Wybór dysku SSD

+2 głosów
wizyt: 165
Witam

Zdaję sobie sprawę, że podobny temat był już omawiany ale mi chodzi o ten konkretny przypadek. Chcę zakupić dysk SSD do lapka i mam dylemat. Który z nich byłby najlepszy? Oczywiście przede wszystkim chodzi o prędkość i niezawodność.

Adata XPG SX900 128GB

Samsung SSD 840 Evo 120GB

Crucial M500 120GB

Crucial MX100 128GB

Intel 520 MLC 120GB

 

Bardzo proszę o poradę i jakieś uzasadnienie a najlepiej jakby się znalazł jakiś test gdzie przynajmniej 3-4 z nich byłyby testowane.
6 listopada 2014 w Dyski twarde przez użytkownika Dragon Poziom 6 (8,300)
   

1 odpowiedź

0 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Samsung Evo ma problemy z prędkością dla plików które są od dłuższego czasu na dysku, crucial to tani disk dla mas, ja mam adate od roku ponad i nic sie nie dzieje, po za tym plusm jest wieksza pojemność użytkowa(cały dysk dostępny) co w przypadku laptopa dodatkowa pojemnosc droga nie chodzi. A po za tym to laptop i czy odczyt będzie 400 czy 450 czy 510 MB/s to po za testem syntetycznym nie zobaczysz tego.
odpowiedź 7 listopada 2014 przez użytkownika stomek007 Poziom 3 (990)
wybrane 19 listopada 2014 przez użytkownika Dragon
Jesli zwracasz uwage na blad danego modelu (Samsung Evo), to staraj sie byc na czasie i obserwowac ewentualne proby wyeliminowania go przez producenta, CO MIALO MIEJSCE jakis czas temu, OK ? Samsung po aktualizacji FW nie ma juz tych problemow.

Ja natomiast proponowalbym podac model laptopa, bo moze okazac sie, ze laptop ma SATA2 (co i tak nic nie zmieni w kwestii kupna, ale da troche dodatkowych zastrzezen). Przy kupnie SSD typu "wymiana HDD->SSD" takze idzie sie rabac ewentualna opcja "recovery" w lapku i to tez warto miec na wzgledzie. Takze proponowalbym podac budzet, bo moze sie okazac, ze wcale nie trzeba wybierac w tych najtanszych - a za 400 zl mozna miec Samsunga 850 Pro, ktory oferuje 10-letnia gwarancje laczac w sobie zalety niezawodnosci i predkosci.. przynajmniej na SATA3.
A no dokładnie czy sata 2 czy sata 3, ale założyłem ze jest sata 3 bo i tak większość juz jest s3. Miałem kiedyś dysk sata 3 pod s2 i tak różnica była kolosalna.  A co do samsunga to nie śledzilem tego,  ale 850pro jest ok.
Zdecydowanie chodzi o dyski z niższej półki ale nie te najgorsze. Budżet w granicach 300zł. Laptop HP4740s więc na SATA 2 bo tyle mogłem wyczytać. Nie mogę znaleźć czy na 100% ale nawet SATA 2 ma przepustowość 350 MB/s więc nie jest źle. Nie chciałbym tylko trafić na dysk, który ma prędkość poniżej przepustowości SATA 2.
W starym MacBooku ze złączem SATA1 zamontowałem Adata tylko że SP600 i różnica w szybkości kolosalna no ale wiadomo, transfery odczytu i zapisu stają na 130 MB/s.
Czy Samsung w w/w Evo uaktualnił FW czy trzeba to robić samemu ręcznie?
Laptop i tak nie ma recovery bo był kupowany na Linuxie więc z tym problemu nie ma.
SATA2 to 250MB/s w praktyce, kolego, a nie 350. 300 MB/s to maksymalny transfer, od ktorego trzeba odjac narzut na kodowanie 8b/10b.
Jesli mowisz, ze nie chcesz trafic na dysk, ktory ma predkosc nizsza, to sie troche nie znasz, ze tak powiem. SSDki - podobnie jak i HDDki zreszta - maja rozne predkosci pracy, przy czym rozne sa zapisu i inne odczytu (choc producenci daza do jak najmniejszych roznic), a podzial biegnie jeszcze przez wielkosc danych do odczytu; i tak zapewne chodzi Ci o maksymalny transfer - ktory jest transferem sekwencyjnym i w praktyce wystepujacym rzadko: albo przy swapie, albo przy przekodowywaniu filmu, gdzie liczy sie jak najwiekszy transfer na sekunde.

Przykladowe testy Samsunga Evo 1TB w zaleznosci od wielkosci probki. Zauwaz podobne predkosci odczytu i zapisu:
http://www.thessdreview.com/wp-content/uploads/2013/07/Samsung-840-EVO-1TB-SSD-ATTO.png
A tu testy Cruciala MX100 - bedziesz widzial "rozjechania" w odczycie i zapisie, swiadczace o bardziejbudzetowym podejsciu:
http://benchmarkreviews.com/wp-content/uploads/2014/05/ATTO2-Crucial-MX100-Solid-State-Drive-512GB-470x600.png

Rozdrobnienie plikow w systemie na tysiace po kilka kilobajtow kazdy to NIE jest transfer sekwencyjny, a takich operacji masz najwiecej - stad w SSDkach liczy sie inna wartosc, ktora przy HDD byla nieznana wlasciwie, a ktora nazywa sie IOPS - z przyzwyczajenia sklepy i portale recenzujace SSDki opisuja je wlasnie charakterystyka jedynie transferow maksymalnych, co jest bledne i szkodliwe ;-)

http://www.storagereview.com/images/crucial_mx100_512gb_4k_aligned_read.png

Jesli nizsza polka - to polecam Samsunga Evo. Zastanow sie, jak to jest z firmware - SSDki leza w sklepie na polkach nierozpakowane, bo rotacja nie jest za wielka, a Ty chcesz, zeby Samsung telepatycznie je uaktualnial ? :) Trzeba zrobic to recznie - chyba, ze trafisz na partie SSDkow wyprodukowana PO zmianie firmware'u, ale to jest masa pytania, chodzenia i szukania - przy czym nikt nie odpowie ze sprzedawcow na Twoje zapytanie, bo nikt tego nie wie wlasciwie :)
No wiem, że to w teorii tylko te 350MB/s, chociaż te 250 co piszesz to myślę, że aż za bardzo w dół poleciałeś bo przy SATA1 prędkość jest niższa o ok 40MB/s więc przy SATA2 nie powinno przecież być nagle 100 mniej. A to że nie chcę dysku wolniejszego niż ta przepustowość to oczywiście chodzi mi o to, że nie chcę dysku wolniejszego niż praktyczna prędkość interfejsu SATA2.

Wiem o tym, że się nie znam i nawet więcej niż trochę, bo znam się tylko na podstawowych zasadach działania tych ssdków. Nie interesowałem się jak działa np. TRIM czy GB ale wiem, że to jest ważne i co to robi.
Co do tych prędkości to wiem, że najważniejsza jest prędkość przy małych plikach bo ich najwięcej podczas działania systemu. Oczywiście fajnie byłoby gdy przy zgrywaniu, kopiowaniu itp. widziałbym jakieś duże liczby w MB/s ;)

A jakieś doświadczenia, opinie o tym intelowskim klocku? W sumie Intel to chyba pionier w technologii SSD?
...