Pytanie dotyczące (FORMATOWANIA)

+1 głos
wizyt: 11,145

Witam:)

Moje pytanie dotyczy,jaką wartość ustawić w (Rozmiar jednostki alokacji) podczas formatowania dowolnej partycji w systemie ?? zazwyczaj jest to domyślny rozmiar czy takie ustawienie powinno pozostać czy zmienić na inne podczas formatowania ??

mam jeszcze takie pytanie,opcja (Szybkie formatowanie) czy lepiej formatować partycje standardowo czyli normalnie ?? a nie szybko ?? i czy to ma jakiś wpływ ??

24 maja 2012 w Dyski twarde przez użytkownika SEBA. Poziom 6 (7,000)
   

6 odpowiedzi

+2 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Czysto teoretycznie wszystko zależy od wielkości przechowywanych na partycji danych.

Jeśli pliki są duże: filmy itp., to większy rozmiar klastra (jednostka alokacji) powoduje mniejszą fragmentację danych (mniej kawałków) i poprawia czas dostępu.

Jeśli jednak na tak sformatowanym dysku było by bardzo dużo małych plików: pliki tekstowe itp. to wtedy dużo miejsca na dysku będzie się marnowało. Dzieje się tak dlatego, że przy wybraniu np 32 KB jako rozmiaru klastra, będzie to najmniejszy rozmiar jaki może przybrać plik. Choćby miał 1 KB to na dysku zajmie 32, zatem 31 jest marnotrawionych.

Rozmiar klastra się zmieniał w przypadku formatowania partycji w FAT32 i uzależniony był od jej wielkości. NTFS dla każdego rozmiaru partycji ma standardowy rozmiar klastra 4 KB. Bezpiecznie można pozostawić tę wartość jako domyślną.

Natomiast formatowanie szybkie różni się od normalnego tym, że pomijane jest skanowanie dysku w poszukiwaniu bad blocków. Jeśli dysk jest całkowicie sprawny bezpiecznie można zrobić szybki format, oszczędzi to mnóstwa czasu potrzebnego na skan całego dysku. Jeśli są jakieś kłopoty z dyskiem to warto zrobić pełny format.

odpowiedź 24 maja 2012 przez użytkownika phillosoff Poziom 10 (166,910)
wybrane 9 listopada 2013 przez użytkownika TheSpeed
0 głosów
Sformatuj najlepiej normalnie.
odpowiedź 24 maja 2012 przez użytkownika kubagole Poziom 2 (410)
0 głosów
Dzięki phillosoff za dokładne wyjaśnienie danej sytuacji ;)
odpowiedź 25 maja 2012 przez użytkownika SEBA. Poziom 6 (7,000)
0 głosów
"formatowanie szybkie różni się od normalnego tym, że pomijane jest skanowanie dysku"?

Jak dla mnie to jakaś bzdura, formatowanie pełne to ustawienie każdego bita w pozycję 0, przez co cały dysk jest "zamazywany" nowymi wartościami, formatowanie szybkie zmienia tylko tablicę zmieniając pozycje wolnej przestrzeni, mówiąc kolokwialnie formatując szybko wywieszamy tabliczkę "dysk jest pusty" i dane są po prostu nadpisywane jeżeli jakieś dane trafiają na obszar na którym wcześniej były dane. Między innymi dlatego dane z dysku sformatowanego szybko jest bardzo łatwo odzyskać jezeli nie nastąpiło nadpisanie sektorów. Żadne skanowanie dysku nie ma tu znaczenia, to nie na tym polega różnica
odpowiedź 25 maja 2012 przez użytkownika jackussa Poziom 6 (6,010)
+2 głosów
jackussa: mylisz się. Jeśli chcesz to mogę ci podać linka do oficjalnej strony Microsoftu gdzie jest napisane dokładnie to samo co ja napisałem:

http://support.microsoft.com/?kbid=302686

Natomiast to o czym piszesz czyli zamazywanie całego dysku za pomocą zer czy innych wzorców bitowych robią specjalistyczne programy do wymazywania dysku. Formatowanie tego nie robi, dlatego dane można odzyskać po formatowaniu praktycznie w 100% jeśli tylko nie zostały nadpisane nowymi. Formatowanie ma na celu nadanie powierzchni magnetycznej dysku struktury logicznej, a nie zapisywanie całego dysku bajt po bajcie. Jeśli na dysku były dane, to formatowanie usuwa tablicę alokacji plików i nie wiadomo gdzie się one fizycznie na dysku znajdują. Można je jednak odczytać specjalistycznymi programami.
odpowiedź 26 maja 2012 przez użytkownika phillosoff Poziom 10 (166,910)
0 głosów
@phillosoff

Zwracam honor, rzeczywiście sam nie miałem pojęcia że przy pełnym dochodzi tylko szukanie badsectorów, a same dane nie są nadpisywane.

Jedyna dodatkowa informacja jaką udało mi się znaleźć, to jeśli chcemy sformatować dysk tak, aby nie był już możliwy do odczytu, to możemy wywołać dosową komendę format z opcją /u. Wtedy bajt po bajcie dysk jest zamazywany wartościami "F6" szesnastkowo. Po takiej operacji nie da się już odzyskać danych z dysku.

Dzięki raz jeszcze za wyprostowanie tematu
odpowiedź 29 maja 2012 przez użytkownika jackussa Poziom 6 (6,010)
...