Podłączenie SSD przez SATA3 kontra przez M.2

+1 głos
wizyt: 2,913

Witam,

Przymierzam się do zakupu nowego komputera, zainteresowała mnie sprawa dysków SSD podłączanych do płyty głównej przez nowe wejście M.2. Z mojej wiedzy z Internetu wynika że takie dyski z nowym wejściem będą działać znacznie szybciej niż dotychczasowe. 

Znalazłem w necie dwa dyski którymi jestem zainteresowany - czy ten z M.2 będzie szybszy od tego SATA3 skoro oba mają te same prędkości zapisu i odczytu ?

1. Crucial SSD M550 M.2 256GB 2280 MLC 550/500MB/s

2. Crucial SSD M550 256GB MLC 500/550MB/S SATA3 

Pozdrawiam,

 

1 czerwca 2014 w Dyski twarde przez użytkownika rafalddd Poziom 4 (2,040)
   

1 odpowiedź

–1 głos
 
Najlepsza odpowiedź
A dlaczego ma byc szybszy, jak specyfikacja jest dokladnie taka sama ?

Sa 2 modele na razie, o ktorych wiem - ze sa szybsze od SATA3, choc moze sie to zmieniac, bo sytuacja ma byc dynamicznie rozwijajaca sie :) To Sandisk A110 oraz Plextor M6e M.2.

Dodam, ze wiele tez zalezy od plyty glownej - ile konkretnie przeznaczy linii PCIe na obsluge gniazda M.2. Przykladowo model Gigabyte Z98X SLI obsluguje M.2 z predkoscia 10Gb/s, ale chyba jest czas na mostki PLX na plytach Z97, co da kolejne zwiekszenie przepustowosci na M.2 (max do okolo 1.98 GB/s jak pamietam, czyli cos kolo 16Gb/s). Z tym, ze taka plyta bedzie troche drozsza, chyba ze zamiast PLXa bedzie inne rozwiazanie przeznaczenia linii PCIe. No i trzeba brac pod uwage parametry napedow - na razie nie ma tak szybkich, mowie tylko o furtce na przyszlosc - zobaczymy, jak szybko rynek sie rozwinie.
odpowiedź 2 czerwca 2014 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (473,220)
wybrane 2 czerwca 2014 przez użytkownika rafalddd
No bo właśnie myślałem że skoro M.2 ma większą przepustowość niż SATA 3 to wszystkie dyski z M.2 będą z definicji szybsze niż ich odpowiedniki SATA3. Czyż nie jest tak że SATA3 jest w tej chwili wąskim gardłem dla SSD ?
Mam nadzieję, że kupując nowy komputer we wrześniu, pojawi się więcej szybszych dysków M.2 na rynku.
Dzięki za podanie nazwy tych dwóch szybszych dysków. Znalazłem dzięki temu dobry artykuł gdzie wszystko się wyjaśniło :-)
Samo złącze M.2 nie wystarczy. Sam dysk musi też być oparty na kontrolerze PCIe zamiast SATA. Dlatego ten Crucial M.2 ma taką samą wydajność bo mimo złącza M.2 jest oparty na SATA. Dodatkowo wszystkie te dyski działają na AHCI, co też jest ograniczeniem. Dopóki nie będzie tzw. NVMe, całkowita moc SSD nie zostanie uwolniona :-)
Przekonałem się że w tej chwili jeszcze za wcześnie na tą technologię. Kupuję Cruciala na SATA :-)
...