Złożenie kompa

+1 głos
wizyt: 1,025

Witam

 

Mam problem z wyborem płyty głównej, chodzi mi o chipset.

Kompa chce złożyć na i72600, GF GTX560Ti, ewentualnie jeżeli brał bym chipset P lub Z to wtedy warto dożucić 100zł do i72600K.

Komputera będe używał do rozrywki (granie, filmy), pracy (montaż video amatorski) no i oczywiście do codziennej pracy (www, biuro, itp).

I właśnie tutaj pojawia się problem komputer ma być do wszystkiego. Zależy mi żeby komputer za bardzo się nie grzał, nie jetem także zwolennikiem OC.

Zależy mi także na wykorzystaniu SRT intela, czy H67 obsługuję? Czy jest możliwość zrobienia macierzy RAID 0 2xWD magnetyczne + jako cache (SRT) dysk SSD?

Następnie nurtuje mnie pytanie czy ten GF wykorzystuje technologie SYNERGY? Chce tutaj wykorzystać intel HD2000/3000 oraz oczywiście zaoszczędzić prąd przy www, filmach. (tutaj wchodzi oczywiście chipset H67 i Z68)

 Tak więc dochodzimy do meritum sprawy chce oszczędą stacje roboczą przy pracy codziennej, z możliwością rozrywki.

7 sierpnia 2011 w Płyty główne przez użytkownika Jeremiach Poziom 1 (210)
   

8 odpowiedzi

0 głosów
Generalnie do Twoich rozterek chcialbym wrzucic swoje dwa grosze.
1) Architektura SB jest bardzo energooszczedna - moja platforma P67 + SB i5-2300 + GTX 460 pobiera 139 W max pod obciazeniem samego CPU (testy Prime95) oraz 207 W max w grze Wings of Prey. W innych grach moze byc inaczej. Nic sie nie grzeje - CPU ma w idle ponizej 30 stopni, chipsetu w ogo9le nie czuc reka, jak dotykam (zimny) itp.
2) Co rozumiesz pod skrotem SRT ? Jesli masz nadzieje na jakis cache, to ostudze Cie, ze SSD najlepiej sprawuja sie jako SSD, a nie cache dla RAIDa, ktory jest generalnie wolniejszy.
Na Twoim miejscu kupilbym Z-68, a jesli chcesz korzystac z PCIe 3.0, to kupilbym np. MSI Z68A-P65(G3), ktora juz pojawila sie wsklepach brytyjskich - nie wiem, jak w polskich.
odpowiedź 8 sierpnia 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
SRT - Smart Response Technology
czytałem o tym że daje niezłego kopa.
Co mi daje PCIe 3.0?
odpowiedź 8 sierpnia 2011 przez użytkownika Jeremiach Poziom 1 (210)
0 głosów
PCIe 3.0 daje to, że będziesz mógł wrzucić nowe radeony serii 7000 lub GTXy 600 :x
czyli nowa szyna, jeśli się nie mylę, 2 razy większa przepustowość
odpowiedź 8 sierpnia 2011 przez użytkownika zamarzniety Poziom 5 (3,720)
0 głosów
W kwestii płyty polecałbym Asus'a P8Z68V-PRO. Obsługuje ona wszystkie technologie które wymieniłeś wyżej. Tutaj żaden P67 czy H67 nie obsługuje którejś z wymienionych.

Jeżeli masz możliwość finansową dołożenia 100zł na wersję k to się nawet nie zastanawiaj bo naprawdę warto, mój bez podnoszenia napięcia śmiga na 4,4GHz a jak sprawdzałem zużycie prący całej platformy przed przetaktowaniem (idle/stress) było 186W/232W a po przetaktowaniu 187W/238W czyli w granicach błędu pomiarowego, temperatury też nie były jakieś większe (różnica max. ok 3-5stopnii).

Technologi SRT intela pozwala na zwiększenie wydajności dysków tylko w specyficznych sytuacjach, w normalnym użytkowaniu ciężko zauważyć różnice w wydajności. Wadami tej technologii (nie przeczytasz tego w recenzjach) jest:
1) bardzo duże zużycie dysku SSD którego używasz jako pamięć podręczną. Ten dysk spisujesz na straty w przeciągu niespełna 3 lat, ilość zapisów przekroczy próg wytrzymałości komórek.
2) dyski SSD zwalniają jeżeli ilość tzw. brudnych komórek przekroczy 60% powierzchni dysku, a niestety w takim używaniu TRIM ani żadna inna technologia nie nadąży z ich oczyszczaniem. W testach zawsze pokazują to na nowo przygotowanych dyskach, a nie podają jak to będzie działało po np. 1 miesiącu - sądzę że nikt by wtedy tej technologii nie używał. Rozwiązaniem tego jest ręczne czyszczenie całego dysku poprzez specjalne oprogramowanie czyszczące ale czy będziesz się chciał w to bawić co miesiąc? -odpowiedź sobie sam.
odpowiedź 8 sierpnia 2011 przez użytkownika kenowi Poziom 6 (5,150)
0 głosów
Z68A-GD65(G3) mialo byc oczywiscie w nazwie plyty. Tamten Asus tez jest dobry, tylko ze nie ma PCIe 3.0 - poczekaj wiec na nowa rewizje plyt. Jesli w przyszlosci bedziesz chcial skorzystac z dobrodziejstw tego zlacza (wieksza przepustowosc, wiecej pradu itp), to wystarczy, ze kupisz karte to wykorzystujaca, jak przyszle modele Radeonow, czy GF.
odpowiedź 8 sierpnia 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
No poczekam poczekam, i tak zamierzam kupić dopiero we wrześniu. Czekam na premiere AMD Bulldozer - myślę że intel będzie trochę tańszy.
W jakich cenach będą oscylowały nowe GF z PCIe 3.0?
odpowiedź 8 sierpnia 2011 przez użytkownika Jeremiach Poziom 1 (210)
0 głosów
Już nie mogę czytać postów gdzie ludzie wypowiadają się aby czekać na PCI-e 3.0 - śmiech mnie ogarnia, jakie spustoszenie mózgu sieje dobry marketing.

Podobnie było jak wciskali ludziom kit że karty w slotach PCI-e 16x działają o połowę szybciej niż te w PCI-E 8x, dla osób które tego nie pamiętają tutaj w tomshardware obalają ten mit: http://www.tomshardware.com/reviews/p55-pci-express-scaling,2517-3.html.

Jeżeli chodzi o różnice pomiędzy PCI-E 3.0 a PCI-E 2.1, to oczywiście zwiększona jest prędkość złącza (32GB/s vs. 16GB/s) ale i tak obecne karty (nawet kanapkowe) nie są w stanie tego wykorzystać bo reszta elementów (np. magistrale) nie jest w stanie przetworzyć takiej ilości danych.
Według mnie jedyny realny zysk z PCI-E 3.0 to będzie podwojenie maksymalnej energii elektrycznej, którą może dostarczać magistrala wykorzystującym ją urządzeniom (300W vs 150W obecnie). Ale i tak będę wolał podłączyć kartę graficzną bezpośrednio do zasilacza bo przerzucanie takiej ilości energii przez płytę może powodować większe wahania napięcia na procku/chipsetach (co zmniejszy OC) oraz z całą pewnością podgrzeje większość elementów płyty co również odbije się na stabilności i długości życia podzespołów.

Wszystkim oczekującym na PCI-E 3.0 życzę miłego czekania i wysokich wygranych w LOTTO :)
odpowiedź 8 sierpnia 2011 przez użytkownika kenowi Poziom 6 (5,150)
0 głosów
kenowi: no to smiej sie, na zdrowie.
Jesli wchodzi nowa technologia, dzieki ktorej sprzet moze dzialac lepiej (szybciej, bez zbednych dodatkowych wtyczek zasilajacych itp), to nie widze powodu, by nie kupowac tej plyty jako plyty PRZYSZLOSCIOWEJ. Przeciez PCIe 3.0 stanie sie standardem, tak jak 2.1 jest standardem dzisiaj.

Nie chce rozdrabniac sie w szczegoly techniczne, dlaczego PCIe 3.0 jest lepsze (jak np. rezygnacja ze schematu kodowania danych 8/10, co powodowalo strate na przepustowosci rzedu 20%) - po prostu plyta majaca dzialac dluzej u uzytkownika w domu musi byc wyposazona w jak najnowsze technologie.

Nawiasem mowiac, skad wiesz, ze zarowno AMD, jak i nVidia nie szykuja w swoich produktach czegos, dzieki czemu PCIe 3.0 bedzie wykorzystane PONAD specyfikacje 2.1 ? Bo ja akurat wiem co innego i nie jest to papka marketingowa - nie wystarczy proste porownanie do przeszlosci, gdzie ktos cos wciskal - jak to okreslasz. Gdyby AGP bylo takie szybkie, cieszylibysmy sie nim do dzisiaj. Oczywiscie wszystkie zmiany wymagaja dopracowania w czasie, niemniej plyta gotowa na PCIe 3.0 zwyczajnie skorzysta z wszystkich jego dobrodziejstw po jakimstam uplywie czasu, a niegotowa (czyli z PCIe 2.1) - nigdy. Po co wiec blokowac komus mozliwosci, tym bardziej ze producenci sami dbaja o nowe rewizje plyt, a dealerzy czyszcza magazyny ze starych ?
odpowiedź 8 sierpnia 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
...