Gorący IBM ThinkPad T60

+1 głos
wizyt: 790
Witam.

Wpadł mi w ręce laptop IBM model ThinkPad T60. Ogólnie fajny biznesowy laptop, ale mam wrażenie że grzeje się za mocno. Model ten posiada procesor Core Duo T2400 taktowany 1.83 GHz oraz grafikę zintegrowaną Intela GMA 950. Rozbierałem go i stwierdziłem, że wentylator i radiatory były całkiem w porządku, ale dla świętego spokoju przeczyściłem i nałożyłem świeżą pastę na procesor. Mimo tego procesor w spoczynku ma ponad 50 stopni, a wystarczy wejść na YouTube i już jest ponad 70. Co ciekawe kiedy trzymam go  na kolanach to wyraźnie gorący jest zaraz pod touchpadem, a tam z tego co widziałem nie powinno być nic co mogło by się tak grzać.

Ma ktoś taki model albo zbliżony i może mi coś podpowiedzieć?
17 listopada 2014 w Laptopy przez użytkownika Pirytion Poziom 5 (2,780)
   

4 odpowiedzi

+1 głos
 
Najlepsza odpowiedź
Czytając dotychczasowe odpowiedzi dochodzę do wniosku, że nie tędy droga. Po Twoich opisach zakładam, że raczej znasz się na rzeczy i potrafisz poprawnie nałożyć nową pastę na procesor. Skoro zatem pasta dobrze nałożona, to w czym problem?

Zanim odpowiem, poradzę Ci że dobrze jest poczytać co ludzie piszą o laptopach IBM model T60 na forach. Najlepiej na forach anglojęzycznych, jeśli Twoja znajomość tego języka na to pozwala. Otóż wielu ludzi pisze o problemie z przegrzewaniem się tego modelu laptopa, ale mowa tutaj o temperaturach rzędu 80-90 stopni w spoczynku i totalnym zawieszaniu się komputera przy niewielkim nawet obciążeniu. Ty piszesz, że w spoczynku masz około 50, a w stresie 60-70. Takie temperatury ludzie podają jako normalne dla tego laptopa.

Moja odpowiedź zatem jest następująca: ten typ laptopa tak ma i dopóki nie masz problemu ze stabilnością nie przejmuj się tym za bardzo. Owszem fajnie byłoby mieć zimny jak lód laptop, ale powiem Ci czemu Twój taki nie jest. Po pierwsze jest to model IBM z serii T, którą po raz pierwszy wykonała w całości firma Lenovo, a nie IBM. Po drugie jest to także pierwsza seria T oparta na procesorach dwurdzeniowych, a co za tym idzie oparta jest na pierwszej generacji mobilnych procesorów dwurdzeniowych Intela na rdzeniu Yonah (nie zawierającej dla przykładu jeszcze w ogóle instrukcji x64). Do czego zmierzam? Skoro tyle rzeczy w tym laptopie wykonano po raz pierwszy, to może on cierpieć na pewne przypadłości wieku dziecięcego. Takie, a nie inne temperatury mogą być tego objawem. Nadal nie ma się czym martwić, skoro procesor ma TjMax na poziomie 100 stopni Celsiusza.

Dlaczego natomiast nagrzewa Ci się obszar pod touchpadem? Może konstrukcja laptopa, której na pierwszy rzut oka nie widać sprawia, że pod spodem są jakieś elementy ramy czy obudowy które przenoszą ciepło w ten właśnie rejon. Nie można tego wykluczyć bez dokładnej znajomości budowy tego modelu.
odpowiedź 18 listopada 2014 przez użytkownika phillosoff Poziom 10 (166,910)
wybrane 18 listopada 2014 przez użytkownika Pirytion
Wygląda na to, że wszystko jest ok i należy się po prostu przyzwyczaić?

Gdzieś czytałem test gdzie mierzono do jakiej temperatury nagrzewa się w T60 spód w kilku miejscach i to były temperatury rzędu 30 stopni więc chłodno. U mnie jest na pewno znacznie cieplej, ale zważywszy ile jest dostępnych konfiguracji tego modelu laptopa, to może badany był jakiś mniej grzejący się egzemplarz.

Cóż trudno, laptop ogólnie jest bardzo fajnie zrobiony, więc będę go używał tak czy inaczej.
Też jestem zdania, że laptopy IBM to naprawdę fajny sprzęt. Ten T60 na przykład jest odporny na zalanie. Ktoś wpadł na fajny pomysł, żeby klawiatura pełniła rolę wanny zbierającej rozlane płyny i odprowadzała je otworami pod spodem laptopa. Dodatkowo obudowa jest z trwałego stopu magnezowego, więc naprawdę to kawał solidnego sprzętu.

A temperatury mogą się jeszcze nieco poprawić, jeśli pasta zmieniona była niedawno: może się jeszcze nie wygrzała jak trzeba. A i tak jest przyzwoicie jak na ten procesor.
Nie zgodzę się do końca ponieważ prawidłowe temeratury dla tego procka powinny być o ok~5-10'C niższe w tym modelu. Mówię o normalnym użytkowaniu oczywiście. Faktem jest jednak to, iż obudowa może nieznacznie "przenosić" ciepło ponieważ jest częściowo tytanowo-magnezowa (ile w tym marketingu czort wie może to zwykły kawałek stali przemalowany czarną farbą - nie mam laba więc nie sprawdzę) - ale nie powinno dobijać do tego stopnia, żeby parzyć (taki efekt to ok. 50'C +-2'C - wg mnie zdecydowanie za gorąco). Skoro RAM jest ok to może uszkodzeniu uległ procek - poprzez zbyt mocno dociśnięty radiator - a może być też walnięte gniazdo RAMu - co sprowadza się do tego, iż płyta jest do wymiany o czym pisałem wcześniej... ALE SKORO NIE CHCESZ INWESTOWAĆ - ZOSTAW WSZYSTKO JAK JEST, AŻ NIE ZACZNIE SIĘ WIESZAĆ/RESETOWAĆ...
Uruchomiłem właśnie CoreTemp i sprawa ma się tak:
-temperatura zaraz po uruchomieniu, kiedy laptop pozostawiony jest sam sobie oscyluje na poziomie 39-40 stopni.
- podczas normalnego użytkowania jak teraz, gdy używam Chrome z otwartymi aktualnie 7 zakładkami w tym Youtube, no i oczywiście piszę te słowa jest 43-49 stopni.
- grzanie Orthosem dobiło 70 stopni i w ciągu jakiegoś kwadransa temperatura nie rosła. Dłużej nie czekałem.

Wygląda na to, że faktycznie albo pasta się już nieco wygrzała, albo lepiej docisnąłem radiator, kiedy ostatnio otwierałem obudowę. Nie wiem na pewno co jest powodem, ale temperatury wyglądają na całkiem znośne jak dla tego modelu laptopa. Jak sądzicie?
Według mnie jest ok.
I takie temperatury są właściwe dla tego sprzętu... Obstawiam że porostu radiator był nie do końca dobrze zamontowany... :-) najważniejsze że wszystko ok.
W takim razie nie ma co drążyć, więc temat zamykam.
0 głosów
A próbowałeś włączać go z zdjęta przednią obudową ???

Jak nie to tak zrób, zobacz jak zachowuję się radiator i HP, dotknij i zobacz czy są gorące, byc może mimo wszystko jest slaby styk radiatora z procesorem.

Pod touchpadem z tego co pamietam zainstalowana jest PAMIEĆ RAM, w niektórych laptopach one bywają naprawdę ciepłe, nie wiem jak u ciebie, ale mozesz odczuć to przez touchpad.
odpowiedź 17 listopada 2014 przez użytkownika raffal81 Poziom 7 (10,190)
Wentylator pracuje i wydmuchuje gorące powietrze, a zatem styk jest.

Sam touchpad nie jest nawet ciepły. To pod spodem obudowa jest gorąca jak diabli, w sumie to najcieplejsze jej miejsce a czy to możliwe żeby ram grzał się bardziej od procesora i chipsetu?
Pod touchpadem znajdują sie w tym modelu dwa sloty RAMu. Generalnie pamięci są w każdym lapku z reguły gorące podczas pracy, ale sam palmrest i jego bezpośrednie okolice nie powinny się nagrzewać do takiego stopnia jak opisujesz -  może być tak, że kość RAM jest uszkodzona i dlatego daje dużo "żaru" lub dostaje za wysokie napięcie co z kolei czyni winowajcą uszkodzoną płytę główną. Zrób memtest i napisz czy wszystko ok...
Oryginalnie laptop posiadał dwie kości pamięci po 512 MB. Ja włożyłem nowe Kingstona 2 razy 2 Giga testowane na innym laptopie więc RAM można wykluczyć. Poza tym ten laptop według specyfikacji obsługuje tej wielkości kości bez problemu.
0 głosów
Jesteś pewny tego, że wszystko zrobiłeś prawidłowo z tym czyszczeniem ? Usunąłeś dokładnie pozostałości starej pasty? Jaką nową pastę zastosowałeś? Nie nałożyłeś jej czasem za mało lub zbyt dużo (nadmiar też szkodzi - po krótkim czasie pasta przynosi skutek odwrotny od zamierzonego i ciepło odprowadzane jest z mniejszą skutecznością) ? Wszystkie radiatory prawidłowo dociśnięte i zamocowane (duże znaczenie ma odpowiednio uzupełniona pastą właśnie ta przestrzeń między prockiem, a radiatorem) ?
Nic na pewno nie zaślepia otworów wylotowych powietrza w obudowie (może jakiś kłaczek pominąłeś) ? Wiatrak nie wydaje dodatkowych dźwięków (to że się kręci nie znaczy, że jest w pełni sprawny)?

Ten lapek nie należy do konstrukcji gorących, a procek ponadto ma b.dobrą "kulturę termiczną" podczas pracy i nie wymaga super wydajnego systemu chłodzenia - jeśli wszystkie powyższe czynności wykonane zostały prawidłowo to doszukiwałbym się raczej przyczyny programowej (może syf w systemie obciąża zbytnio procka i dlatego temperatura wysoka).

Postaw system od zera i sprawdź wtedy jak wszystko śmiga i czy się tak grzeje... Możesz też na jakiejś dystro LINUX liveCD sprawdzić temperatury pracy...
odpowiedź 17 listopada 2014 przez użytkownika adamk1985 Poziom 9 (52,800)
edycja 17 listopada 2014 przez użytkownika adamk1985
Procesor i grafika wyczyszczone dokładnie izopropylem, nałożona pasta Arctic rozsmarowana cienko po rdzeniu.

Radiator i wentylator przedmuchane. Śruby mocujące wkręcone do oporu. Wesoło sobie wiatrak dmucha gorącym powietrzem, pracuje dość cicho ale słyszalnie.

System to świeżo zainstalowany Windows 8.1 Enterprise Evaluation.

Schemat zasilania zrównoważony, procesor działa w tej chwili na 900 MHz i ma 50 stopni nieobciążony.
No to zdjemuj klawiaturę i uruchom kompa bez niej - sprawdź ostrożnie organoleptycznie czy radiator odbiera ciepło od procka... Tylko się nie oparz...

W bios jaka temp??

a śrubki delikatnie poluzuj (procek nie powinien być też zbyt mocno dociśnięty)
Dzisiaj już nie bardzo jest pora na rozkręcanie. Jutro to sprawdzę i napiszę co i jak.
Rozumiem ;-)

Nie chcę cię martwić, ale sumując wszystkie objawy razem obstawiam uszkodzenie płyty głównej, która podaje za wysokie napięcie...

Zasilacz sprawdzony ? Jak wygląda kwestia temperatur podczas pracy na baterii ?

Touchpad działa całkowicie prawidłowo (często dostając wyższe napięcie nie działa on jak należy) ?

I jeszcze jedna sprawa - jak wyglądają temperatury grafiki podczas pracy?
Zajrzałem do środka i po włączeniu 3DMarka temperatury wyglądają tak:
- ram ledwo ciepły
- grafika Intela też letnia ( te integry raczej się nie grzeją)
- procesor już ewidentnie gorący, radiator parzy przy dotknięciu, ale widać że odprowadza ciepło bo heatpipe'y gorące i wiatrak też załącza się, a potem stopniowo przyspiesza.

Zatem procesor się grzeje ewidentnie, ale chłodzenie działa więc pytanie czy to normalne temperatury pracy dla niego (60-70 stopni w normalnej pracy, Orthos dobił do 75), czy też coś nie do końca tu gra.

Nadal nie wiem skąd się bierze nagrzewanie pod touchpadem skoro to nie ram jest jego źródłem. Sam touchpad działa bez zarzutu, bo nie jest przegrzany. Ogólnie obudowa na wierzchu nie jest ciepła w ogóle. To pod spodem laptopa mniej więcej na wysokości touchpada jest najgorętszy punkt.
0 głosów
Nie tylko w tych laptopach ten procesor sie grzeje. Jak juz, mozesz sprobowac wymienic procesor na cos z T7xxx - bedzie grzac sie podobnie, a wydajnosc przynajmniej podskoczy ;-) Nie zaszkodzi zrobic przesadzenia procesora, choc szkoda pasty.
odpowiedź 18 listopada 2014 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
Laptop wpadł mi w rozliczeniu, więc raczej nie dokupię do niego procesora po to tylko żeby zwiększyć nieco wydajność i uzyskać instrukcje 64 bitowe.

Zamierzam używać tego laptopa do codziennej pracy biurowej, a do tego mi w zupełności wystarczy to co jest.
...