Który dysk SSD na mSATA?

+1 głos
wizyt: 892
Witam!

Planuję kupno dysku SSD do laptopa. Z racji tego, że już troszkę się rozejrzałem to mam pewne typy, potrzebowałbym tylko konkretów czym się tak naprawdę różnią oraz który jest lepszy(oraz w jakich kategoriach). Potrzebuję dysku tylko na system - aktualnie mam przydzielone 120GB i starcza to w zupełności, więc rozmiar jest raczej uzasadniony. Mam w laptopie miejsce na drugi dysk (1,8 cala - interfejs mSATA), na dane oraz całą resztę posiadam HDD. Co do konrektnych danych:

Crucial M550 128GB mSATA (kod producenta jakby ktoś potrzebował CT128M550SSD3)
Plextor M6M 128GB mSATA (jak wyżej czyli PX-128M6M)

Różnica w cenie jest nieznaczna, więc uważam to za pomijalne. Opinie są raczej pozytywne na temat i jednego i drugiego(ba, ludzie polecają je obok siebie). Jedyne czym się różnią to kontrolerem(delikatnie różniący się model) oraz pamięciami (różne firmy). Stąd pytanie: który dysk wybrać i dlaczego?

Wierzę, że mi pomożecie, z góry dzięki i pozdrawiam!
Artur
18 listopada 2014 w Dyski twarde przez użytkownika Artur827 Poziom 4 (1,320)
   

2 odpowiedzi

0 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Nie pomozemy, bo te napedy sa porownywalne, nawet pod wzgledem gwarancji. To Twoj bol glowy, ktory wybrac, ja osobiscie bralbym Plextora "a bo tak" i chyba w ten sposob nalezaloby wybierac. Watpie, zeby znalazl sie ktos, kto znajdzie znaczace roznice pomiedzy obydwoma napedami, choc wlasciwie jesli znajdzie - tez nie jest powiedziane, czy rozwiaze Twoj problem :)

Sprawdz 3x natomiast, czy Twoj laptop posiada gniazdo mSATA, czy M.2 - bo to sa roznice, tak w wydajknosci, jak i ksztalcie zlacza. Tak samo sprawdz, czy bedziesz mogl bootowac z takiego napedu, bo niektore laptopy posiadaja zlacza mSATA tylko dla specyficznych opcji, jak jakies przyspieszenia w Viscie itp.
odpowiedź 19 listopada 2014 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
wybrane 28 listopada 2014 przez użytkownika Artur827
Złącze na bank mam mSATA - gdy kupowałem laptopa o dyskach SSD na M.2 nawet się nie mówiło :) Co do bootowania z dysku SSD - istniały ciut droższe wersje tego laptopa właśnie z dyskiem SSD i HDD, także sądzę, że nie powinno być problemu. Przejadę się do sklepu, sprawdzę ceny oraz długość gwarancji i to chyba zdecyduje o zakupie w takim razie. No ew. dostępność. W każdym razie dzięki za pomoc - na pewno dam znać, który ostatecznie został kupiony :)
0 głosów
Wybrałem Plextora M6M, bo akurat był sporo tańszy. Nie będę pisać, że jest szybki, bo wiadomo, że każda taka zmiana wygląda tak samo, lecz podzielę się ważnymi spostrzeżeniami. Jeżeli mamy laptopa z UEFI, który teoretycznie jest  wstecznie kompatybilny ze starym poczciwym BIOS-em i system był tam zainstalowany na start musimy się przygotować na kilka problemów. Po pierwsze mój laptop nie miał napędu i potrzebny był bootowalny USB(właśnie on spodowodał resztę problemów). Po drugie, trzeba wyłączyć Secure Boot, który bardzo sprawnie blokuje Nasze działania. Po trzecie, wspomniany wcześniej bootowalny pendrive nie powininen być "nagrany" programem, ponieważ takie programy (a szczególnie program od Microsoftu przeznaczony do tego) formatują pendrive`y w NTFS. I tu uwaga. Nie każda płyta z UEFI pozwala na bootowanie z takiego pendrive`a(NTFS), a jak już się uda - instalator poprosi by partycje na których chcemy zainstalować system były w stylu MBR (straszny błąd, gdyż nie wykorzystamy zalet UEFI ani stylu GPT). Więc jeśli ktoś sie chce za to zabrać i oszczędzić czasu na zastanawianie się "czemu musiałem sformotować wszystko, zmienić style partycji a dysk działa wolno?" proponuje formatowanie bootowalnego pendrive`a ręcznie na FAT32 i wrzucanie tam zawartości płyty instalacyjnej.
odpowiedź 28 listopada 2014 przez użytkownika Artur827 Poziom 4 (1,320)
Instalatory Windowsa maja problem z wykrywaniem partycji GPT, szczegolnie duzych dyskow (powyzej 2TB). W razie problemow, jak opisales - wlacza sie konsole (Shift + F10) i recznie przygotowuje sie dysk na styl GPT, potem partycjonuje i wtedy dopiero instalator moze ruszyc dalej.
...