Do ilu kręcić?

+1 głos
wizyt: 767

Witam.

 

Zastanawiam się nad OC swojego I7 2600K. Do ilu mógłbym kręcić na takim sprzęcie :

- Be quiet! Pure Power L8 630W

- Chłodzenie chyba boxowe (na pewno od Intela)

- Radeon 7970 GHz Edition 

- ASUS P8P67-M

Ile można byłoby tu podkręcić? Jeśli to chłodzenie jest jakieś słabe to jakie polecacie? Stosunkowo tanie żey było (i dobre) :). 

3 marca 2013 w Procesory przez użytkownika WeteranKonrad Poziom 6 (6,130)
   

11 odpowiedzi

+3 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Cześć wszystkim! ;)
ps. siema fanta i jeomax!

Do autora wątku:

Po pierwsze.
Nikt Ci nie powie na ile wykręcisz sobie procka dopóki nie zrobisz tego sam. Zresztą - mam pytanie? Skoro nie myślałeś wcześniej o OC to po co kupowałeś procesor z dopiskiem "k"? (chyba, że kupiłeś niedawno to sorry za moją teorię spiskową :) Nie chce tutaj broń Boże nic sugerować bo powiecie że kogoś od razu oceniam albo coś ;-)

Po drugie.
Myślę, że wszyscy mamy dostęp do usług "wujka google", wiem, że niektórzy myślą, że tak nie jest ale zapewniam - wyszukiwarka prawdę Ci powie! ;-P (eghm... może czasem trochę naciągną, przeważnie naciąganą? zawsze naciąganą!?)

Po trzecie.
wszystkie założenie odnośnie OC + opis opcji na moim blogu. Wiem, że inna płyta i procek ale założenia te same (uwaga! żeby było jasne - tak, chcę się podlinkować :)
http://gracz.org/overclocking-sandy-bridge-na-przykladzie-core-i5-2500k/

Po czwarte.
Kręcisz, sprawdzasz stabilność + temperatury i znowu kręcisz! Wiem, że niektórzy lubią "profile" ale ja tak w sumie to je chrzanię bo w trybie IDLE procek i tak schodzi do 1.6 GHz (patrz link do bloga) ;-)

Po piąte.
chłopaki dobrze radzą, poświęć tą stówkę i kup chłodzenie na procka + pastę (patrz poradnik)

Po... któreś tam
Powodzenia i życzę wszystkim udanego tygodnia!^^
odpowiedź 4 marca 2013 przez użytkownika Makabe Poziom 8 (32,930)
wybrane 9 listopada 2013 przez użytkownika TheSpeed
–1 głos
Witam,

To BOX'owe chłodzenie na pewno będzie ograniczać możliwości OC tego procesora, więc wymień je na SilentiumPC Fortis HE1225 - jest to dobre i wydajne chłodzenie w przystępnej cenie.

Co do samego OC to zależy to od wielu czynników jak choć by dobra sztuka procesora, która się trafi. Poza tym masz dość słabą sekcję zasilania na płycie głównej więc nie liczył bym na zbyt wiele.

Na porządnej płycie głównej powinieneś spokojnie wycisnąć 4.5 GHz i myślę że jest to wystarczające OC bo po co bardziej katować proca.

Co do Twojej płyty, trudno powiedzieć - są w necie filmiki gdzie wykręcili na niej 4.5GHz ale czy warto ryzykować uszkodzeniem płyty? Ja bym nie ryzykował więcej jak 4.2 GHz jeśli już musisz kręcić.

Pozdrawiam
odpowiedź 3 marca 2013 przez użytkownika fanta6 Poziom 10 (192,280)
0 głosów
Zastanawiałem się nad 4.0, ponieważ komputera używam głównie do gier ew. Photoshopa. Zastanowię się nad tym chłodzeniem. I jeszcze jedno pytanie. Czy jest podobne chłodzenie do tego, które będzie pasować do LGA2011?? Jakbym zmieniał procka to na takiego z tym Socketem.
odpowiedź 3 marca 2013 przez użytkownika WeteranKonrad Poziom 6 (6,130)
–1 głos
Fortis HE1225 niestety nie jest kompatybilny z LGA2011, więc trzeba by poszukać jakiejś innej opcji. Jednak jeśli komputera używasz głównie do gier to moim zdaniem nie ma za bardzo sensu ładować niepotrzebnie kasy w LGA 2011 - taka moja sugestia.

Pozdrawiam
odpowiedź 3 marca 2013 przez użytkownika fanta6 Poziom 10 (192,280)
0 głosów
Na tym chlodzeniu to lipa. ZMien na dowolne inne - z tym, ze nie ma najlepszego i najtanszego, bo wykosiloby ono inne (gorsze) w try miga - a sam widzisz, ile tego jest na rynku... Poza tym wszystko powinno miec swoja wlasciwa cene, a nie robic przysluge klientom, zeby on mogl kupic najtaniej - bo koszty utrzymania firmy i D&R ktos musi z czegos oplacac, zeby firma produkowala dalej i robila nowe, lepsze modele.

http://proline.pl/?p=ZAL+CNPS10X+OPTIMA
http://proline.pl/?p=CM+RR-TX3E-22PK-R1
http://proline.pl/?p=AC+FREEZER+13
http://proline.pl/?p=AC+FREEZER+XTREME+R2
http://proline.pl/?p=AC+FREEZER+I30
http://proline.pl/?p=SPC+FORTIS+HE1225
Z tym, ze ten Fortis to klon Alpenfoehn Nordwand i jesli gdzies zauwazysz ten drugi w podobnej cenie, tez mozna brac.

Na tej plycie powinienes osiagnac 4.4-4.5 GHz bez problemu z takim chlodzeniem (i dobra pasta !). Jednoczesnie beda to okolice szczytowe tej plyty:

http://www.overclock.net/t/916621/asus-p8p67-m-pro-ocing-guide

Tu masz ustawienia przykladowe, jak i tabele z wynikiem dla jednego 2600k.

Powiedz jeszcze, po co chcesz krecic ? Ja proponuje zrobic 3 profile w BIOSie, jesli sie da (nie chce mi sie grzebac w manualu, sprawdz sam):
* praca zwykla, turbo wlaczone, EIST wlaczony
* praca 24/7 o/c - z limitem 4 GHz, EIST wlaczony
* benchmarki - 4.5 GHz, podniesione napiecie, EIST wylaczony
odpowiedź 3 marca 2013 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Benchmarków nie robię, komputer głównie do gier i pracy. Chciałbym mieć stałe 4.0. Tu chyba pasta nie potrzebna. A procek pewnie zmienię jak wejdą w użycie te z obsługą DDR4. Wtedy trzeba będzie wymienić RAM, procka i płytę, dlatego chciałbym zminimalizować koszty :)
odpowiedź 3 marca 2013 przez użytkownika WeteranKonrad Poziom 6 (6,130)
–1 głos
Też uważam że pomysł z profilami w BIOS'ie jest trochę "przesadzony". Komputer ma być wygodny w użytkowaniu a nie żeby co chwile wchodzić do BIOS i przełączać profile.

Myślę że OC na poziomie 4 GHz będzie jak najbardziej optymalne dla tej płyty głównej z nie najlepszą sekcją zasilania. Dokup tylko SilentiumPC Fortis i będzie cicho i chłodno a przy tym nie wydasz za dużo.

Zanim pojawi się DDR4 i nowe podstawki, trochę czasu minie więc ten Cooler jeszcze trochę posłuży a w razie jego niekompatybilności z nową podstawką po prostu wymienisz go na inny, a koszty jakie za niego poniesiesz (ok. 130 zł) to nic w porównaniu do tego ile wydasz za "nowość" jaką będzie DDR4 i nowa podstawka.

Pozdrawiam
odpowiedź 3 marca 2013 przez użytkownika fanta6 Poziom 10 (192,280)
0 głosów
No to dobrze, ze tak sobie myslisz, kolego fanta6, a producent udostepnil taka opcje dla kogos, kto chce ja wykorzystac. I na tym polega rola m.in. tego poradnika, zeby uswiadamiac ludzi, ze w ogole maja takie narzedzie do dyspozycji - nieslychanie wygodne, ktore bije Te Twoja niechec na glowe w kwestii komfortu. Nikt bowiem nie broni stworzyc 3 takich profili, co zajmie moze z 10 minut i uzywac jednego (nie "co chwila zmieniajac" - jak to okreslasz"). Uzytkownik sobie wybierze sam, jak bedzie uzywal komputera, natomiast dobrze, zeby wiedzial wszystko, co potrzeba i takie profile - ktorych owa plyta umozliwia zrobienie do osmiu - to bardzo wygodne narzedzie. Nawet i z tego tytulu, ze jak ich NIE ZROBI, to kiedys przy kazdorazowym podkrecaniu trzeba NIE DOSC, ze ustawiac wszystko od nowa - a specyficzne ustawienia gina w pamieci i to mowie z doswiadczenia, to jeszcze przywracac stare (bo Load defaults nie zawsze przywraca tak, jak chcemy).

Co do chlodzenia - popatrz sobie na linki i wybierz takie, ktore ma mocowania i dla 1155, i dla 2011.

Nie masz racji mowiac, ze past niepotrzebna - pasta potrzebna jest ZAWSZE. Nawet kupujac chlodzenie w znacznej wiekszosci przypadkow masz juz ja zaaplikowana na podstawce. Chodzi o to, by utrzymac komfort CICHEJ pracy, bo bedziesz pracowal na podkreconym procesorze, a dobra pasta potrafi obnizyc dobrze temperature, przez co wentyl nie wyje. Popatrz wiec, jaka pasta juz jest na jakim chlodzeniu.
odpowiedź 3 marca 2013 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Nie wiem o co Ci chodzi? - jakiś strasznie nerwowy i rozdrażniony jesteś.

Profile to świetna sprawa dla overclocker'ów gdzie podczas bicia rekordów w OC przydaje się możliwość zapisu np. ostatnich stabilnych ustawień.

4.5 to na tą płytę za dużo, aby na co dzień siedzieć na takim taktowaniu, więc po co ustawiać taki profil? Kolega pisał że benchmarki go nie interesują.

Zastanawiam się czy w ogóle OC w tym przypadku ma jakiś sens, ponieważ kolega wspomniał że chciał by mieć stałe 4.0GHz a przecież ten procesor "robi" 3.8GHz w Trurbo, więc nasuwa się pytanie czy gra jest warta świeczki dla tych 200MHz więcej, które będą raczej niezauważalne.

Pozdrawiam
odpowiedź 3 marca 2013 przez użytkownika fanta6 Poziom 10 (192,280)
0 głosów
Ok. Zanim zamknę mam jeszcze jedno pytanie. Czym różni się moja płyta od ASUS P8Z77-V LX2 czy ASRock Z77 Extreme4. Ceny są podobne, a ten ASUS P8Z77 obsługuje RAM do 1600MHz (moja do 2100 chyba?). Mają lepsze sekcje zasilania? Jeśli tak to czego cena prawie się nie różni?
odpowiedź 5 marca 2013 przez użytkownika WeteranKonrad Poziom 6 (6,130)
0 głosów
Witam,

Przede wszystkim różni się chipsetem P67 vs Z77, portami I/O na tylnym panelu, ilością złącz i ich rozmieszczeniem na samej płycie, jak również samą sekcją zasilania - ASRock ma najlepszą z tych płyt które wymieniłeś.

Pozdrawiam
odpowiedź 5 marca 2013 przez użytkownika fanta6 Poziom 10 (192,280)
...