IDLE 20W a certyfikat gold

+1 głos
wizyt: 725

Witam,

Jestem nie do końca szczęśliwym posiadaczem zasilacza seasonic KM650 który niby posiada certyfikat gold. Dzisiejszego poranka zachciało mi się sprawdzić pobór energii i ku mojemu zdumieniu okazało się że komputer po wyłączeniu nadal pobiera 20-22W. Nie zastanawiając się długo zanurkowałem pod stół zakładając że jest jakieś urządzenie które tą energię zżera (np klawiatura podświetlana albo myszka) komputer zostawiłem tak że podłączony był do niego tylko kabel zasilający a do miernika tylko komputer - miernik nadal wskazywał 20-22W. 

I teraz pytanie do Was (może znajdzie się wśród Was osoba która zna się na elektryce i elektronice? ) - czy to błędny pomiar mojego miernika który pewnie jest chińczykiem (chacon ref.54355) i nie potrafi sobie poradzić z impulsami zasilacza (zdaję sobie sprawę że mogę teraz pisać brednie bo nie jestem elektrykiem ani elektronikiem). Czy może uszkodzony jest zasilacz? Dodam, że zasilacz jest o tyle felerny, że po wyłączeniu komputera zasilacz zaczyna delikatnie piszczeć bardzo cichutko ale jest to dość drażniące. Po wyjęciu wtyczki zasilającej i włożeniu jej z powrotem w zasilacz piszczenie już nie występuje. (aż do ponownego włączenia i wyłączenia kompa). Wiem że 20W to niewiele. Ale z drugiej strony nie po to wydawałem grubą kase na zasilacz który działa jak marketowy no name

16 kwietnia 2013 w Zasilacze przez użytkownika Danketch Poziom 4 (1,540)
   

12 odpowiedzi

0 głosów
Witam,

Zrób taki mały eksperyment...a w zasadzie dwa.

1. Wyłącz komputer, wyciągnij wtyczkę zasilającą z gniazdka, po czym podłącz ją ponownie do sieci elektrycznej podłączając wraz z nią Twój miernik i sprawdź jego wskazanie.

2. Podłącz inne urządzenie do miernika(np. TV) i zobacz jakie wartości wskazuje po wyłączeniu danego urządzenia.

Pozdrawiam
odpowiedź 16 kwietnia 2013 przez użytkownika fanta6 Poziom 10 (192,280)
0 głosów
Eeee...

ZObacz najpierw, czy Twoja plyta ma taka olpcje "EuP2013" i pobaw sie nia - wylacz, wlacz i testuj.

A testowanie nie polega na wylaczeniu zasilacza i od razu mierzenie poboru pradu - bo zasilacze posiadaja wentyle, ktore pracuja jeszcze przez jakis czas. Pomierz wiec za kilka minut, jak wentyl przestanie pracowac. Zasilacze maja technologie, ktora pomaga schlodzic komponenty po wylaczeniu, a nawet odcieciu pradu (wyciagniecie kabla z gniazda) - inaczej w ekstremalnych warunkach moglyby ulec uszkodzeniu.
odpowiedź 16 kwietnia 2013 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Dzięki za informacje ale:
- mój zasilacz jest półpasywny - wentylator w zasilaczu nie kręci się wcale bo nie ma takiej potrzeby, z resztą nawet jeśli to chyba nie zrzerałby 20W tylko ~5W.

- pomiarów dokonywałem zaraz po wyłączeniu kompa i gapiłem się na wyniki przez następne 10 minut. Wyjąłem również wtyczkę zasilającą i włożyłem ją ponownie - miernik znowu pokazywał 20W.

- podłączyłem do miernika małą lampkę, która zżera poniżej 20W. Zakładałem, że może miernik potrafi mierzyć od 20W w górę. Niestety po podłączeniu miernik wskazywał 8W co swiadczy o tym że potrafi mierzyć poniżej 20W.

opcji epu 2013 nie znalazłem (choć pewnie w płytach u każdego producenta inaczej to się nazywa) ale wiem do czego zmierzasz - ta funkcja powinna powodować że komp w stanie spoczynku zjada nie więcej niż 0,5W. Wydaje mi się, że płyty które tego nie mają i tak powinny być zgodne z normą że nie powinny zjadać więcej niż...i nie pamiętam właśnie ile ale na pewno nie 20W. Żeby nie było - mój komputer nie jest jakoś specjalnie stary: płyta główna to ga-z77x-ud5h, z procesorem i5 3570k (nie kręcony) oraz grafiką GF660.
odpowiedź 16 kwietnia 2013 przez użytkownika Danketch Poziom 4 (1,540)
0 głosów
Zla wiadomosc jest taka, ze ja nie mam pojecia, czemu tak sie dzieje ;-)

Poszukaj w BIOSie plyty wszystkiego, co ma zwiazek z oszczedzaniem energii (nie tylko wprost, ale np. rozne stany C, tryb sleep itp). Dla przykladu stan sleep wymaga okreslonego pradu na 5V, co przeklada sie na pobor mocy z gniazdka okolo 5W. Tak, czy inaczej - pobor 20W jest dziwny. Tez mam GOlda, ale ten mi nie ciagnie zakladanego w normie EuP pradu ponizej ilustam - pewnie nie jest nawet z nim zgodny - tylko wiecej, ale jest to wciaz chyba ponizej 2W. W mojej plycie mam tez taka opcje "Super Charger" i to jest przeznaczenie jednego portu USB na ladowanie urzadzen zewn. pradem znacznie wiekszym, niz w specyfikacji USB - przykladowo jak podlaczam rozladowana nawigacje do zwyklego portu USB, to ona zdazy sie rozladowac, zanim sie naladuje (pobor przekracza ladowanie), do tego wlasnie jest ten SuperCHarger - sprawdz, czy Twoja plyta nie ma czegos podobnego wlaczonego... wszystko do kupy i moze sie uzbierac 20W.

Jak opadniesz z sil, to mozesz sie przekonac - czy to plyta tyle ciagnie, czy sam zasilacz - odlacz zasilanie od plyty, zewrzyj w nim dwa piny (zielony PWRON i czarny GND):

http://attachments.techguy.org/attachments/26398d1071096013/atx-psu.gif

i zmierz napiecie (nie odlaczaj moleksow, przynajmniej jeden od HDD powinien byc podlaczony, bo zasilacz bez obciazenia sie nie wlaczy).
odpowiedź 16 kwietnia 2013 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
P.S. Poodlaczaj jeszcze wszystko do USB, nawet jesli to myszka, ktorej sie sensory pala (nawet jak PC jest niby wylaczony).
odpowiedź 17 kwietnia 2013 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Mam dobre wieści :)

Chyba wiem skąd te 20W...

...czy przypadkiem nie wykonywałeś pomiarów przez listwę zasilającą? NA 99% właśnie tak zrobiłeś.

Wykonałem kilka testów na swoim komputerze z których wynikło że jeżeli podłączę komputer bezpośrednio do watomierza, a tego wepnę do gniazdka elektrycznego w ścianie to po wyłączeniu komputera watomierz wskazuje 0W.

Natomiast jeśli komputer podłącze do listwy zasilającej a wtyczkę od tej listwy wepnę do watomierza, który jest wpięty w gniazdko elektryczne w ścianie to po wyłączeniu komputera watomierz wskazuje 19,4W

Tak więc wychodzi na to że listwa pobiera Ci 20W a nie komputer. Ja zawsze listwę wyłączam jak odchodzę od komputera.

Pozdrawiam
odpowiedź 17 kwietnia 2013 przez użytkownika fanta6 Poziom 10 (192,280)
0 głosów
jak już pisałem wcześniej komputer podpiąłem BEZPOŚREDNIO do gniazdka czyli jest gniazdko-miernik-komputer. Po drodze nie ma żadnych listw, upsów itp. Dodatkowo ODPIĄŁEM WSZYSTKIE przewody od urządzeń peryferyjnych typu myszki, klawiatury, słuchawki, głośniki, skanery, drukarki, monitory itp stuff - słowem jest podpięty tylko przewód zasilający.
"Poświęciłem się" i odpinałem kolejno przewody wewnątrz obudowy. Okazało się że zasilacz sam z siebie pobiera 15W!. Po odpięciu WSZYSTKICH przewodów sygnałowych (zasilacz jest full modular). słowem mam zasilacz bez żadnych przewodów oprócz przewodu zasilającego i nadal zjada 15W. (wentylator nie kręci się). Dodam że zasilacz ma niby certyfikat gold więc chyba nie powinno tak być?
odpowiedź 18 kwietnia 2013 przez użytkownika Danketch Poziom 4 (1,540)
0 głosów
Certyfikat GOLD określa sprawność tego zasilacza ( powiedzmy że na poziomie 90%) czyli 90% energii pobieranej z gniazdka jest dostarczane do poszczególnych podzespołów a 10% tej energii jest oddawane w postaci ciepła.

Ja mam stary zasilacz "no name" bez certyfikatów i po wyłączeniu kompa pobór energii według watomierza wynosi 0, więc certyfikat nie ma tu nic do rzeczy.

Być może konstrukcyjnie ten zasilacz posiada jakiś tryb Stand By i pobiera te 20W na "biegu jałowym". Jeżeli faktycznie tak jest to pozostaje Ci tylko wyłączać listwę zasilającą po odejściu od komputera, tak jak ja to robię.

Pozdrawiam
odpowiedź 18 kwietnia 2013 przez użytkownika fanta6 Poziom 10 (192,280)
0 głosów
P.S.

Trochę bliżej przyjrzałem się temu zasilaczowi, który może pracować w trybie normalnym lub hybrydowym. Jaki tryb Ty ustawiłeś? Jeśli hybrydowy to zmień na normalny i sprawdź czy nadal będzie pobierał te 20W po wyłączeniu.
odpowiedź 18 kwietnia 2013 przez użytkownika fanta6 Poziom 10 (192,280)
0 głosów
sprawdź czy masz na płycie aktywną opcję Wake in LAN czyli karta sieciowa na podtrzymaniu aby wybudzać wyłączony komputer przez sieć
odpowiedź 19 kwietnia 2013 przez użytkownika zajacxx Poziom 4 (1,610)
0 głosów
zmieniałem tryby na hybrydowy i normalny, zmieniałem różne ustawienia bios - wyłączyłem wake on lan również. Przestawiłem nawet ustawienia bios na domyślne - wszystko bez zmian pokazuje 20-22W.
Zrobiłem kolejny eksperyment. Podłączyłem do miernika inny zasilacz (Be Quiet 550W dark power pro) i co ciekawe miernik pokazał...dokładnie to samo - czyli 20-22W. Żeby było zabawniej to na be quiet nawet jak przełączyłem ten pstryczek na zasilaczu który ma odcinać dopływ prądu to miernik wskazywał nadal 4W :-). Coraz bardziej zastanawiam się czy winny nie jest po prostu miernik który jakieś tętnienia zasilacza "wyczuwa". (w końcu zasilacz cały czas jakieś napięcie przekazuje płycie głównej - tak to rozumuję)
odpowiedź 19 kwietnia 2013 przez użytkownika Danketch Poziom 4 (1,540)
0 głosów
Może faktycznie coś jest z tym miernikiem. Jeżeli w Twoim gospodarstwie domowym masz jeszcze ten starszy typ licznika (z tarczą) to możesz się pobawić, odłączając wszystkie urządzenia z gniazdek elektrycznych, gasząc wszystkie światła, zostawiając tylko podłączony komputer i zaobserwować czy tarcza licznika stoi w miejscu czy się porusza - w ten sposób będziesz wiedział czy wyłączony komputer faktycznie pobiera 20W czy jest to błędne wskazanie Twojego miernika.

Pozdrawiam
odpowiedź 19 kwietnia 2013 przez użytkownika fanta6 Poziom 10 (192,280)
...