Windows 8.1 zatrzymuje się na pulpicie

+1 głos
wizyt: 126
Witam

Mam problem ze swoim kompem ponieważ nie mogę go odpalić. Po każdym resecie wgrywa się system do poziomu pulpitu i pokazuje się jedynie tapeta i pasek start. Reszta stoi. Nie wgrywają się inne programy, ikony pulpitu itp. Działa tylko kursor lecz nie można nic nim zrobić. Tryb awaryjny działa normalnie. Raz na ruski rok po kilkunastu resetach załapie i załaduje system poprawnie.

 

Sprzęt:

CPU: C2D E8200

MOBO: Foxconn P35A-S

RAM: 2x1GB OCZ Reaper 1066MHz

Dysk: SP2504C Samsung

GPU: R7 260X MSI

 

Podejrzewam, że jest to wina napięć ale czy ktoś jest w stanie potwierdzić moje podejrzenia? Jak tak to jak sprawdzić? I czy to wina płyty czy zasilacza?
5 lutego 2015 w Systemy operacyjne przez użytkownika Dragon Poziom 6 (8,300)
   

1 odpowiedź

0 głosów
Ani jedno, ani drugie. Ani nawet trzecie (pamiec). Gdyby zasilacz byl uwalony, mialbys zwis, BS, reset, czy cokolwiek innego, byle NIE MACHANIE KURSOREM po pulpicie. A to oznacza, ze walniety masz system operacyjny. Byc moze z powodu bledow (bad blockow ? wirus ?) na dysku. Sprawdz dysk, najlepiej w innym komputerze. Najpierw pelen raport SMART, potem dokladny skan powierzchni dysku plus bledy filesystemu, na koncu antywirus i przelec go opcja "napraw system" z plytki instalacyjnej Windy. Zakladam, ze system oryginalny, inaczej nie ma o czym nawet mowic.
odpowiedź 5 lutego 2015 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
Tylko najgorsze jest to, że na W7 miałem tak samo tylko rzadziej więc pojedynczy reset mnie aż tak nie denerwował. Teraz mam prawie świeży system 8.1 z najnowszymi łatkami oczywiście na licencji. Zainstalowane jedynie programy do pracy czyli Visual Studio, SQL server i inne. Z programów to tylko niezbędne tj. VLC do filmów i winamp do muzyki. NOD32 jako antivir i WoT dla rozrywki. HDTune nie wykazuje błędów żadnych. Dzisiaj zauważyłem, że kilkanaście restartów nie dawało rady i wyłączanie zasilacza, listwy itp. A po wejściu w tryb awaryjny i uruchomieniu ponownie od razu załapał i wgrał wszystko poprawnie.
Upewnie sie: HDTune w mapie dysku nie ma zadnego badblocka (czerwony kwadracik) ? Moglbys tez pokazac screenshota z raportu SMART.
Probowales podlaczac dysk innym kabelkiem do innego portu SATA ?
Masz BIOSa plyty najnowszego ? Robiles przywrocenie ustawien domyslnych plyty ? Kontroler pracuje w trybie AHCI ?
Jest jeszcze mozliwosc, ze uwalil sie kontroler SATA albo jakas mala czesc z nim wspolpracujaca (jak kondensatorek, opornik itd) znajdujacy sie w chipsecie na plycie, ale tego to nijak nie sprawdzisz.

BTW, a zasilacz to jaki masz w ogole ? Jak jakis niefirmowy, to tez cuda sie moga zdarzyc.
HDTune nie ma żadnego badblocka ale jeszcze raz sprawdzę bez "quick scan" jak mi się uda włączyć dzisiaj komputer. Zamieszczę też raport SMART.
Dysk nie był podłączany do różnych portów SATA, spróbuję zaraz. @edit: po zmianie gniazda dalej nici.
BIOS nie jest najnowszy ale na początku nie było z nim problemów nawet na W7. Był przywracany do domyślnych.
Kontroler nie działa w AHCI, ma ustawione IDE. (czy po zmianie na AHCI nie będzie problemu z podłączonym drugim dyskiem na PATA?) - @edit po zmianie na ahci wyskoczył komunikat że system napotkał błąd i smutna buźka W8.1. Od razu reset i naprawa systemu się włączyła.
Zasilacz Chieftec 500W.
Bo na AHCI nie zmienia sie ot, tak sobie. We wczesniejszych WIndowsach tzreba bylo dwie wartosci w kluczach rejestru zmienic, w Win8 znalazlem troche wygodniejsza metode - nie wiem, czy dziala, ale ludzie pisza, ze tak:

https://pricklytech.wordpress.com/2014/02/04/windows-8-1-enabling-ahci-after-installing-windows/
No tak… tylko wszystko byłoby łatwiej gdybym mógł normalnie odpalić Windę. Chyba, że przez awaryjny z wierszem poleceń też zadziała?
Tylko zastanawia mnie dlaczego zmiana tego ma rozwiązać problem skoro przez tyle lat (ok 5) było ok przy ustawieniu na IDE. No ale będę próbował zastosować się do porady i zmienić. Dzisiaj po pół godzinnej walce z włączaniem PC dałem sobie spokój bo szlag trafiał.
Włączenie AHCI nic nie daje. Dalej się zatrzymuje na pulpicie. Włączyłem poprzez zmianę rejestru i bootuje bez błędów ale nie rozwiązuje to dalej mojego problemu.
No to pewnie serwis by to rozwiazal, bo trzeba by podlaczyc karte PCI z zewnetrznym kontrolerem SATA i tak sprawdzic, czy sie cos poprawilo. Jesli nie - szukaliby dalej. Przy czym najnowszy BIOS to jedna z podstawowych rzeczy i mowienie, ze kiedys wszystko bylo (na nim) w porzadku jest nieskuteczne, bo ja nie wiem, czy wczesniej miales te sama karte graficzna. A BIOSy rozwiazuja m.in i takie problemy. Sprawdz wiec tego BIOSa i w zasadzie nic wiecej chyba juz sam nie zrobisz - mozesz testowac pamiec MemTestem, czy pamiec karty graficznej programem Video Memory stress Test-em, tudziez robic testy pbciazeniowe CPU&GPU&pamieci, ale nie wiem, czy to cos moze dac. Zawsze mozna sprobowac tego jako ostatniej deski ratunku.
...