Prośba o ocenę zestawu komputerowego

+1 głos
wizyt: 176
Obudowa Zalman Z12 PLUS - USB3.0 - CZARNA
 
Napęd Asus DRW-24F1ST E-Green 24x SATA (DRW-24F1ST/BLK/B/AS) OEM
 
Pamięć G.Skill F3-2133C9D-8GXL
 
Zasilacz Corsair RM Series 650W FULLY Modular 80+ GOLD 
 
Dysk Western Digital Black, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD1003FZEX)
 
Chłodzenie CPU Be Quiet! Dark Rock 3 
 
Płyta główna MSI Z97 GAMING 3, Intel Z97, 4xDDR3, 1x M2, VGA, GbLAN, ATX (Z97 GAMING 3)
 
Dysk SSD Kingston SM2280 120GB M.2 80mm 550/520MB/s 
 
Procesor Intel Core i5-4690K
 
Karta graficzna MSI GTX 970 GAMING 4096 MB DDR5 - (GTX 970 GAMING 4G)
 
Komputer do gier. W danej cenie ma być jak najlepszy. Ok 5500 zł. 
Prośba o ocenę i ewentualne sugestie ale nie diametralnie zmieniające zestaw. 
Najwieksze wątpliwości mam pro po obudowy i sprawdzenia dysku na M2 skoro już płyta ma taką możliwość. 

 

 

 

15 lutego 2015 w PC przez użytkownika MyAnime Poziom 5 (2,700)
   

1 odpowiedź

0 głosów

Moja ocena jest taka:

* po co kupowac drozsze RAMy, skoro w grach roznicy pomiedzy nimi, a standardowymi 1600 nie zauwazysz ? Roznice mozna odlozyc na kupno/ulepszenie akurat innego komponentu, ktorego roznice w dzialaniu zauwazysz. Niby to bedzie tylko 50 zl, ale tu uszczkniesz, tam uszczkniesz i sie okaze, ze roznica jest pokazna;

* to samo dotyczy dysku - zamiast Blacka mozna wziac Toshibe, ktora moze nie bedzie rownie szybka, ale - umowmy sie - w dobie SSDkow w zasadzie czas takich dyskow, jak Black sie skonczyl. Oczywiscie nie przeginam w druga strone i nie  proponuje nic serii Green, ale rozsadna predkosc w dobrej cenie.. a roznica to kolejne 130 zl;

* to samo dotyczy zasilacza = mozna miec spokojnie cos z certyfikatem Bronze i o mocy 500-550W i byc rownie zadowolonym. Roznica to 270 zl (tu akurat wzialem BeQuiet-a Silver);

* chlodzenie swietne, ale dla podkrecacza. Piszesz, ze sprzet ma byc do gier, ale o reszcie nie piszesz w ogole. Poniewaz plyta jest "Z", procesor "K", to nalezaloby sie domyslic, ze podkrecac bedziesz, ale jakbys siedzial dlugo na forum, to nie takie kwiatki bys widzial.. tak wiec nic nie jest oczywiste, a domyslac sie to mozna co najwyzej, co bedzie na obiad. Do gier zwyczajne chlodzenie za 120 zl starczy, jakas Fera2 na ten przyklad, zreszta ona tez do jakiegos o/c sie tez nada. Roznica w cenie to 110 zl;

* plyta... fajna, ale dopisek "Gaming" wcale nie sugeruje, ze plyty bez dego dopisku w grach sobie nie poradza. Tutaj rozrzut pomiedzy zwyczajna plyta H81 lub innymi, tanszymi - a ta Gaming3 moze byc rozna, wiec nie dopowiem, dopoki nie sprecyzujesz innego wykorzystania swoejgo sprzetu;

* SSD to nie dysk, to jest naped. Solid State Drive - oto, jak sie rozwija ten skrot, oczywiscie nie Ty jeden uzywasz niepoprawnego tlumaczenia, ale teraz znajac prawde nie ma powodu zyc dalej w bledzie ;-) A przechodzac do sedna - kompletnie nie ma najmniejszego sensu wybierac naped M.2 tylko dla samego typu zlacza. Wybrales model, ktory niczym sie nie rozni od zwyklych modeli SATA-3, a dodatkowo korzystajacy rowniez z magistrali SATA (zamiast PCIe). Niechze juz za tym wyborem M.2 idzie wyzsza wydajnosc, przewyzszajaca mozliwosci SATA-3, tak wiec zaproponowalbym naped korzystajacy juz z PCIe (wciaz zlacze M.2), czyli Samsung XP941 128GB. I tutaj widzisz juz pierwsza korzysc oszczedzania, poniewaz roznica wynosi -237 zl (MINUS), tak wiec rekompensujesz to na przyklad zasilaczem;

* procesor: bez podkrecania mozna wybrac model bez "K", choc w zasadzie podkreci sie go o 500MHz na dowolnej plycie i tak (ten nie-K);

* na koniec karta graficzna - jak sobie pozbierasz wszystko do kupy, to sie okaze, ze zamiast GTX-a 970 mozesz wybrac GTX-a 980. Tego bez wadliwie dzialajacej pamieci ;-) Mam nadzieje, ze jestes swiadomy bledu konstrukcyjnego GTX-a 970, ktory objawia sie w niektorych grach, w niektorych sytuacjach, ale jest bardzo denerwujacy i praktycznie uniemozliwia rozgrywke.

BTW. jak juz decydujemy sie uzywac pieknego wyrazenia zapozyczonego z jezyka obcego, to wpierw sprawdzamy pisownie:

http://pl.wiktionary.org/wiki/%C3%A0_propos

odpowiedź 15 lutego 2015 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
O pamięci mam identyczne zdanie więc pewnie zostanie zmieniony.
W wybranym dysku nie chodzi o prędkość itd tylko o niezawodność. Gdyby cena pozwoliła wybrałbym Hitachi ale w tej cenie jest dobry tylko Black. Ewentualnie jeżeli uda się zredukować cenę - a jak widać powinno się udać.
Zasilacz inny nie podlega dyskusji. Seria RM jest niesamowita pod każdym względem. Sam mam i działa świetnie. Cichy, stabilny, wytrzymały.
Grafika także nie zostanie zmieniona. Sam posiadam identyczna i jeszcze nie zauważyłem by było coś nie tak.
SSD - tu najbardziej zależało mi na odpowiedniej ocenie - na pewno skorzystam.
Płyta główna-wybór padł na MSI i ten model z powodu M2 ale skoro już wiadomo o co chodzi zostanie zmieniona. Ale nadal od MSI i grafika tak samo. Warto wspomnieć o promocji od MSI dotyczącej zakupu karty i płyty jednocześnie - możliwość zwrotu pieniędzy.
Samsung XP941 128GB - http://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-xp941-128gb-667911/ 537 zł

do tego trzeba kupić adapter. Więc nie widzę oszczędności. Chyba wybiorę SSD na Sata III
Toshiby sa rowniez niezawodne.
Jak skladasz komus zestaw, a nie sobie - to wez pod uwage, ze ten ktos nie musi wcale miec takiego liberalizmu, jaki masz sam wzgledem sprzetu i - przykladowo opre sie na owej kartcie GTX 970 - jemu bedzie przeszkadzac piszczenie cewek albo spadek wydajnosci w niektorych sytuacjach w grach. Oba mankamenty sa akurat potwierdzonymi minusami tego GTXa, i o tyle zlosliwym, ze u jednego wystepuja, a u innego nie. Kupisz dobry zasilacz i zbalansujesz mu dobrze obciazenie, to cewki nie musza piszczec, a jak ten ktos ma monitor do FullHD wlacznie, to i moze nie obciazy VRAMu iloscia 3.5GB i zadne spowolnienia/bledy w obrazie nie wystapia.
Niemniej podsumowanie mojego wywodu przeoczyles chyba - skoro w danej cenie sprzet mial byc jak najlepszy (do gier), to chyba sprzet z GTXem 980 jest lepszy od takiego z 970tka... chyba ze do gier 970-tka starczy, a reszte kasy chcesz wladowac w komponenty lepszej jakosci, jak widze.

BTW, serii zasilaczy "niesamowitych" jest wiecej - np. AXi od Corsaira ma cyfrowe sterowanie i monitorowanie, a nawet moj stary OCZ Z-Series 850W jest takim mocarzem, ze jak chwilowo na osiedlu braklo pradu przez pol sekundy (blackout) i wszystko sie powylaczalo w domu, nawet inne komputery, to moj pecet sie nawet nie zajaknal ;-)
Tak jak wspominasz wolę mimo wszystko mieć inne części też dobre, a koszt nie jest spory bo 970 jest więcej jak wystarczająca do grania w najnowsze produkcje w FullHD.
Zasilacz mam sprawdzony i wolę nie wymieniać.
A jak się odniesiesz do tego SSD bo już jestem w kropce? Może zostać proponowana przeze mnie płyta główna gdzie dołożę Samsung XP941 128GB, a nie poprzedni który proponowałem? Wpiąłbym go bezpośrednio do M2.

To co mówisz o 970 to akurat pechowe egzemplarze. U mnie nie występuje żaden z powyższych mankamentów. A jeżeli jakimś cudem uda się zyskać zwrot to fajnie. Nie jest też zbyt duży więc zastanawiam się jeszcze nad płytami od Asusa i Gigabyte (niekoniecznie gaming ;p ) bo wtedy nawet więcej zaoszczędzę. Kumplowi zależy też na jako takim wyglądzie. Po prostu by w miarę pasowało kolorystycznie itd. Bez udziwnień.
Mankament 3.5GB nie jest zadnych pechowym egzemplarzem - "wyposazone" sa w niego wszystkie karty, ale blad nie wystepuje u wszystkich, jako ze nie wszyscy wykorzystuja 3.5GB+ VRAMu, no i nawet jak juz wykorzystaja, to musza zajsc specyficzne okolicznosci, zeby przekonac sie na wlasne oczy o w/w bledzie (generalnie to dluzszy wywod).
SSD na M.2 mozesz kupic, jak ktos lubi nowinki technologiczne - mnie by na przyklad interesowal odczyt okolo 1GB/s. To jeszcze jest raczkujaca technologia, Samsung wypuszcza wlasnie nastepce XP951 (choc nie do dostania jeszcze w sklepach chyba), wiec wszystko jest jeszcze sprawa rozwojowa - w sensie nie wykorzystanych mozliwosci. Z pewnoscia warto jest wybrac plyte ze zlaczem M.2 i jak nie teraz, to w przyszlosci wyposazyc sie w naped tego typu. Plyta Gaming3 - przykladowo (bo o niej wspomniales) dzieli przepustowosc tego zlacza ze zlaczami SATA5 i 6 jak dobrze pamietam, wiec nie wchodzi w obszar PCIe, jak niektore plyty ze zlaczami M.2 Ultra (AsRock Z97 Extreme 6 ).
Ok dzięki za radę. Myślę, że wstawię napęd, który zaproponowałeś i wepnę do M2. Kumpel nie musi mieć aż, tak szybkiego transferu sięgającego maksimum możliwości M2, a takie coś już będzie nad wyraz wystarczające. Rozumiem, że nie ma już problemów z widocznością napędu w systemie i co za tym idzie instalacji Win na nim?
Z kartą jeszcze pogdybam. Zrobię małe przetasowanie jeszcze z procesorem i płytą główną.
Nie moge potwierdzic tego konkretnego zestawienia (plyta Gaming3 + M.2), ale bylbym zdziwiony, jakby to nie chodzilo. Dzisiejsze UEFI BIOSy sa mocno rozbudowane i bootowanie z czegokolwiek gdyby okazalo sie niemozliwe, to bylaby plama.
https://www.youtube.com/watch?v=v7PEBscJbno
Tu filmik, jak na innej plycie ustawia sie wpierw BIOS (no i posiadanie najnowszego BIOSa to podstawa) - moze sie przydac.
Niektore strony, jak anand podaja, ze bootowanie z XP941 jest raczej ryzykowne i w wielu plytach naped sie nie pojawia w kolejnce bootowania:
http://www.anandtech.com/show/8006/samsung-ssd-xp941-review-the-pcie-era-is-here/3
(Asusy maja na przyklad mozliwosc), ale tez widzialem plytke od MSI... tyle, ze na X99, na ktorej instalacja Windowsa 8 trwala... 3 minuty:
https://www.youtube.com/watch?v=OoxdNZ64HhU
Trzeba wiec jeszcze troche poszukac.

Nawiasem mowiac, XP941 wlasnie dobija do mozliwosci, ale nie M.2 (bo M.2 to tylko typ zlacza, jeszcze raz powtarzam, natomiast pod jaka magistrale sie toto pozniej podlacza = tam masz odpowiednia przepustowosc, a co za tym idzie, i nasycenie), tylko rodzaju magistrali, jakie przygotowal producent. Wiekszosc producentow laczy bowiem M.2 z PCIe 2.0 x2, co daje predkosc 10Gbps i to jest wlasnie ograniczenie napedu przez przepustowosc magistrali.

http://www.pugetsystems.com/labs/articles/Samsung-XP941-Plextor-PX-G256-M6e-M-2-Qualification-575/

Oto, jaka jest roznica miedzy x2 i x4, ale tutaj tez kwestia jest uzyta zewnetrzna karta PCie z portem M.2. Sa bowiem plyty, jak rzeczony AsRock Z97 Extreme6, ktore maja slot M.2 Ultra, ktory podlaczaja z kolei do 4 linii PCIe, co daje juz napedow typu XP941 pole do wiekszego popisu.

Jak mowilem - sprawa jest rozwojowa - i zamiast jednego linka i jednej konkretnej rekomendacji, daje tutaj sporo do czytania. Z pewnoscia warto *dobrze* rozwazyc kupno plyty pod takie SSDki, bo juz pisalem o zlaczach M.2 Ultra, ktore nie bedzie ograniczalo takich napedow, jak XP941.

W sprawie plyty Gaming 3 - jesli ona zostanie wybrana - wolalbym wyslac najpierw maila do wsparcia technicznego MSI z zapytaniem, czy plyta bootuje z danego napedu M.2.
Teraz już wszystko jasne i klarowne. Dzięki temu doszedłem do wniosku, że takie coś zmontuję z chęcią u siebie i w firmie gdzie potrzebujemy przyśpieszyć nasze komputery pod względem zapisu i przesyłu danych. U kolegi natomiast wstawiam SSD na SATA III i cześć. Do tego zmiana płyty głównej i może procesora co może pozwoli mi na wstawienie 980ki. Potem wstawię koszyk po zmianach. Dzięki i pozdrawiam.
Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5''
Procesor Intel CORE I5-4670 3.4GHz LGA1150 BOX HASWELL
Napęd Asus DRW-24F1ST E-Green 24x SATA
GoodRam 8GB PC1866 DUAL 2 x 4GB CL9
Obudowa Zalman Z3 PLUS CZARNA mATX ATX OKNO USB 3.0
Corsair CS Series 650W Modular 80+ GOLD
Be Quiet! Shadow Rock Slim BK010
SSD Plextor 128GB, SATA III (PX-128M6S)
Gigabyte GA-Z97-HD3, Z97 (GA-Z97-HD3)
Gigabyte GeForce GTX 980 4GB GDDR5
...