Modernizacja komputera - czy warto?

+1 głos
wizyt: 295

Witam serdecznie.

Posiadam 4 letni komputer PC, który jakiś czas temu delikatnie modernizowałem aby podtrzymać jego "żywotność". Jego parametry techniczne wyglądają teraz następująco:

Płyta Gigabyte G31M-ES2l/DDR2
Procesor Intel Dual-Core E5200 2.5 GHz
RAM GOODRAM DDRII 4 GB 800MHz
Zasilacz FORTRON 300W
Karta graficzna AMD Radeon HD 7750 

Dwie ostatnie części to te które były wymieniane.
Komputer służy mi głównie do pracy. Jestem też jednak graczem i po pewnym czasie zauważyłem że reszta komputera nie dorasta grafice do pięt. Takie tytuły jak Battlefied 3, Far Cry 3 czy Skyrim potrafią chodzić świetnie i płynnie na wysokich detalach, kiedy stojąc w miejscu "oglądam świat" lub przemieszczam się na mapie, kiedy jednak aktywują się skrypty lub pojawiają bohaterowie niezależni, a gra sięga do zasobów procesora i RAM, mam nieubłagalny pokaz slajdów i tytuły stają się niegrywalne.
Mam w takim razie pytanie - czy warto zainwestować w dalszą modernizację komputera? Na pewno do wymiany byłby procesor, jak procesor to i RAM, jak RAM i procesor - to zapewne też płyta główna.
Nie zależy mi na gigancie sprzętowym, wtedy od razu zabrałbym się za kupno nowego komputera. Czy w granicach 600 zł dałoby się coś z tym "gratem" zrobić? :) Z góry dziękuję za odpowiedzi.

21 lutego 2014 w Procesory przez użytkownika Sharley Poziom 2 (320)
   

2 odpowiedzi

0 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Za 600 zl to nic ciekawego nie wymyslisz, chyba ze masz na mysli 2-modulowy AMD z jakas tania plyta glowna i RAMem.

Moim zdaniem lepiej byloby sprawdzic Q9400 za 270 zl (nie dosc, ze wyzsze taktowanie, wiecej cache na rdzen i wyzsze FSB, ktore robi roznice w starych C2D i C2Q, to jeszcze mozesz podkrecic procesor na 3.2 bez podnoszenia napiecia, co poprawi komfort gry):

http://allegro.pl/intel-core-2-quad-2-66ghz-6m-1333-q9400-slb6b-wys0-i3982343806.html

albo za 400 zl Q9550, ktory jest jeszcze bardziej wydajny w grach, glownie dzieki wiekszej ilosci cache.

Rozpisywalem sie juz kilka razy n/t sensownosci "pakowania kasy w stara platforme LGA775" i generalnie nie widze w tym nic niestosownego, jesli mialoby to sluzyc nawet przekonaniu sie, czy zmiana samego procesora poprawia jakos szczegolnie jakosc rozgrywki, a tuz po tym - w przypadku negatywnej odpowiedzi - jeslibys nawet mial sprzedac procesor z powrotem, tracac w zasadzie niewiele (kilkanascie zlotych). Finansowo gorzej wyszedlbys kupujac nowy sprzet z nowej platformy, jeslibys pozniej mial go sprzedac :)

Sam kiedys zmienilem E8400 na Q8400 i byla to dobra przesiadka, w FarCry2 zauwazylem podwyzszenie minFPS - czyli cos, czego Ty oczekujesz wlasnie. Nie ma linka do benchmarkow, bo redakcja skasowala, wiec nie pokaze roznicy. Szkoda.

P.S.

Zanim zmienisz procesor, uaktualnij BIOS plyty do najnowszej wersji.
odpowiedź 21 lutego 2014 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
wybrane 25 lutego 2014 przez użytkownika Sharley
Dzięki za rozsądną odpowiedź :)

Propozycja interesująca, nawet ten droższy model wyniesie mnie mniej niż planowałem przeznaczyć na tą operację a być może poprawi wydajność komputera, tym bardziej po podkręceniu. W razie czego faktycznie - zawsze można sprzedać :)

A co z RAM? Czy opłaca się wymienić na większą ilość / nowszy typ?
RAMu wiecej do tej plyty nie wlozysz. A z kolei najszybszy, jaki ta plyta moglaby obsluzyc, to 1066 MHz (po o/c), ale roznica w grach bedzie zadna. Zeby uzyc szybszej pamieci DDR3 musialbys zmienic plyte, a co za tym idzie - takze pamiec i procesor, chyba ze znalazlbys plyte na s775 z DDR3 (np. Asus Striker II EXTREME albo jakas serii P5K) - ale to takze armata na muche, czyli zadna odczuwalna zmiana w grach. Najwieksza roznice zrobilby teoretycznie Striker II Extreme ze swoimi RAMami mogacymi pracowac na 2000 MHz, ale do tego potrzeba miec bardzo wysokie FSB podkreconego procesora, zeby ustawic tryb pracy FSB i pamieci na "linked & synced". Szybka kalkulacja dla Q9400 pokazuje, ze musialbys ustawic FSB na S2E na 500 MHz, zeby pamieci tykaly na 2000 (o ile takie kupisz, a plyta jest bardzo wybredna), co samo w sobie jest juz nierealne, jako ze niektore modele mialy FSB wall chyba na poziomie 475 MHz, ale w kwestii samego procesora to daje jego taktowanie = 4 GHz, czyli jest rownie nierealne. DLa takich pamieci warto miec CPU z odblokowanym mnoznikiem (serii QX na przyklad = bardzo drogie, niedostepne), co sumujac wszystko do kupy wychodzi i tak na nieoplacalnosc calej inwestycji. Najoptymalniejszym byloby uzycie pamieci 1600 MHz i ustawienie FSB na 400, co dla procesora Q9400 daje rzeczone 3.2 GHz, jednakze nie wiem, czy znajdziesz plyte S2E w niskiej cenie, o ile znajdziesz w ogole. Lub Striker II NSE, ktora roznila sie tylko obsluga pamieci do 1800 MHz jak pamietam. I do tego pamieci z QVLa (ja mialem Dominatory 1800 w S2E, oprocz tego jeszcze byly jakies Mushkiny i OCZty, reszta nie chciala pracowac). Czyli realnie jestes skazany na ta pamiec, co masz. SProbuj ja podkrecic teraz, to zobaczysz, czy jest jakis potencjal o/c w nich w ogole, 10% powinienes uzyskac bez problemu bez luzowania timingow i podwyzszania napiecia.
Zaktualizowałem BIOS i zakupiłem Intela Q9550. Zamontowałem go dziś i po dobrej godzinie grania w Skyrim na detlach ultra (oh yeah) zauważyłem znaczny skok jakości. Jednocześnie stockowy cooler daje radę, temperatura mierzona przez program Core Temp wskazuje że nie przekroczyłem bezpiecznych 70 st C (max odnotowana - 67 st.). Także - wielkie dzięki za poradę, bardzo mi pomogłeś! Pozdrawiam!
0 głosów
Niestety zestaw C2D + płyta i ram może się zmieścić w 600zł ale to i tak mały skok wydajności. Za C2Q też trzeba zapłacić tak jak i phenomy II się cenią. Na allegro szukaj okazji defakto powinieneś koło tej kwoty dać rade kupić 4rdzeniowy procesor z ddr3 i nową budżetową płytę.  W Phenomach omijaj starą rewizje C2 ,a z ramem musisz pogrzebać aczkolwiek wątpie żeby udało się upolować coś wybornego tak jak było rok temu czy wcześniej.

LGA 775 jest nieśmiertelne dlatego płyty jak i procesory nie tanieją tak jak można by oczekiwać. Dobra płyta to będzie moim zdaniem koszt blisko 200zł. Ceny to też trochę loteria znajomy parę miesięcy temu sprzedał gigabyte ds3l na p35  za taką cenę gdzie na mojego Maximusa f. X38 nie było wiele chętnych.

Co do benchmarków był artykuł porównujący C2D i chyba C2Q do i3 itd. to powinno się jeszcze zachować.
odpowiedź 22 lutego 2014 przez użytkownika helfi Poziom 7 (12,130)
...