami sprzedawcy skonfigurują je na RAID-0?
odpowiedź 7 sierpnia 2011 przez użytkownika pawcio88 Poziom 2 (340)
...