Windows 7 + Ubuntu 11.10 na jednym kompie

+1 głos
wizyt: 1,931

Witam

 Mam problem z instalacją Ubuntu 11.10. Obecnie mam zainstalowany system Win7 w pełni zaktualizowany. Podczas próby zainstalowania Ubuntu wewnątrz systemu pojawia sie błąd, który widać na zrzucie. Natomiast gdy chce zainstalować system z płyty BIOS pomita bootowanie z płyty mimo, że jest ona ustawiona jako pierwsza, a botowalnego Pendriva wogóle nie widzi.

Macie jakieś pomysły dlaczego tak siędzieje?

Pozdrawiam

20 listopada 2011 w Akcesoria przez użytkownika Bakak Poziom 8 (38,780)
   

10 odpowiedzi

0 głosów
Nie interesowalem sie tym blizej, bo moje Ubuntu zaktualizowalem z wczesniejszej wersji poprzez online, ale widze, ze nowe linuksy maja problem z plytami UEFI (masz taka ?) - przy boocie nie wyswietla sie standardowy ekran znany mi z wczesniej, tylko jakis prosty tryb tekstowy z komunikatem w miedzyczasie, ze za malo pamieci (chyba podstawowej, jakby UEFI ja zzeral).
Jestes pewien, ze sciagnales dobry obraz plyty ISO - zgadzaja sie sumy kontrolne ? To pierwsza rzecz, ktora trzeba zawsze sprawdzic przed instalka. W drugiej kolejnosci zobacz, czy dziala bootowanie przez bootselectora z BIOSu (czyli np. F9, czy F11 - w zaleznosci od plyty) oraz czy masz specyficzne opcje w BIOSie dotyczace bootowania - u mnie jest tego troche dla przykladu.
odpowiedź 20 listopada 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
plyta ma zwykly BIOS, ustawienia bootowania sa wlasciwe ale plyta nie jest zaczytywana natomiast pendrive mimo ze ustawiony jako bootowalny nie startuje a jesli juz to pojawia sie jakis komunikat o braku jakiegos wpisu w tablicy rozruchowej (czy cos w tym stylu)
odpowiedź 20 listopada 2011 przez użytkownika Bakak Poziom 8 (38,780)
0 głosów
No to sumy kontrolne czy masz wlasciwe dla pliku ISO, z ktorego wypaliles bootowalne plytke ?
odpowiedź 20 listopada 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
tak jak pisze kolega, pewnie sumy kontrolne. pobierz jeszcze raz obraz http://www.ubuntu.com/download/ubuntu/download i wypal płytkę. Odpal system jako live cd i będziesz miał opcję instalacji obok windy. co do bootowalnych pędraków to na płytach asusa różnie z nimi bywa, jedne mi się odpalały bez problemu, innych za chiny bios nie rozpoznawał
odpowiedź 21 listopada 2011 przez użytkownika sloomek Poziom 4 (1,950)
+1 głos
Czy na pewno nagrałeś obraz płyty jako obraz, czy po prostu nagrałeś na płytę pliki zawarte w obrazie iso? Tak samo z pendrive'em - przekopiowałeś dane, czy stworzyłeś dysk startowy na podstawie pliku iso?

Jeśli jedynie przekopiowałeś/nagrałeś pliki taka płyta/pendrive nie ma prawa zadziałać prawidłowo i nie ma najmniejszego powodu, żeby zabootował z tego system.

Wejdź na stronę ubuntu i przeczytaj dokładnie jak zrobić bootowalnego pendrive'a z Ubuntu. Potrzebujesz tego programu:
http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3

A tak zbaczając z tematu - Ubuntu 11.10 po drobnych modyfikacjach to świetny system. Pracuję na nim od premiery i jestem bardzo zadowolony.
odpowiedź 21 listopada 2011 przez użytkownika Skipperro Poziom 7 (19,430)
0 głosów
@Skipperro
Zarówno płyta jak i Pen są boot-owalne, z obu nośników instalowałem ten system na innym kompie. Co ciekawe płyta była wyposażona w UEFI.

O jakich modyfikacjach mówisz?
odpowiedź 22 listopada 2011 przez użytkownika Bakak Poziom 8 (38,780)
+1 głos
O doinstalowaniu kilku pakietów (preload, prelink, zram-enabler), podmianie Pulseaudio na ALSA, skonfigurowaniu Unity, wyłączeniu pasków przewijania z overlays'ami, koniecznie zainstalowanie Gnome-Do, korzystam tylko z niego, z dashboarda sporadycznie, przywrócenie tacki systemowej dla wszystkich programów i tym podobne sprawy.

Oczywiście większość z tych zmian jest podyktowana moim gustem. Polecam stronę z poradami do 11.04, ale większość jest aktualna w 11.10:

http://lifehacking.pl/2011/05/07/27-porad-ktorych-bedziesz-szukac-po-zainstalowaniu-ubuntu-11-04-natty-narwhal/
odpowiedź 22 listopada 2011 przez użytkownika Skipperro Poziom 7 (19,430)
+1 głos
Jeszcze jeden pomysł - niektóre płyty olewają kolejność bootowania, bo jest gdzieś tam w BIOS ukryta opcja która włącza i wyłącza bootowanie z innych nośników niż dysk. Jeśli jest wyłączona, to płyta i usb mogą być na pierwszym miejscu a i tak zabootuje dysk.

Ja zawsze zamiast zmian w bios na jednorazowe instalację patrzę jaki klawisz (zwykle F8 lub F12) wywołuje menu bootowania podczas uruchamiania. Jeśli menu się nie pokaże, albo będzie tam tylko dysk znaczy, że masz wyłączone bootowanie z nośników wymiennych. Trzeba to zmienić w BIOS.
odpowiedź 22 listopada 2011 przez użytkownika Skipperro Poziom 7 (19,430)
0 głosów
@Skipperro
U mnie BOOT-menu wywołuje się F8 i pen oraz DVD jest wykrywane.
Gdy chce butować z płyty to płyta się rozkręca, ale chwile później ładuje Win7 z dysku.

Gdy daje boot z pena to pojawia się komunikat o braku jakiegoś wpisu w MBR.

Nie chce mi się reinstalować windy, a chce wkońcu na Linuxa wypróbować.

odpowiedź 22 listopada 2011 przez użytkownika Bakak Poziom 8 (38,780)
0 głosów
Zależy jaki masz bios - nieraz trzeba coś jeszcze włączyć nie raz pomoże aktualizacja biosu. Natomiast u mnie przy zainstalowanej "7" Ubuntu też z płyty nie chciało stanąć, a problemem był drugi i trzeci dysk - wystarczyło je odpiąć i płyta wystartowała. Na początku trochę namieszałem z partycjami "linuksa" ale za 3 instalką było już dobrze. Drugim problem pojawił się po instalacji - nie uruchamiał się Win 7 i nie był widoczny w Grubie - ale tu wystarczyło wystartować kompa z płyty od Win7 i przy ekranie naprawy lub nowej instalacji zresetować kompa.
Spotkałem sie z kilkoma przypadkami - że instalka nie szła z płyty jak pod kompa były podłączone nośniki pamięci - pendrive lub karta pamięci, ewentualnie inne urządzenie dysponujące "pamięcią masową" - trzeba było je fizycznie odłączyć/wyciągnąć i uruchomić ponownie kompa.
odpowiedź 23 listopada 2011 przez użytkownika Yar77 Poziom 2 (410)
...