Problem z płytą główną Asus P5B-VM

+1 głos
wizyt: 163

Cześć wszystkim od jakiegoś czasu walczę z komputerem:

Asus P5B-VM (kupiona niedawno - ze 2 tyg. temu, używka, na gwarancji - niby sprawdzona i 100% sprawna nigdy nie kręcona)

C2D E4400 + box cooler (kupiony razem z płytą i chłodzeniem - zestawu nie rozbierałem, sprawdziłem tylko czy jest pasta, potem monitorowałem temperatury i wszystko gra)

RAM - 2GB - KVR667D2N5/2G (jedna kość)

GeForce GT 240

Zasilacz Corsair VS 450W


Obstawiam problem z płytą ponieważ mam taki komunikat:

JA ŻADNEGO OC NIGDY NIE ROBIŁEM BO SIĘ NA TYM NIE ZNAM.

Poczytałem i niby to pierwszy objaw rozładowanej baterii - oczywiście wymieniona na nóweczkę która trzyma 3V napięcie >> EFEKT >> problem niby rozwiązany (przez tydzień był spokój, aż do wczoraj... ZNOWU KOMUNIKAT O OC i tak samo jak wcześniej nic nie było zmieniane) - ogólnie komp działa stabilnie i nie mam żadnych problemów poza jednym czasem zamarźnie na sekundę, dwie i potem znów śmiga (tu obstawiam dysk bo po skanowaniu dwoma programami wyszły bady - niedługo go wymienię bo zbieram fundusze) ale do sedna...

Dziś zainstalowałem OCCT i ku mojemu zdziwieniu w zakładce CPU (bez robienia żadnych testów) wartość taktowania szyny FSB wynosiła 334MHz, a następnie po 2 min spadła do poziomu wartość fabrycznej -> 200MHz i tu po raz kolejny powiem, że nigdy nie bawiłem się w OC i nic nie zmieniałem nic w BIOS (po wymianie bateri załadowałem standardowe, optymalne ustawienia i heja...)

CZY TAKIE COŚ JEST NORMALNE CZY MAM REKLAMOWAĆ TĄ PŁYTĘ? KOMPUTER DZIAŁA STABILNIE I POZA TYM DENERWUJĄCYM PROBLEMEM NIE MAM Z NIM KŁOPOTÓW...

PROSZĘ O POMOC

5 lutego 2015 w Podzespoły PC przez użytkownika adamk1985 Poziom 9 (52,800)
edycja 5 lutego 2015 przez użytkownika adamk1985
   

1 odpowiedź

0 głosów
A BIOS to masz w niej najnowszy ? Robiles w ogole reset CMOS ?
odpowiedź 5 lutego 2015 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
Oczywiście reset CMOS robiłem, ale BIOS-u innego wgrać nie mogę bo stracę gwarancję sprzedającego... Stąd właśnie się wzieło moje pytanie na benchu...
Sprzedajacy zawarl wiec niedozwolona klauzule w aukcji. Nie mozna uzalezniac gwarancji od wersji BIOSu, nawet nie bedac producentem plyty. BIOSy sa wlasnie po to, by eliminowac bledy poprzedniego firmware'u oraz poprawiac dzialanie plyty z nowymi komponentami (jak np. pamiec, ktorej aktualna wersja BIOSu moze zwyczajnie nie obslugiwac poprawnie w 100%). Gdybys uwalil plyte przy flashowaniu (brick), to jak najbardziej sprzedajacy ma prawo uwolnic sie od odpowiedzialnosci za niedzialajaca plyte, ale samo przeflashowanie BIOSa nie moze zwalniac sprzedawcy od odpowiedzialnosci za prawidlowa prace sprzetu - wrecz to wydaje sie tuszowaniem pewnej niedogodnosci, o ktorej sprzedawca mogl wiedziec wczesniej, a nie opisal tego na aukcji (a wiec, mowmy wprost: dopuscil sie oszustwa).
Z jednej strony może i masz rację, lecz z drugiej strony mówimy o sprzęcie używanym na który sprzedawca dobrowolnie daje gwarancję i zastrzega w jej warunkach:
"Niedozwolona jest jakakolwiek ingerencja wewnątrz urządzenia od strony programowej oraz sprzętowej - overclocking , zmiana firmowego oprogramowania unieważniają gwarancję."

Dlatego nie chcę robić flasha... no i tak jak mówię - poza tym komunikatem problemów nie mam - system stabilny...
...