Przywórcona kopia zapasowa partycji systemowej nie startuje

+1 głos
wizyt: 1,309

Cześć:

Opis: mam dwa dyski w raid 0 a na tych dyskach partycje c oraz d oraz dodatkowy obszar 100 mega zastrzeżony przez system.

mam dysk którego pojemność odpowiada pojemności tego raida i zawsze robiłem klonowanie z raid na dysk zapasowy.

Włożenie sklonowanego dysku umożliwiało płynną pracę w razie awari raida

 

Aktualnie kupiłem dysk SSD i chcę na nim mieć partycje systemową. Wiadomo że klonowanie nie wchodzi w grę bo ssd ma dużo mniejszą pojemność.

Zrobiłem obraz partycji C dysku raid 0 a następnie przywróciłem ten obraz na dysk SSD. Kombinowałem na mnustwo spaosbów podczas startowania z SSD i nie botuje. pojwia się komunikata błędny dysk, włąż dysk systemowy iw wcisnij enter.

 Wciąż mam dane ale chce przejsc płynnie na dysk SSD i zachowac aktualny stan systemu - ma ktos jakies rady

 

Podejzewam ze chodziu tu o jakies MBR i odopwiednie litery partycji

Całe procedury robiłem w Acronis home 10 

29 stycznia 2013 w Dyski twarde przez użytkownika zajacxx Poziom 4 (1,610)
   

5 odpowiedzi

0 głosów
Witam,

RAID'em bawiłem się bardzo krótko i bardzo dawno temu więc mogę się mylić.

Jeśli masz utworzoną macierz RAID0 z dwóch dysków np. 512GB to w efekcie otrzymujesz jeden dysk o pojemności 1TB. I teraz jeśli podłączasz swój SSD o pojemności np. 128GB to kontroler RAID nie rozpoznaje tego dysku najprawdopodobniej z powodu mniejszej pojemności co nie zgadza się z wcześniej utworzoną macierzą 1TB.

Wydaje mi się że można to rozwiązać w następujący sposób...Jeśli Twój kontroler RAID pozwala na utworzenie drugiej osobnej macierzy RAID0 to właśnie taką powinieneś utworzyć dla owego dysku SSD czyli trzeba stworzyć nową(drugą) macierz RAID0 o pojemności 120GB(taka jak Twój SSD) i później po prostu wrzucić na ten dysk obraz partycji systemowej dysku C.

Oczywiście SSD będzie cały czas pracował na kontrolerze RAID zamiast np. na AHCI ale jeśli stawiałeś system na RAID'zie to na RAID'zie musi zostać.

Tak jak wspomniałem na początku moja przygoda z RAID'em była bardzo krótka, więc jeśli się mylę lub pomyliłem jakieś pojęcia to niech mnie ktoś poprawi.

Pozdrawiam
odpowiedź 30 stycznia 2013 przez użytkownika fanta6 Poziom 10 (192,280)
0 głosów
Tak. Jesli nie zrobisz bit to bit clone to nie bedzie MBR na dysku docelowym. Nie znam wspomnianego programu o ktorym mowisz, ale uzywalem programow tego typu i niektore maja opcje zeby zrobic klon z wybranego obszaru dysku.
Musisz znalesc gdzie znajduje sie systemowa partycja na zrodlowym dysku i zakroic klonowanie do tego obszaru zeby dzialalo.
Jestem prawie pewien ze HD clone to potrafi.
odpowiedź 30 stycznia 2013 przez użytkownika lork__ Poziom 7 (19,210)
0 głosów
P.S.

A na tego SSD wrzucasz tylko obraz partycji C? Musisz na niego jeszcze wrzucić obraz tej ukrytej partycji o pojemności 100MB.

Pozdrawiam
odpowiedź 30 stycznia 2013 przez użytkownika fanta6 Poziom 10 (192,280)
0 głosów
Siema.

Acronis nie pomógł
Norton Goust nie pomógł
HDclone pomógł. Jest to program na chomikuj w pełnej wersji wart 270 euro do darmowego pobrania. Umożliwia klonowanie dysków większego na mniejszy od sektora do sektora. W moim przypadku z dysku 2TB sformatowałem partycję z danymi a partycja c miała 200GB
Zrobiłem klon całego dysku 2TB poijajac obszar bez danych (czyli sformatowane 1800GB) Utworzyło mi partycję 200GB i pozostawiło 50gb wolnego surowego obszaru. System wystartował ze sklonowanego dysku . Dzieki za wskazówki
odpowiedź 30 stycznia 2013 przez użytkownika zajacxx Poziom 4 (1,610)
0 głosów
EasyBCD :)
odpowiedź 30 stycznia 2013 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
...