Jaki dysk na system? 320 czy 500 GB?

0 głosów
wizyt: 192
Robię trochę porządków na moim już blisko 3-letnim kompie. Niestety po takim czasie system domaga się już reinstalacji i przy tej okazji zakupiłem sobie 1TB dysk, a z pozostałych 320 i 500 GB chcę pozostawić jeden na system.

Tu pojawia się pytanie, który z nich zostawić. Oba nie są pierwszej świeżości, gdyż 320GB jest już w moim kompie od ponad 8tys. godzin, a 500GB o 1,5tys. godzin mniej. Tak przynajmniej mówią mi programy diagnostyczne. Z pozostałych różnic, to 320 jest produkcji Samsunga, a 500 Seagate'a, a także SATA II w 320, w 500 SATA III. Samsung jest starszy, ale Seagate bardziej awaryjny (przynajmniej w teorii).

Czy możecie mi jakoś doradzić, który z nich zostawić w kompie na system? Tylko proszę, bez opinii typu "kup sobie dysk SSD na system", gdyż wiem, że takie rozwiązanie byłoby idealne w podobnej sytuacji, ale obecne finanse nie pozwalają mi na takie rozwiązanie. Muszę pozostać z tym, co mam.
28 września 2014 w Dyski twarde przez użytkownika marcin-mw Poziom 4 (1,430)
   

3 odpowiedzi

0 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Nie sluchaj naszego forumowego trolla - zaden dysk na SATA3 nie jest szybszy od odpowiednika SATA2.

Na system zostaw sobie dysk, ktory lepiej wyglada w raporcie SMART i w testach predkosci typu HDTune. Ja obstawialbym Samsunga, ale sprawdz sobie samemu.

Nawiasem mowiac, jesli ten 1TB jest najszybszy z nich - to dlaczego nie spartycjonujesz go i na system, a jeden z w/w wymienionych (o ile w ogole) zostawiajac na dane jako kolejna literka w systemie ?
odpowiedź 28 września 2014 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (471,980)
wybrane 30 września 2014 przez użytkownika marcin-mw
Na co konkretnie zwrócić uwagę w raportach SMART?
A co do nowego dysku, to chcę go przeznaczyć stricte na gry, magazyn zdjęć, filmów itp. Dlatego też nie chcę mi się bawić w partycjonowanie go i później martwienie się o brak miejsca na coś dużego gdy na dwóch osobnych partycjach mam, w sumie wystarczającą ilość miejsca...
sata II to 300 MB/s, sata III ma 600 MB/s
W raporcie SMART zwroc uwage na temperatury oraz ewentualne bledy z uwzglednieniem x01, czyli read eror rate, x05, czyli reallocated sector count, x07, czyli seek eror rate, oraz xC4-xC7. Wartosci RAW powinny byc 0. Cokolwiek innego = pozbywaj sie dysku.
Trollem QizmoPL sie nie przejmuj - jak widzisz - nic nie umie, a sie sadzi z
"podpowiedziami". Zeby jeszcze umial odrozniac predkosc magistrali od predkosci urzadzen...
heh, jednak pozostanę przy Samsungu 320GB... Seagate w SMART'cie przy wspomnianych przez Ciebie danych ma 6-cio i 8-mio cyfrowe wartości ;)
Jednak trochę starszy dysk, ale zdecydowanie solidniejszy Samsung pozostanie ze mną na dłużej :)
A co do kolegi QizmoPL, to już przy pierwszej 'podpowiedzi' wydał mi się jakoś mało wiarygodny, a później wspominając o prędkościach magistrali już tylko utwierdził mnie w przekonaniu ile warte są jego "porady"... :)
Pozdrowionka i dzięki za pomoc.
–2 głosów
bierz dysk który ma sata III większa prędkośc  szybsze (w porównaniu do sata II ) włączanie się programów
odpowiedź 28 września 2014 przez użytkownika QizmoPL Poziom 8 (37,870)
czy rzeczywiście jest tak znaczna różnica?
0 głosów
Witaj

Na Twoim miejscu System postawił bym na nowym dysku wydzielił bym jakies 100-200GB resztę podzielił bym na kolejne 2 partycje a stare dyski w razie koniecznosci  podłączał bym jako magazyny danych żeby je odciążyc od Ciągłej pracy
odpowiedź 29 września 2014 przez użytkownika -ZIBI- Poziom 8 (44,640)
Właśnie w obecnej konfiguracji na dysku 500GB mam wydzieloną partycję 100GB na system i już od blisko roku borykałem się ze zbyt małą ilością wolnego miejsca na niej. Non-stop dostawałem komunikaty o zbyt małej ilości miejsca na dysku systemowym.
A to o partycje systemowa trzeba dbac. Czyszczenie ostatnie to kiedy bylo (tempy) i rozne smieci ? Ja od dlugiego czasu siedzialem na 32GB partycji i w sumie nadal bym siedzial, gdyby nie przesiadka na SSD 64 GB.
Glownym zalozeniem partycji systemowej jest to, ze jak instalujesz program, to nie w C:ProgramFiles, bo wtedy przestaje sie z partycji systemowej robic systemowa - tylko ogolna. Tak samo punkty przywracania, czy ilosc miejsca potrzebna na kopie systemowe - to sie reguluje samemu !
...