Co zmienic/dodac do zestawu aby poprawic wydajnosc

+1 głos
wizyt: 128

Witam serdecznie Kolegów

Mam pytanie do bardziej doświadczony weteranów eksploatacji PC:

co w poniższym zestawieniu/konfiguracji można by zmienić / dodać aby poprawić wydajność całości?

Obecna konfiguracja PC:

Płyta główna: /Asrock  N68-VS3 FX/;

PROCESOR: /AMD Sempron X2 Dual-Core 190 2,5GHz/;

RAM: DDR III /GoodRam 2x2048MB PC1333/;

Karta graficzna: Geforce GTX 460 DCU /ASUS/;

Zasilacz: OCZ ZS 550W 135, 80 Plus Bronze

Dysk: WD 1 TB, 64 MB, 7200 obr., 3.5", SATA3, WD Blue - WD10EZEX

Monitor: /ASUS 21"/;

System operacyjny: Windows 7 Ultimate x64.

Za okazana pomoc serdecznie dziękuję.

16 lipca 2014 w Procesory przez użytkownika informerdavio Poziom 5 (3,230)
edycja 17 lipca 2014 przez użytkownika informerdavio
   

1 odpowiedź

+1 głos
 
Najlepsza odpowiedź
"Moznaby" to wszystko, zalezy tylko, ile masz do wydania ;-)

A bardziej praktycznie mowiac: najslabszym elementem wydaje sie byc procesor, ktorego mozesz wymienic na dowolnie szybszego AM3 o mocy maksymalnie 95W. Idealnie byloby kupic wiec Phenoma II x4 955 w rewizji C3 o oznaczeniu HDX955WFK4DGM, ale mozesz tez kupic najnowsze FXy o tym samym maksymalnym watazu, jak na przyklad 3-modulowy (nie mylic z 6-rdzeniowym) FD6300WMW6KHK, czy 4-modulowy (nie mylic z 8-rdzeniowym) FD8120WMW8KGU(BE) = takie procesory jednak zalecalbym pozostawic bez o/c ze wzgledu na cienka plyte glowna = ewentualnie jesli juz, to moznaby dolozyc samemu radiator na sekcje zasilania. Procesory FX powoduja mocne nagrzewanie tejze sekcji, wiec jesli zalezy Ci na dlugiej eksploatacji calosci, to radiator pomoze, zreszta on pomoze tez utrzymac stabilnosc systemu, a o/c procesorow FX jest zalecane do podniesienia wydajnosci w grach. Phenoma nie kupisz juz nowego i musisz sie posilkowac Allegro.

W drugiej kolejnosci pomysl nad zasilaczem, bo o XZ pierwszy raz slysze, a jesli to jest czarna lista (na 99%), to reszta sprzetu moze byc zagrozona, nie mowiac o samej stabilnosci systemu, czy zywotnosci tego zasilacza.

Jako trzecie moglbys pomyslec nad dolozeniem SSD na system - to poprawi responsywnosc calosci. Po takiej wymianie platforma moglaby pociagnac jeszcze ze 2 lata, a na upartego moze i dluzej.

No i po czwarte mozesz - w zaleznosci od kasy - zmienic karte graficzna. Pomimo, ze GTX 460 wciaz daje rade we wszystkich grach, to w nowszych tytulach juz trzeba posilkowac sie obnizeniem jakosci detali, niestety.
odpowiedź 17 lipca 2014 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
wybrane 17 listopada 2014 przez użytkownika informerdavio
1) joe... brałbyś Phenoma czy może FX /procesory/ ?
2) pomyliłem opis zasilacza: docelowo jest OCZ ZS 550W 135, 80 Plus Bronze (OCZ-ZS550W-EU): czas eksploatacji ~1 roku.
3) Który z dysków ssd byś polecił? Ostatnio zastanawiałem się nad takim: Dysk SSD Intel 320 Series 40GB SATA II (SSDSA2CT040G310)
4) karty graficznej póki co nie będę jeszcze zmieniał.

Dziękuję za wskazówki - prośba o jeszcze w miarę możliwości czasowych.
W podobnej cenie (360 zl) masz uzywanego Phenoma bez chlodzeniua i FX-a 6300 nowego ze stockowym chlodzeniem:4

http://allegro.pl/amd-phenom-ii-x4-955-c3-95w-gwarancja-i4390434721.html
http://proline.pl/?p=AMD+FX-6300

Wydaje sie, ze lepszy bedzie FX od Phenoma (w grach), pomimo, ze Phenom to pelne 4 rdzenie, a FX to tylko 3 moduly - czyli 3 pelne rdzenie plus poucinane jednostki a'la HT Intela, choc ja kupilem synowi akurat Phenoma 955 (co prawda nie do FullHD = niemniej w polaczeniu z HD7850 jest idealnie). Podlicz korzysci (nowy vs uzywany, ilosc rdzeni). Jesli zdecydujesz sie na FXa, to pamietaj o montazu radiatorow KONIECZNIE na sekcji zasilania - to powyzej gniazda procesora - wiec bedzie dodatkowy koszt na sam radiator, jak i thermopad-y dobrej jakosci. Jak nie dostaniesz jednego radiatora, moga byc radiatorki od vram-ow kart graficznych = obojetnie co, byleby odprowadzalo cieplo. Zanim zainstalujesz nowy procesor - pamietaj o zaktualizowaniu BIOSa plyty glownej.

Zasilacz jest OK w takim razie.

SSD to nie dysk, tylko naped (drive). Nie bierz 40GB, bo to nie ma kompletnie sensu - minimum 60/64GB. Polecam Plextora M5P (5 lat gwarancji), czy nawet Samsungi 840Evo. Na tej plycie nie osiagniesz pelnej predkosci liniowej SATA3, bo masz tylko SATA2 na plycie, ale z IOPSow bedziesz zadowolony.
Mój obecny monitor http://www.chip.pl/testy/wyswietlanie-obrazu/monitory-lcd-22-cale/asus-vw221d/specification?switch_t=t oferuje mi max rozdzielczość na poziomie 1680x1050 /stare gniazdo D-SUB/ stąd też skłaniam się ku procesorowi Phenom 955.
Dlaczego 40GB to będzie za mało? Gdyby sam system zostawić na SSD a gry instalować na HDD WD to czy to nie będzie dobre rozwiązanie?
Dziękuje i pozdrawiam
Nie.
Kiedys tez tak myslalem, ale 40GB na system to bedzie za malo glownie z tego powodu, ze "zdrowe uzytkowanie" SSD zaleca zostawienie 20% wolnego miejsca na wlasciwe dzialanie systemu GarbageCollection (glownie kontrolery SandForce). Po latach uzytkowania Windowsa 7 stwierdzam, ze trzeba sie naprawde mocno gimnastykowac, by miec system w granicach 40GB wlasnie - szczegolnie, ze niektorzy programisci od siedniu bolesci zostawiaja furtki dla zapisu swoich danych na partycji systemowej (czyli SSD wlasnie) - tak sie dzieje z GRIDem, GRIDem Showdown i innymi, ktore sypia zapisy swoich powtorek tamze. Bierz 60/64GB, a nie pozalujesz - a wkrotce i tam odczujesz brak miejsca, gwarantuje ;-)

Jesli zdecydujesz sie na Phenoma - to z kolei bedziesz musial dokupic chlodzenie procesora (polecam Zalmana CNPS10X Performa do 95 zl, ewentualnie SilentiumPC Fera 1224) oraz zwrocic uwage na to, czy radiatory mostkow nie sa za gorace po wymianie na Phenoma. W moim przypadku byly i dla stabilnosci musialem kupic malutki 2cm wentylek na radiator i zamontowac tamze plus oczywiscie czyszczenie starej pasty spod radiatora i aplikacja nowej.
Hej joe... piękne dzięki za zaangażowanie w moje dylematy i poświęcony na to czas. Jak mawiają "bardziej doświadczonego zawsze milo posłuchać/poczytać".
Skalkuluje swój budżet i zobaczę na ile pozwoli mi on zrealizować to o czym pisałeś.
P.S. Czy parametry monitora, który posiadam mocno ograniczą przyjemność z eksploatacji /grania/ sprzętu PC skorygowanego o Twoje sugestie?
Pozdrawiam
informerdavio
Monitor czy ograniczy przyjemnosc ? Mialem kiedys 1680x1050 i zamienilem go na FullHD ze wzgledu na inny aspekt - bardziej naturalne "szerokosci" dla oka, jednak FullHD z kolei wymaga silniejszego sprzetu, bo jest zwyczajnie wiecej pikseli do przerobienia przez duet CPU-GPU.
Syn z kolei ma 1440x900 i jakos sie cieszy tym, co ma - wszystko zalezy od osobistych upodoban. Wiadomo, ze szerszy ekran pokaze w grach nieco wiecej szczegolow - czasem to robi roznice (wyscigi samochodowe na przyklad, czy FPSy ze strzelaniem "wszedzie"). Musisz wybadac sam, czy obecny monitor juz nie starcza, choc pojedynczy GTX460 do FullHD to bedzie za malo, przykladowe BFBC2 (gra nie najswiezsza) dobrze chodzi dopiero w SLI z takich dwoch GTX-ow.
Witaj Joe
Ostatecznie zakupiłem procesor od AMD tzn. FX-a 6300 z boxowy chłodzeniem /359zł w sklepie X-komp/. Normalna temperatura na procesorze /bez obciążenia/ to 40-45 stopni. Po dłuższym graniu procesor i grafika są z temp. na poziomie 55 stopni C. Pisałeś, że w przypadku mojej płyty głównej /http://www.asrock.com/mb/photo/N68-VS3%20FX(m).jpg/ przydałyby się radiatory na sekcji zasilania i ew. wentylator na radiatorze płyty głównej. Czy dla utrzymania stabilności zestawu montaż elementów j/w wystarczy - gdzie na płycie jest sekcja zasilania - które to miejsce? Czy może oprócz powyższego sugerowałbyś jeszcze wymianę chłodzenia z boxowego na inne? W jakim zakresie przy posiadanej płycie i ew. zamontowaniu radiatorków na sekcji zasilania mogę bawić się w OC? Czy próba OC to już konieczność wymiany chłodzenia.
Za wszelką okazaną pomoc serdecznie dziękuje
Pozdrawiam
informerdavio
...