Płyta główna pod i5-4590 lub i5-4690.

+3 głosów
wizyt: 2,032
Witem. Planuję kupić jeden z wymienionych procesorów i5-4590 lub i5-4690, potrzebuję węc płytę główną do nich pasującą. Moje wymagania odnośnie płyty są w zasadzie żadne. Nigdy nie będę podkręcał żadnego podzespołu (procesor oczywiście bez 'K' w nazwie), nie mam szczególnych wymagań odnośnie dźwięku (zintegrowana karta dźwiękowa na moje potrzeby wystarcza) i szczerze mówiąc nie wiem co jeszcze dopisać. Możliwe, że obecnie płyty główne oferują coś o czym jeszcze nie wiem więc śmiało możecie mnie uświadamiać. Od płyty głównej oczekuję tylko żeby była to sprawdzona, solidna, stabilna konstrukcja, bez pojawiających się wśród użytkowników wad/usterek, bluescreenów etc.

Nie podaję kwoty jaką chcę na nią wydać ponieważ nie wiem czego mogę się spodziewać. Widziałem artykuły odnośnie płyt do podkręcania lub gamingowych za 500-700zł więc myślę, że nie będę musiał wydawać takich pieniędzy z moimi wymaganiami.

Serdecznie dziękuję z góry za wszelkie odpowiedzi.
10 listopada 2014 w Płyty główne przez użytkownika roorku Poziom 3 (660)
   

10 odpowiedzi

0 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Hallo

Ja zaproponuję Ci sprawdzona konstrukcje na której juz kilka jednostek postawiłem Zero problemów Stabilna jak skała i tania

Płyta główna MSI Z97-G43  385 zł

Spełnia wszystkie Twoje oczekiwania 1000% zadowolenia powiem Ci
odpowiedź 13 listopada 2014 przez użytkownika -ZIBI- Poziom 8 (49,610)
wybrane 21 listopada 2014 przez użytkownika roorku
0 głosów
odpowiedź 10 listopada 2014 przez użytkownika QizmoPL Poziom 8 (37,890)
Dzięki za propozycje. Prawdę mówiąc nie widzę powodu dopłacać do tej pierwszej. Poczekam jeszcze na jakieś propozycje.
+1 głos
Szczerze mowiac :) to  nie masz wymagan odnosnie plyty, bo nie wiesz, czego mozna sie po niej spodziewac. Przeczytaj sobie jakis opis fajnej plyty (piszesz: "widzialem", a ja mowie: "to przeczytaj zamiast ogladac") na byle portalu i nie mysl z gory, ze nie masz na nia pieniedzy - tylko czytaj tak, jakbys mial ja dostac. To sie nagle dowiesz, co mozesz zaczac pragnac od plyty :) Wtedy bedzie latwiej odnalezc plyte, ktora bedzie tansza, a ktora bedzie czyms, co chcesz. A nie czyms, co musisz wybrac. Taka mala roznica.

Zwroc uwage na nowe technologie w stylu thunderbolt, M.2, multiGPU, dodatkowe akcesoria jak panele, moze nawet popatrz na kolorystyke (zawsze mozesz sie zainteresowac tuningiem). Po tym wszystkim powiedz jeszcze, jaki masz zasilacz i karte graficzna oraz w jakiej rozdzielczosci grasz = i bedziesz mial plyte prawie wybrana.
odpowiedź 11 listopada 2014 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
Oczywiście widziałem to znaczy czytałem. Np. Benchmark przeglądam (czytam) codziennie. Od płyty nie oczekuję na prawdę niczego poza standardowymi złączami do dźwięku, USB etc. Na SLI/CF nie mam środków (nie są potrzebne ponieważ nie jestem zapalonym graczem, raczej okazjonalnym). Na płytę chcę wydać możliwie najmniej, ale wiem z przeczytanych artykułów, że nie ma co oszczędzać na tym podzespole więc zdaję sobie sprawę, że płyta za 150zł to przesada. Na zakup grafiki muszę na razie poczekać więc zostanie mój GF 9600GT lub grafika Intela (zależy co się lepiej sprawdzi) a zasilacz to Seasonic s12g 550W. Rozdzielczości monitora dokładnie nie pamiętam (nie mam go teraz przy sobie) ale na pewno jest niższa niż fullHD.
0 głosów
Dodam jeszcze (dopiero teraz się dowiedziałem) że dobrze by było żeby chipset na płycie był 9 generacji bo z tego co rozumiem tylko takie płyty będą obługiwać przyszłe Broadwelle. Nie planuję wymieniać procesora ale kto wie, chyba lepiej mieć możliwość.
odpowiedź 11 listopada 2014 przez użytkownika roorku Poziom 3 (660)
0 głosów
Nie wiem czy można tak tutaj ale bump.

 

Poszukałem trochę wśród płyt i wymyśliłem kilka wymagań:

- nigdy nic nie będę podkręcał

- karta jaką planuję dokupić to GF 770 GTX

- rozmiar ATX (nie jest to konieczne ale wydaje mi się że tak jest lepiej bo wszystko nie jest aż tak upakowane)

- płyta obsługująca przyszły Intel Broadwell

- widziałem płyty z 4 złączami USB 3.0 i tylko 2 złączami USB 2.0 (jeśli jest tak że wszystkie stare urządzenia można podłączać do gniazda USB 3.0 to wystarczy ale jeśli nie to przydałyby się ze dwa złącza USB 2.0 więcej)

- stabilna konstrukcja, bez bluescreenów i zwiech

I to by było wszystko. Rozdzielczość z jaką pracuję to 1600x1200.

Proszę Was o propozycje ponieważ zależy mi na tym żeby w końcu dokonać zakupu, po tak długim oczekiwaniu.
odpowiedź 13 listopada 2014 przez użytkownika roorku Poziom 3 (660)
0 głosów
Po przespaniu się z tematem, decyzja została już niemal podjęta. Ostatnie co mnie gryzie to fakt czy na pewno potrzebuję chipsetu Z97 (na portalu przeczytałem, że to dla entuzjastów) czy wystarczy jednak H97 (dla zwykłych użytkowników). Ceny płyt w zasadzie nie różnią się za bardzo więc może jednak Z97 będzie lepszym wyborem mimo, że wybór padnie na najtańszą płytę z chipsetem Z97. Proszę jeszcze o uświadomienie w tej kwestii.

 

 

A jeśli chodzi o wybór to waham się pomiędzy przedstawioną wyżej MSI Z97-G43 a Gigabyte GA-Z97-HD3. Różnica w cenie na proline.pl (tam będę się zaopatrywał) to 4zł więc proszę tylko o wsakaznie lepszego rozwiązania dla mnie.

Z góry serdecznie dziękuję.
odpowiedź 19 listopada 2014 przez użytkownika roorku Poziom 3 (660)
0 głosów
Witaj

Obie płyty warte zakupu. Miedzy nimi niewielkie różnice.  MSI ma lepszechłodzenie sekcji zasilającej masywniejszy radiatorek. Obie maja dobre opinie na zagranicznych forach. Jesli zakup w proline.pl to chyba nie maja na stanie MSI i pozostaje TYLKO Gigus :P
odpowiedź 20 listopada 2014 przez użytkownika -ZIBI- Poziom 8 (49,610)
0 głosów
A więc wszystko wybrane i jutro pójdę dokonać zakupu. i5-4590, MSI Z97-G43, SilentiumPC Fera 2, Pasta Gelid GC-Extreme.

 

Ostatnie pytanie, na które potrzebuję znać odpowiedź. Zakładam że w samym sklepie też mogą co nieco doradzić ale warto zapytać tutaj. Chcę docelowo kupić 8GB pamięci RAM. Jednak z powodu oszczędności wolałbym teraz kupić 4GB i za jakiś czas drugą taką samą kość. I teraz pytanie brzmi czy nie będzie z tym żadnych problemów? Czy zestawy 2x4GB są jakoś do siebie dostrajane żeby pracowały wydajniej czy to jest bez znaczenia, że kupię w pewnym odstępie czasu drugą kość 4GB?
odpowiedź 20 listopada 2014 przez użytkownika roorku Poziom 3 (660)
+1 głos
Ciekawi mnie za co mnie tak minusujecie ??

Noo ale nie mam sensu się spinać i tym przejmowac

 

A więc kupując pamieć RAM lepiej zainwestować w tak dobrane pamięci (o takich samych parametrach) żeby pracowały w trybie DUAL CHANEL  ( dwu-krotnie wieksza wydajnosc )

Kupujac jedną kosc 4GB  w przyszłości przy modernizacji bedziesz musiał poszukac identycznej która będzie współpracować z pierwszą ! Te same Timingi , i reszta parametrów aby uniknac nie potrzebnych stresów Bluscrenów
odpowiedź 21 listopada 2014 przez użytkownika -ZIBI- Poziom 8 (49,610)
0 głosów
Planowałem później dokupić taką samą kość, tego samego producenta, ale jak teraz zwróciłeś mi uwagę to się zastanawiam po jakim czasie producent może wycofać daną kość ze sprzedaży jeśli dopiero wchodzą DDR4? Jest szansa, że za powiedzmy pół roku już nie będę mógł jej znaleźć w sklepach?
odpowiedź 21 listopada 2014 przez użytkownika roorku Poziom 3 (660)
Spokojnie DDR3 nie zniknie tak szybko z rynku Trzeba zapasy sprzedać jakoś
DDR4 dopiero wchodza na rynek i jak na razie nie są zbyt popularne
...