Ekran świerci,problem z dyskiem twardym czy z zasilaczem?

0 głosów
wizyt: 610

Witam,

mam taki problem mianowicie dzisiaj pokazał się ekran śmierci po którym zresetował się komputer, a po resecie wyświetliła się informacja o braku dysku z systemem. Nadmienie że taka informacja pokazała mi się kilka dni temu ale wystarczyło przełączenie wtyczek zasilających, żeby system się uruchomił. Dzisaij dopiero po wyjeciu dysku z obudowy i kilku próbach udało się uruchomić system. Mam takie pytanie do was w czym może być problem z dyskiem czy z zasilaczem? Jak myślicie?  

Konfiguracja

System Windows XP SP3
 
CPU:
Intel Core2 Quad Q6600 2,40 GHz
 
karta graficzna:
nVidia GeForce 500 GTX 560 Ti
 
dyski twarde:
Seagate Barracuda 7200.10 500 GB SATA
Seagate Barracuda 7200  250 GB ATA
 
płyta główna:
chipset nVidia 650i SLI Asus 5PN-E SLI
 
pamięć RAM:
DDR-2 800 3 G
 
Zasilacz
chieftec GPS-550 AB A

 

15 kwietnia 2014 w PC przez użytkownika disign Poziom 4 (1,820)
edycja 15 kwietnia 2014 przez użytkownika disign
   

11 odpowiedzi

+1 głos
Widzę, że ktoś ma taką samą płytę główną jak ja :) Czy Tobie też USB działa jak chce?

A wracając do tematu. Dlaczego miałby to być problem z zasilaczem? Dysk nie potrzebuje dużo prądu. No chyba że masz naprawdę stary lub słaby zasilacz, o którym nawet słowem nie wspominasz. Łatwo to jednak sprawdzić np miernikiem w spoczynku a potem w stresie, a od biedy jakimś programame typu Everest. A dysk też możesz sprawdzić jakimś programem, czy nie kończy już swego żywota np. CrystalDiskInfo czy HDAT2

P.S. Nie kusi Cię zmiana XP na coś bardziej na czasie? Nie dość, że już koniec wsparcia to on nie jest w stanie w pełni wykorzystać Twojego Quada. Zainstaluj Win 8.1 Enterprise Evaluate na próbę. Działa przez 90 dni z możliwością czterokrotnego przedłużenia. Ja po przesiadce na Win 8.1 już nie wrócę do XP, krew mnie zalewa jak muszę na wszystko czekać łącznie z ładowaniem systemu.
odpowiedź 15 kwietnia 2014 przez użytkownika phillosoff Poziom 10 (166,910)
edycja 15 kwietnia 2014 przez użytkownika phillosoff
W moim przypadku USB działa raczej normalnie, nie zauważyłem dziwnych akcji z nim związanych. Ale za to ostatnio dziwnie zachowuje się karta sieciowa :)

A co do tematu to już poprawiłem, mam zasilacz chieftec GPS-550 AB A
Myślę nad zasilaczem ponieważ już kilku krotnie miałem podobne problemy, znaczy brak dysku systemowego tak jak teraz lub niewykrywanie drugiego dysku, napędu. Lecz po zamianie wtyczek wszystko działa, Dlatego zastanawiam się nad zasilaczem, bo dysk stosunkowo jest nowy z 20212 bo poprzedni mi padł w podobny sposób i już nie wstał
Z tym USB chodziło mi o to, że dość często mam problem z brakiem przepustowości kontrolera i wolne transfery.

Teraz podałeś znacznie więcej informacji. Dobrze byłoby zbadać jakie są charakterystyki prądowe zasilacza, najlepiej miernikiem, od biedy jakimś programem. Możliwe, że ciągnie ostatkiem sił i daje jakieś dziwne napięcie na linię 5 V odpowiedzialną za dyski. To by mogło tłumaczyć czemu pada ci kolejny dysk.  Dobrze byłoby obciążyć komputer: procesor i grafikę po czym sprawdzić czy napięcie 5 V jest w granicach normy.
Tak wiem że powinienem zmienić satrego XPeka ale przeraża mnie nowe start w ósemce :) Za bardzo przyzwyczaiłem się chyba do XP. Myślę raczej nad zmianą systemu przy zmianie kompa, a tak swoją drogą skąd Win 8.1 Enterprise Evaluate zdobyć legalnie?

A wracając do tematu to niestety nie posiadam miernika być może uda mi się go zdobyć ale na chwilę obecną sprawdziłem speedFan 4.33 w spoczynku ( włączona przeglądarka)

Vcore1 2.16V
Vcore2 3.20V
+3,3V  1.57V
+5V  5V
+12V 12.22

-12V:  -8.99V
-5V: -3.80V
+5V:  5.05V
Vbat: 3.09V
Dziwne te napięcia.
Skoro tak wyglądają w spoczynku to strach pomyśleć co będzie pod obciążeniem.
0 głosów
Nie wiem czy program podaje adekwatnie napięcia. Akurat na +12 i +5 V wyglądają ok, jednak mimo wszystko dobrze byłoby zrobić test pod obciążeniem. Uruchomić razem np Furemark i Orthos, po czym zobaczyć jakie wtedy będą napięcia. Powody do niepokoju są już teraz jak widzę. Dla porównania sprawdziłem napięcia u siebie i wszystkie są w granicach normy ATX. U Ciebie nie, więc sprawdź jeszcze pod obciążeniem dla pewności, ale najpewniej zasilacz do wymiany.
 
Co do menu start w Ósemce. Od wersji 8.1 możesz ustawić by komputer po uruchomieniu włączał od razu pulpit. Jeśli zainstalujesz sobie Classic Shell, to będziesz mieć normalne menu start zamiast kafelkowego. Stąd możesz pobrać wersję testową:
 
 
musisz się zalogować na konto MS, więc jeśli nie masz to będzie trzeba założyć. Ze strony ściągniesz iso za pomocą którego możesz zrobić np pendrive. System zainstaluje się wprawdzie po angielsku, ale w ustawieniach można ściągnąć paczkę językową i jest wtedy w pełni po polsku. Wypróbuj jak Ci się będzie pracowało na 8, bo XP zupełnie niepotrzebnie ogranicza Ci możliwości Twojego Quada.
odpowiedź 16 kwietnia 2014 przez użytkownika phillosoff Poziom 10 (166,910)
edycja 17 kwietnia 2014 przez użytkownika phillosoff
0 głosów
Postaraj się o multimetr koniecznie i przedewszystkim skup się na +5V czy działa prawidłowo(napięcie między zwykle czerwonym kabelkiem i masą). Dysk podłącz przez przejściówke MOLEX->SATA jak masz tę możliwość i sprawdź HD TUNE.

Wartościami dla linii -12V i -5V się nie przejmuj. Wartość dla +3.3V jest interesująca całkiem. Sprawdzisz to multimetrem pomarańczowy kabelek w wtyczce SATA.

Przy wzroście obciążenia na liniach 12V nie będzie się działo nic innego jak wzrost napięcia na linii 5V.

Nie podoba mi się stara płyta na nForce :] jak masz złącza o 2 kolorach na płycie przepnij dysk w ten drugi.

Co do dysku mógł paść lub ma humory. To nie są wieczne urządzenia. Jeżeli system nie wykrywa podłączonego dysku powinieneś zobaczyć czy program do diagnostyki dysków Seagate też go nie widzi. SeaTools powinno być w pakiecie Hirens Tools

Linie 3.3V możesz obciążyć stosując odpowiedni odbiornik np. żaróweczke tylko zwróć uwagę na jej moc.

Jeszcze pytanie na koniec ta karta sieciowa(wi-fi) jest na slot PCI(biały) ? No i oczywiście nie chodzi mi o zintegrowaną w płycie. Jeżeli tak to w sumie ma prawo mieć problemy.
odpowiedź 16 kwietnia 2014 przez użytkownika helfi Poziom 7 (12,130)
edycja 16 kwietnia 2014 przez użytkownika helfi
Ponownie pojawił się ekran śmierci przy oglądaniu youtube, zrobiłem tak jak proponowałeś czyli podłączyłem dysk  przez przejściówkę MOLEX->SATA
wymieniłem kabel sata na nowy który miałem. Jeśli chodzi o nie wykrywanie drugiego dysku (ATA) to system nie wykrywał go tylko wtedy gdy był podłączony do konkretnej wtyczki MOLEX. Którą jakiś czas temu zaznaczyłem pisakiem jako nie działającą. Ogólnie dysk ATA jest widziany w systemie, jak jest podłączony do innej wtyczki MOLEX. Dodam jeszcze że zauważyłem teraz właśnie że nieopacznie podłączyłem dysk ATA pod wtyczkę którą zaznaczyłem jako nie działającą przy uruchomieniu komputera pojawiła się w tym momencie znana informacja o braku dysku z systemem, po odłączeniu tej wtyczki system się uruchomił.

Kata sieciowa, która robi mi problemy jest właśnie zintegrowana z MOBO, będę musiał pożyczyć sieciówkę na slot PCI  i będzie wszystko jasne. Ale myślę że jest to najmniejszy problem.
Skoro ekran śmierci włączył się na youtube, to zapewne karta graficzna wzięła więcej prądu i zasilacz nie dał rady. Koniecznie zrób test napięcia zasilacza pod obciążeniem i powoli myśl o zakupie nowego zasilacza.
+1 głos
Taka jeszcze myśl mi się nasunęła. Chłodzisz czymś mostki północny i południowy płyty? Ja u siebie byłem zaniepokojony wysokimi temperaturami jakie osiągały po OC, więc na północny wrzuciłem wentyl, a na południowy założyłem radiator. Niby NVidia zapewnia, że mostki te mogą pracować z temparaturami przekraczającymi 100 stopni, to wolę tego nie sprawdzać. Od dawna wiadomo, że NForce'y potrafią się mocno grzać, więc dobrze jest je trochę schłodzić. Sprzęt pochodzi wtedy dłużej bezawaryjnie.
odpowiedź 17 kwietnia 2014 przez użytkownika phillosoff Poziom 10 (166,910)
Na mostku północnym jest fabryczny radiator a południowy jest bez radiatora. Swoją drogą nawet nie miałbym miejsca na kolejny radiator obudowa jest sprzed dekady bo kupiłem ją z zestawem w 2000 roku :) Fotka jej w profilu moim na benchmarku.
Skoro mamy takie same płyty główne, to zapewne Twoja grzeje się podobnie. Ja u siebie na mostek północny przykręciłem wentyl, a na mostek południowy założyłem mały radiator. Wszystko się zmieściło i patrząc na zdjęcie Twojej budy, też by się zmieściło.  Mam podobnej wielkości obudowę, nawet chłodzenie procesora mam identyczne. Wolałem lepiej schłodzić obydwa mostki u siebie, bo obudowa nie ma za dużego przewiewu, więc po co przegrzewać płytę.
0 głosów

Właśnie mam zamiar przeprowadzić test napięcia zasilacza pod obciążeniem, tylko nie wiem jakich programów do tego urzyć. Kolega phillosoff proponuje Furemark i Orthos. Tylko takie głupie pytanko mam jak korzystać z tego Orthos monitorować w nim napięcia?

odpowiedź 17 kwietnia 2014 przez użytkownika disign Poziom 4 (1,820)
edycja 17 kwietnia 2014 przez użytkownika disign
Nie. Zapuszczasz i patrzysz, czy sie zawiesi :) Generalnie tym programem monitoruje sie na zywo (albo z logowaniem) temperatury - by stwierdzic, czy przyczyna niestabilnosci jest przegrzanie procesora; przyczyny niestabilnosci sa tez inne, jak np. niedowoltowanie procesora na danej czestotliwosci, przegrzewanie innych komponentow - jak mostki itd, ale tego tym akurat programem AFAIR nie  stwierdzisz. Generalnie programu tego typu uzywa sie razem ze zmiana niektorych parametrow pracy procesora - po to, by wykryc wlasciwe ustawienia, nie powodujace zwiechy. Jesli wiec nic nie zmieniasz - to zapuszczanie programu jest bez sensu, bo zwiechy i tak masz ogladajac YT, chyba, ze chcesz rozstrzygnac, czy zwiechy masz z tytulu procesora lub RAMu (Orthos), czy karty graficznej (Furmark).
Nie do końca się zgodzę, że uruchomienie Orthosa nie ma sensu. Może służyć jako sposób obciążenia zasilacza: Orthos obciąży w 100% procesor, Furemark albo coś podobnego obciąży grafikę. Wtedy można zbadać napięcia na zasilaczu, jeśli oczywiście komp nie zdąży się zawiesić ;)
+1 głos
Po prostu chodziło mi o to żeby obciążyć zasilacz. Można w tym celu jednocześnie odpalić Orthosa żeby zajął pracą procesor, do tego np Furemarka żeby grafika wzięła swoje Waty. Oczywiście w międzyczasie mieć włączony jakiś program  monitorujący napięcia np Everest, a najlepiej miernik podłączony do molexa. Generalnie sprawdzałeś programem napięcia w spoczynku więc dobrze byłoby je zbadać pod obciążeniem.
odpowiedź 17 kwietnia 2014 przez użytkownika phillosoff Poziom 10 (166,910)
edycja 18 kwietnia 2014 przez użytkownika phillosoff
To już wiem co robić, na razie musi wystarczyć program do zmierzenia, ale coś czuję że bez wymiany zasilacza to się nie obejdzie.
Zrobiłem tak jak proponowaliście, system się nie wysypał może dlatego że test trwał niecałe pół godziny. Przed testem sprawdziłem dysk systemowy przy pomocy HD Tune wygląda dysk okej, brak błędnych sektorów. Skrin zakładki health tu http://images63.fotosik.pl/899/be22045c54d1b857.jpg

Spoczynek SpeedFan
http://images62.fotosik.pl/901/e2e92bfee783e4fb.jpg

Stres SpeedFan
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/ebd5bb7abe1d8cd1.html

Spoczynek HW Monitor
http://images61.fotosik.pl/899/6881aaf19b9830f1gen.jpg

Stres HW Monitor
http://images62.fotosik.pl/901/d84f65f0e7c079f5gen.jpg

Dzisiaj ponownie system się wywalił, udało mi się zrobić zdjęcie błędu
STOP: 000000F4(0x00000003,089E2E350, 0x89E2E4C4, 0x805022DA)
co do parametrów nie jestem pewny czy dobrze napisałem bo zdjęcie jest nieostre dodaję linka do niego:http://images65.fotosik.pl/901/98e4ab75b863b91e.jpg Oczywiście po resecie komputer informuje o braku dysku z systemem operacyjnym.
+1 głos
Na odczytach napięć podawanych przez programy nie można polegać w stu procentach: czasem czujniki wbudowane w płyty źle odczytują dane. Jeden program podaje że wszystkie ważne napięcia są w normie, drugi że linia +3.3 V ma bardzo niskie napięcie. Jeśli by tak było faktycznie, to mogłoby to pasować do opisanych przez Ciebie objawów. Znalazłem na jednym z forów wpis, w którym komputer wykazywał podobne objawy: zawieszał się np. na  Youtube, a linia 3.3 V zasilacza miała bardzo niskie napięcie. W tamtym wypadku pomogła zmiana zasilacza. Mimo wszystko jednak, bez miernika nie ma 100 % pewności.

Od siebie mogę dodać, że u mnie kiedyś dysk podobnie świrował z powodu zasilacza: ciągłe bad blocki, zawiechy systemu, z czasem siadała partycja systemowa i trzeba było system od nowa stawiać. Myślałem, że to wina dysku, ale okazało się że zasilacza. Zorientowałem się przypadkiem kiedy po otwarciu obudowy zauważyłem, że dysk kilka razy startuje. Było słychać, że się rozkręca, po czym staje i znowu. Myślę: dysk siada na sto procent, ale coś mnie tknęło, że może napięcie ma za małe i nie może ruszyć. No to podłączyłem miernik: a tu napięcie sobie skacze. Jak akurat było za niskie przy starcie komputera, to dysk się nie mógł rozkręcić. Jeśli akurat trafiło się chwilowo wyższe napięcie, to dysk ruszał aż do momentu spadku napięcia. Gdy dysk pracował w czasie takiego spadku, to następował BSOD.  Po wymianie zasilacza problemy ustąpiły. Jednak dysk chyba za mocno był katowany tymi ciągłymi skokami napięcia i po jakimś czasie umarł zupełnie.
odpowiedź 22 kwietnia 2014 przez użytkownika phillosoff Poziom 10 (166,910)
edycja 22 kwietnia 2014 przez użytkownika phillosoff
Kupiłem miernik i zrobiłem pomiar w stresie przy użyciu Furemark i Orthos i wyniki wyglądają następująco:

Spoczynek:
+5V 4,98 - 5,01
+12V 12,12 - 12,17

Stres:
+5V 5,00 - 5,4  (na drugiej wtyczce molex bylo 5,02)
+12V 11,96 - 12,11
+3V 00,1

Jeszcze do tego po zakończeniu testów, w trakcie wyłączania systemu Niebieski ekranik się pojawił nie miał kiedy :) Z takim błędem http://images61.fotosik.pl/905/5fa6138b65dd6c7egen.jpg różniącym się od poprzedniego.
+12 w normie, +5 za duży wzrost (max 5.25), na linii +3.3 nie było napięcia? Przecież to niemożliwe.

Błąd który się pojawił oznacza błąd sprzętu. Potencjalne przyczyny jakie podaje wikipedia, to nadmierny overclocking, przegrzanie procesora / chipsetu lub przeciążony zasilacz. Na stronie Microsoftu również podają takie przyczyny dokładając jeszcze problem z pamięciami.
Owszem nie było, też w to mi trudno uwierzyć dlatego zmierzyłem dwukrotnie.
mierzyłem linie +3 na Gniazdo 20/24pin.
Przegrzewać ma prawo bo jest dość mocno zakurzony, przeczyszczę go jutro.

Podsumowując zalecasz zmianę zasilacza? A jeśli tak to jaki byś polecił do 250 złoty z modularnym okablowaniem i zapasem mocy na przyszły zestaw, który planuję w niedługim czasie kupić.
Tak. Zmień jeśli możesz.
+1 głos
Jeśli i tak planujesz kupić nowy zestaw to jak najbardziej kup zasilacz. W końcu nic na tym nie tracisz, a możesz tylko zyskać. Odpadnie Ci jeden zakup w przyszłości.
 
Do wymienionej kwoty z modularnych kupisz polecanego na benchmarku SilentiumPC Deus M1 650W. Ma certyfikat 80 Plus Bronze, 6 zabezpieczeń. Jest zgodny z Intel Haswell.
 
Ewentualnie:
 

Corsair CX Series Modular 80 Plus Bronze 500W lub

 

Thermaltake ATX SMART 550W Modular

 

odpowiedź 23 kwietnia 2014 przez użytkownika phillosoff Poziom 10 (166,910)
edycja 23 kwietnia 2014 przez użytkownika phillosoff
Kupiłem i zamontowałem zasilacz tylko mam pytanko bo znowu przy próbie wejścia na dysk ATA z danymi sypnęło błędem STOP Machine cheek Exception
tylko zastanawiam się czy to nie była moja wina bo chwilę przed tym próbowałem podłączyć do zasilania napędy bez wykańczania komputera. Sprawdziłem jeszcze w biosie dyski mój dysk z danymi ATA jest ustawiony jako master czy tak powinno być? A systemowy SATA pod SATA1
Podłączałeś dysk ATA bez wyłączenia komputera? Mam nadzieję, że nie bo dopiero dyski SATA 2 obsługują Hot Plugging. Dyski ATA są zasilane molexem, a ta wtyczka w żaden sposób nie wspiera gorącego podłączania. Można łatwo posłać dysk na tamten świat a nawet gorzej.

A co do ustawień w biosie to są w porządku.
Aż takim hardkorem nie jestem, jak podłączałem dysk to normalnie wyłączyłem kompa, zasilanie ale już jak mi się przypomniało że nie podpiąłem napędów to właśnie w ten sposób podłączyć napędy ( tak wiem głupota) co prawda do końca ich nie podłączyłem ale przez chwilę było podłączone, i właśnie podejrzewam że ekran stop był wynikiem tej głupiej rzeczy którą zrobiłem. Teraz tylko zastanawiam czy przypadkiem nie zwalił się dysk bo był to jeden przewód.
Chyba załatwiłem sobie dysk(ki) bo gdy wszedłem do pokoju widniał napis na monitorze o braku dysku systemowego, a gdy odłączyłem dysk ATA(z danymi) system plików NTFS po naprawie uruchomił się system. Potem pokazała się informacja: opóźniony zapis nie powiódł się.  Zresetowałem kompa i nadal jest brak dysku z systemem, w biosie nie widać dysku czyżby dysk systemowy do wymiany?
0 głosów
Jest to możliwe niestety. Ja kiedyś miałem dysk ATA w którym gniazdko molexa trochę nie łączyło. Czasem więc trzeba było wyjąć wtyczkę i włożyć, po kilku próbach zwykle było ok. Kiedyś jednak zrobiłem coś bardzo głupiego: nie chciało mi się bawić w ciągłe wyłączanie i włączanie komputera więc otworzyłem budę na pracującym i zacząłem przy tej wtyczce dysku gmerać. Nagle zwarcie i komp się wyłączył. Myślę kaplica, ale na szczęscie zadziałało zabezpieczenie zasilacza i jedynie dysk twardy wyzionął ducha. Tym głupim sposobem spaliłem sobie dysk systemowy z danymi.

Na sto procent nie wiadomo czy dysk siadł zupełnie, ale podejrzewam że już wcześniej był mocno sponiewierany skokami napięcia, a teraz go dobiłeś. Opóźniony zapis się nie powiódł bo albo dysk się wyłącza w trakcie pracy, albo masz solidne bad blocki. Zrób pełny format z korekcją błędów jeśli nie zależy ci na danych. Jeśli Ci zależy to użyj jakiegoś programu do naprawy dysku np hdd regenerator. Mnie pomógł w przypadku siadającego dysku Seagate który sypał bad blockami. Skanowałem, program naprawiał błędy. Niestety po jakimś czasie wracały i dysk wylądował w szafie.
odpowiedź 30 kwietnia 2014 przez użytkownika phillosoff Poziom 10 (166,910)
Teraz właśnie dysk systemowy się uruchomił ku mojemu zdziwieniu po załadowaniu systemu wyświetlił infomacie o nie udanym zapisie po czym sypnął błędem stop 0x000007A(0xE25B18C8, C0000185, 0xBF9103D, 0x9A54F860)
to już totalnie nie wiem czy dysk sypie się jeden, drugi czy płyta główna, jednym słowem załamka.
Ten kod błędu ewidentnie wskazuje na problem z dyskiem. Spróbuj go przeskanować za pomocą jakiegoś live cd. Np. Hiren's Boot CD ma Live Xp z ogromem oprogramowania do testów i naprawy. Ewentualnie wspomniany przeze mnie HDD Regenerator lub coś zbliżonego.
przeskanuję tylko powiedz mi skąd mam go pobrać, bo trudno mi tego Hiren's Boot CD znaleźć.
Choćby tutaj:

http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/narzedzia_inne/Hirens_BootCD.html

Najlepiej wypalić sobie CD z tym systemem. Koszt minimalny a mnie nieraz uratował. W razie czego wkładasz płytkę i masz dostęp do komputera w pół minuty.

P.S. Live CD ma ten plus że ładuje się z płytki do ram dysku. Jest więc w całości w Ramie i nie potrzebuje sprawnego dysku do działania. Można wejść do internetu, na dysk i wiele innych rzeczy.
Właśnie zauważyłem jak uruchomiłem Live CD, fajna opcja. Widzę oba dyski mogę w nie wejść, tylko nie wiem jak wygląda sprawa z kopiowaniem plików z nich. W ziołem się za diagnostykę dysków, w przypadku dysku ATA z danymi HD Tune 2.55 nie widzi żadnych problemów, ale w przypadku systemowego dysku SATA zawiesza się przy sprawdzaniu błędnych sektorów, próbowałem dwu krotnie za każdym razem się zawieszał hdtune. Wiec to już o czymś świadczy.
+1 głos
Wygląda na to, że dysk SATA kończy żywot. Możliwe że siadał już wcześniej z powodu problemów z zasilaniem. Skoro Mini XP się zawiesza przy próbie dostępu do dysku to nie ma się co dziwić, że tym bardziej system na tym dysku sypie BSODami.  Jeśli masz na dysku ATA miejsce to zainstaluj na nim system. Zawsze to jakieś czasowe rozwiązanie do czasu zakupu nowego. Inna sprawa, że wtedy mógłbyś odłączyć zupełnie dysk SATA i zobaczyć jak się będzie zachowywał komputer.
odpowiedź 5 maja 2014 przez użytkownika phillosoff Poziom 10 (166,910)
Jedynie udało się w mini XP w HD Tune zrbić benchmark http://images62.fotosik.pl/946/d8ec28fabe38723a.jpg który za dużo mi nie powiedział. Niestety nie mam miejsca na dysku ATA a SATA oddam na gwarancie, ku mojemu zdziwieniu jeszcze ma :) Chociaż dzięki mini XP skopiuje dane, a tak w ogóle chyba sobie kupie nowy zestaw.
Kupiłem nowy dysk SSD i zainstalowałem na nim windows 8.1 narazie działa tylko mam problem ze znalezieniem sterowników do płyty głównej. A to co jest na stronie Asusa to nie wiem co jest Sterownikami a co dodatkowym programem.
Sterownik do płyty na chipie NForce możesz ściągnąć ze strony Nvidii. Mija się to jednak z celem, bo nowsze sterowniki Win 8.1 ściąga sam poprzez aktualizacje automatyczne.
dobrze wiedzieć, a jeszcze mam prośbę bo mam problem z dźwiękiem na przednim panelu. Nie wiem czemu ale panel jest poprawnie podłączony. Sterowniki są windowsa i nie wiem czemu, ale dźwięk jest tylko w głośnikach które są podłączone do gniazd z tyłu a przednie gniazdo słuchawkowe nie działa( od mikrofonu działa). Podejrzewam że to kwestia ustawień ale totalnie nie wiem jak to poprawić
0 głosów
Potwierdzam   to  co   ktoś  wcześniej naipierw  musisz    sobie    zrobić    płytę   z  linuxem   liveCd  dzięki  temu potem  łatwo  sprawdzisz  czy to    dysk  jest   winny  czy    zasilacz, na tej   płycie  masz   też  program  Mtest dzięki  któremu  możesz sprawdzić   czy  ram  nie   ma   błędów. Zaletą   posiadania   takiej   płyty  jest  to   że  jak   ci    padnie    system   nadal    masz   dostęp    do  danych.
odpowiedź 29 grudnia 2014 przez użytkownika siedlce2014 Poziom 3 (940)
...