Dziwny problem

–2 głosów
wizyt: 673

Jak mam coś zrobić wewnatrz obudowy wyłączam zasilacz a potem go włączam i gdy chcę uruchomić komputer wisi w poczatkowym momencie uruchamiania:

-płyta nie wydaje z siebie żadnych dźwięków do tego czasu

-dioda monitora miga jak w czasie uśpienia

wyłączam zasilacz na 5-10 sekund i czekam aż diody na płycie przestaną się świecić po czym włączam zasilacz i komputer startuje normalnie lecz pojawia mi się komunikat:

Overclocking failed i mam 2 możliwości:

F1 wejście do biosu

F2 start z domyślnymi ustawieniami biosu

Pamiętam że ten problem też wystepował w sklepie w którm go składałem (ten sklep to totalna porażka - PRIMAKOMP warszwa) 

Nie dzieje się tak za każdm razem oczywiście. Ustawienie biosu raczej nie ma na to wpływu bo czy domyślne czy własne zdarza się to samo 

 

Jest także jeszcze inna sprawa choć nie wiem czy jest to prawidłowe czy nie.

Podczas uruchamiania komputera ponownie dzieje się to na 2 różne sposoby choć nie jestem w stanie stwierdzić dlaczego:

1. Komputer się wyłącza totalnie razem z wentylatorami a po kilku dobrych sekundach wstaje i się uruchamia.

2. Komputer szybko bez wyłączania uruchamia się ponownie

 Totalnie nie wiem od czego to zależy i czy w ogóle tak powinno być

Konfig:

Procesor : i7 930

Płyta główna: Asus rampage III extreme

Grafika: asus gtx 275

Ram: OCZ3P1600LV6GK 3x2GB

Dyski: 2x seagate barracuda 500GB 7200.12 spięte w RAID0

Zasilacz BeQuiet Dark Power Pro P8 900W

 

12 czerwca 2012 w PC przez użytkownika DyndaS Poziom 7 (11,880)
   

9 odpowiedzi

–1 głos
Sprawd te plyte z pamieciami znajdujacymi sie w QVL (straona producenta - Asus), powinno pomoc. Te pamieci najprawdopodobniej plyta sama ustawia w/g wlasnych ustawien - obojetne, czy przyjmiesz profil "default", czy wlasny i podejrzewam, ze ich na w/w liscie po prostu nie ma. Asusy z najwyzszej polki maja tak wlasnie z pamieciami.
odpowiedź 12 czerwca 2012 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
–1 głos
Faktycznie tych pamięci nie ma w QVL. Czyli co te pamięci nie są do końca kompatybilne z płytą?
Do którego problemu się odnosisz dokładnie? do obu czy tylko pierwszego? Sprecyzuj dokładniej swoją wypowiedź bo nie do końca rozumiem.
odpowiedź 12 czerwca 2012 przez użytkownika DyndaS Poziom 7 (11,880)
–1 głos
Jak to do ktorego problemu sie odnosze - pamiec to podstawa, wiec jak nawala, to wszystko sie sypie, tak wiec moze to byc rozwiazanie obu problemow.

To nie jest tak, ze pamieci nie sa kompatybilne. Znaczy to tylko (lub "az") tyle, ze plyta nie byla testowana z tymi pamieciami, a co za tym idzie - nie ma specjalnego wsparcia w BIOSie dla tego modelu, jesli jest wymagane. Pamieci roznia sie bowiem miedzy soba i nie ma tak, ze projektujac plyte glowna z kontrolerem DDR3 i majac konkretny BIOS - wszystkie dostepne pamieci z rynku Ci pojda. W przypadku topowych plyt Asusa to ma akurat kluczowe znaczenie dla stabilnosci systemu (z ktora to stabilnoscia masz problemy wlasnie), wiec wybieraj zawsze z QVLa. Inna sprawa jest za wysoki odsetek zwrotow pamieci OCZ - i byl to pewnie jeden z najwazniejszych czynnikow rezygnacji firmy z produkowania pamieci RAM. Tak wiec moze sie zdarzyc, ze masz rabnieta pamiec. Ja sprawdzilbym wiec najpierw pamieci na innym komputerze, przy roznych ustawieniach napiecia, predkosci i timingow, a gdyby byly OK - dla spokoju zamienilbym na cos z QVLa. Tak zreszta robilem majac kiedys Asusy Strikery II, czy P5N-T.
odpowiedź 13 czerwca 2012 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
–1 głos
*plyte glowna z kontrolerem DDR3 - chodzilo oczywiscie o plyte z wykorzystaniem tego kontrolera, ktory siedzi w CPU.
odpowiedź 13 czerwca 2012 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
–1 głos
jeomax.co.uk
Zajrzyj do mojego drugiego tematu bo myślę że może być to powiązane:
http://www.benchmark.pl/poradnik/Sporadyczne_blue_screeny-7166.html
Prosił bym abyś mi z tym pomógł bo te podzespoły nie były i nie są tanie ;/

Mam gwarancję do 24 czerwca na cały sprzęt w sklepie jeszcze więc jeśli coś jest nie tak to muszę jak najszybciej dowiedzieć się co i wybrać. Jeśli oni wsadzili mi pamięci które nie są na QVL i to powoduje problem to mogę żądać zwrotu pieniędzy za nie?
odpowiedź 13 czerwca 2012 przez użytkownika DyndaS Poziom 7 (11,880)
–1 głos
Zauważyłem właśnie coś dziwnego.
Gdy w tej pierwszej sytuacji wejdę do biosu aby nie tracić ustawień a potem szybko wyjdę bez zmiany ustawień i zapisu okazuje się że taktowanie cpu jak i jego napięcie działa na auto pomimo że w biosie mam ustawione inaczej.
Podczas testu linx napięcie skacze 1.20-1.27 a czasem spada do jakichś 0.93 i taktowanie wygląda jak by było ustawione na auto. Ram ma taktowanie wtedy 1.60 pomimo że w biosie jest ustawione 1.65 a na auto bodajże powinno być 1.5 więc dla mnie to trochę nie ma sensu.... inne napięcia bodajże były takie jak powinny chyba że nie zauważyłem czegoś.
odpowiedź 13 czerwca 2012 przez użytkownika DyndaS Poziom 7 (11,880)
+1 głos
ehh... to co nikt mi nie pomoże ;/ ?
odpowiedź 13 czerwca 2012 przez użytkownika DyndaS Poziom 7 (11,880)
–1 głos
Bo masz tez wlaczone oszczedzanie energii - EIST, C1 itd, stad te wahania napiec i predkosci. Auto nie oznacza automatycznej regulacji parametrow w trakcie, tylko oznacza przyjecie najlepszych ustawien raz na caly czas, do reseta.

Przyjalem, ze pamieci sprawdziles tez wpierw u siebie pod katem napiec, timingow i predkosci i nie daje to zadowalajacych efektow (czytaj: bez zmian). Jesli nie - to popraw to najpierw, czyli zrezygnuj z ustawien Auto i ustaw tak, jak daje producent w specyfikacji kosci.. z tym, ze LV to Low Voltage i mozesz spokojnie podnosic napiecie az do 1.65V w razie, gdybys mial dalej swoje zwiechy.

Jesli oni Ci wsadzili takie RAMy, to masz prawo domagac sie wymiany pamieci na takie, ktore nie sprawiaja problemow. Gdybys to jednak Ty wybieral, oni sa kryci.
odpowiedź 14 czerwca 2012 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
–1 głos
Dobra wysłałem kompa na gwarancję bo już mam dość...
odpowiedź 15 czerwca 2012 przez użytkownika DyndaS Poziom 7 (11,880)
...