Czy się opłaca wymienić chłodzenie BOX-owe na referencyjne

+1 głos
wizyt: 1,485

Witam serdecznie

Mam mały dylemt i proszę o wskazówki. Po reklamacji płyty głównej i procesora w sklepie  "owocowym.net" otrzymałem zwrotnie płytę ASRock N68-VS3 FX /wymiana na nową/. Procesora rzekomo nie byli w stanie sprawdzić. Od momentu zdania sprzętu w punkcie do chwili odebrania płyty => bagatela 2 m-ce oczekiwania.

Z pomocą kolegi Jeomax /tutaj kieruje podziękowania/ dobrałem na szybko procesor  /AMD: FX 6300 z boxowym chłodzeniem/ i mogłem wreszcie wskrzesić swój zestaw PC.

Pozostała konfiguracja PC:

RAM: DDR III /GoodRam 2x2048MB PC1333/;

Karta graficzna: Geforce GTX 460 DCU 1GB /ASUS/;

Zasilacz: OCZ ZS 550W 135, 80 Plus Bronze

Moje spostrzeżenia po kilkudniowej eksploatacji całości:

-  temperatura na procesorze /bez obciążenia/ to 40-45 stopni,

- po dłuższym graniu /"Murdered: Śledztwo zza grobu "/  procesor i grafika są z temp. na poziomie 55-60 stopni C.

A teraz kilka dylematów:

1. Czy jest sens wymieniać box-we chłodzenie na jakąś konstrukcję referencyjną np. Silentium PC Fera Pro? Obniżyłaby się zapewne temp. na procesorze, ale ciszy bym raczej nie zaznał gdyż wentylator na GPU skutecznie wypełniłby tę lukę decybelową :)

2. Płyta, którą posiadam raczej nie pretenduje do podkręcania procesora, ale zakładając wymianę chłodzenia j/w i montując radiatorki na sekcji zasilania (3+1) to Waszym zdaniem coś wyciągną z tego procka ponad oferowane 3,5GHz?

3. Jak w programie OCCT sprawdzić stabilność podstawowej konfiguracji PC tak żeby niczego nie puścić z dymem?

4. Jak bezpiecznie sprawdzić możliwość ew. OC na boxowym chłodzeniu /bez radiatorów na sekcji zasilania/?

Za poświecony czas na wątek już teraz serdecznie dziękuje

Pozdrawiam
informerdavio

6 sierpnia 2014 w Chłodzenie przez użytkownika informerdavio Poziom 5 (3,230)
   

1 odpowiedź

+2 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
1. Zawsze jest sens, choc moze nie zawsze bedzie te cisze slychac. W przypadku normalnej pracy, albo na tzw. "cooling-off" (czyli pracy po dlugim wygrzewaniu, na etapie wychladzania) bedzie na pewno lepiej dla ucha oraz samego procesora. W przypadku obciazenia - jesli karta graficzna daje szum - zawsze mozna zrobic profil w Afterburnerze dla wyzszych temperatur i wolniejszego rozkrecania sie wentyla (dla redukcji szumu). Niemniej zawsze procesor bedzie wowczas chlodniejszy, ale - w zaleznbosci od rodzaju chlodzenia CPU - z pewnoscia mniej lub bardziej cichszy. Chlodzenie "3rd party", czyli od zewnetrznych producentow, stosuje sie zazwyczaj wiezowe - po to, by wydmuchiwac rozgrzAne powietrze poza obudowe. Zaden standardowy rozdmuchiwacz procesora tego nie da. Dodatkowo konstrukcja wiezowa w polaczeniu z wewnetrznym ciagiem powietrza w obudowie poprawia jego cyrkulacje, przez co tazke i komfort pracy pozostalych komponentow oraz ich zywotnosc. Trzeba miec calosc na wzgledzie :) Ja bylbym za, choc oczywiscie trudno mi namawiac na wydatek kogos, kto moglby akurat klasc nacisk finansowy na inne komponenty.

2. Cos sie z pewnoscia podkreci. Tutaj jest 3.7 GHz bez podnoszenia napiecia:

http://forums.overclockers.com.au/showthread.php?t=1065359

Niemniej do o/c na tej plycie musisz miec zabezpieczona sekcje zasilania, bo szlag moze ja trafic szybko - paradoksalnie z lepszym chlodzeniem procesora, ktore juz nie bedzie chlodzilo (czy raczej owiewalo) sekcji zasilania tak, jak standardowy rozdmuchiwacz CPU. Mowa o sekcji bez radiatorkow - wieza ma wyplyw powietrza dopiero z jakiegos poziomu ponad ta sekcja, chyba, ze trafisz na model z wentylem wiekszym od radiatora. Kwestia szczegolow po prostu.

3. Tylko z radiatorkami i ich chlodzeniem, inaczej ryzykujesz.

4. To sie wzajemnie wyklucza. "Bezpieczny" oznacza bowiem zabezpieczenie sekcji w chlodzenie. CHoc czytajac w/w linka doszedlem do wniosku, ze mozesz rowniez sprawdzic, czy masz aktywna czesc w BIOSie dotyczaca zmiany napiecia procesora i ile mozna ja maksymalnie zmienic (w ramach tylko patrzenia, bez zatwierdzania) - moze dac to jakis poglad, na ile mozesz podniesc napiecie.

P.S. Sprawdz tez, czy po o/c procesora beda sie grzac radiatorki na chipsetach. To juz sie sprawdza recznie.
odpowiedź 7 sierpnia 2014 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
wybrane 11 sierpnia 2014 przez użytkownika informerdavio
Dziękuję jeomax.co.uk za wnikliwą i rozbudowaną odpowiedź.
Konkludując Twoją wypowiedź: wyjściowym posunięciem w drodze do czegokolwiek na moim PC jest zamontowanie radiatorów na sekcjach zasilania mojej płyty głównej! Paradoksalnie boxowe chłodzenie w połączeniu z radiatorkami na sekcjach daje mi podstawę do eksperymentowania z ew. OC.
Jak w takim razie ustawiać OCCT do testów aby przy delikatnym modyfikowaniu mnożnikiem/napięciem nie narobić zbyt wielu szkód :) ?
Akurat to pytanie jest zero-jedynkowe, czyli szkoda albo bedzie, albo nie. I tylko w krainie wiecznych obliczen wiedza, jak bedzie ona duza ;-) niemniej jesli nastapi, to plyta glowna bedzie to wywalenia, a zasilacz zadba o cala reszte, by rowniez nie poszla z dymem.
OCCT nie da sie ustawic, poniewaz obciazenie procesora bedzie tak, czy siak. Od faz zalezy, jak bardzo ustabilizowane bedzie napiecie procesora - nie tylko od ilosci, ale i ich jakosci; skoro plyta nie posiada radiatorkow na sekcji zasilania, to mozna tylko wywnioskowac, ze producent nie pomyslal o dobrym oc w przypadku tej plyty, tak samo mozna tez wnioskowac, ze stabilizacja napiecia nie lezy w plusach owej plyty; reasumujac mozna jako bardziej prawdopodobne przyjac, ze kazda proba obciazania plyty podkreconym FXem to bedzie juz ryzyko. Ktore - jesli chcesz zmniejszyc - mozesz w polowicznym sensie probowac redukowac: wyzsze napiecie to rowniez i wyzsza temperatura, co w sumie przeklada sie na obnizona zywotnosc materialu; tak wiec polowicznie chociaz mozesz zredukowac prawdopodobienstwo uszkodzenia sekcji poprzez umiejscowienie dodatkowego(-ych) wentyla(-i) nadmuchujacych bezposrednio na sekcje zasilania plyty. Mozna tez w samym BIOSie wlaczyc opcje LoadLineCalibration - o ile jest - i obnizyc lekko napiecie procesora, bo wlaczenie LLC powoduje lekkie podbicie napiecia kosztem jego ustabilizowania pod obciazeniem. Nic wiecej - obawiam sie - zrobic nie mozna.
Dziękuje joemax.co.uk za wyjaśnienie, pomoc i poświęcony czas na mój wątek/problem.

Pozdrawiam
informerdavio
...