Czy ma być 2x4GB DDR3, czy może być jedna kość 8GB DDR3?

0 głosów
wizyt: 5,538

Cześć,

Mam płytę główna asrock n68c-s ucc i obecnie 2x2GB DDR2,

Chcę zmienić na 8 GB DDR3.

Czy muszę mieć kości 2x4GB DDR3, czy może to być jedna 8GB DDR3?

Dzięki za pomoc.

 

 

4 marca 2014 w Pamięci RAM przez użytkownika władek Poziom 1 (210)
   

2 odpowiedzi

0 głosów

Może być jedna kość. Dwie kości dają drobny wzrost wydajności, albo całkiem spory przy korzystaniu ze zintegrowanej grafiki.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dual_channel

odpowiedź 4 marca 2014 przez użytkownika marek Poziom 2 (270)
0 głosów

Witam

Zanim zapytasz poszukaj w specyfikacji płyty noo nie poszukałeś więc ja Ci znalazłem Płyta obsługuje:

- Dual Channel DDR3

2 x DDR3 DIMM slots**

Supports DDR3 1600/1333/1066/800 non-ECC, un-buffered memory
- Max. capacity of system memory: 8GB***

**DDR3 memory is only supported by installing AM3 CPU.

***Due to the operating system limitation, the actual memory size may be less than 4GB for the reservation for system usage under Windows® 32-bit OS. For Windows® 64-bit OS with 64-bit CPU, there is no such limitation.

Z tego rozumiem że max co czyta twoja płyta to 2X 4 GB DDR3

Nie da się zamontowac jednej kości 8GB bo i tak płyta przeczyta ja jako 4 GB

MUSISZ kupic 2 kosci po 4GB

 

odpowiedź 5 marca 2014 przez użytkownika DRAGOPL Poziom 7 (23,860)
Tak sie dzieje najprawdopodobniej z podzialem na banki, ale gwarancji nikt nie da. Oczywiscie z tego wzgledu bezpieczniej jest kupic 2x4 GB, ale zeby to zadzialalo, to zgodnie z cala instrukcja, trzeba posiadac procesor AM3, ktory posiada kontroler pamieci DDR3 zintegrowany w sobie. Starsze procesory nie maja tego kontrolera, wiec komputer z taka pamiecia DDR3 i starym procesorem nie wstanie zwyczajnie. I instrukcja wspomina rowniez, ze trzeba miec 64-bit system operacyjny, bo w innym przypadku plyta  zobaczy mniej, niz 4 GB i kolejne nerwy gotowe.
Z czego wynika, że nie da się zamontować 1x8 GB?
Z tego wynika, ze nie czytasz ze zrozumieniem :) Gwarancji nikt nie da, bo nikt z tu obecnych nie byl projektantem plyty asrock n68c-s ucc i tyle, bo intrukcja nic nie mowi dokladnie na ten temat. Nikt wiec nie wie, czy taki podzial na banki jest obligatoryjny, czy inzynierowie zainstalowali przelacznik pojemnosci. Ze wzgledu bezpieczenstwa, jak pisalem, korzystniej jest wziac 2 kostki po 4 GB, niz postawic na strzala w dziesiatke, a miec strzal w kanal.

A to tylko jeden problem z przedstawionych przez mnie, bo ja dalej nie wiem, jaki masz procesor i Windowsa, wiec dalej nie wiem, czy kolejne problemy opisane wystapia, czy nie.
Jest napisane "Max. capacity of system memory: 8GB", jak z tego wynika, że musi być 2x4 GB, a nie może być 1x8 GB, bo dalej nie rozumiem?
Myślałem, że kupię 1x8GB, by potem tę kość wykorzystać w przyszłości, gdy będę zmieniał płytę, która obsłuży 16GB, ale własnie nie wiedziałem, czy moja płyta obsłuży jedną kość 8GB.

Ostatecznie dziś kupiłem 2x4GB.
...