Po gruntownym czyszczeniu nie startuje system.

0 głosów
wizyt: 95
Witam,

prosto i na temat- Wczoraj czyściłem komputer z kurzu, przy czym wypiołem wszytsko z płyty głównej w tym procesor. Ze wszytskim obchodziłem się delikatnie i jestem pewny, że nic nie zepsułem bo właśnie z tego komputera pisze. PROBLEM polega na tym, że jak teraz komputer wyłącze to jak będę go chciał uruchomić 2 raz to zaczną kręcić się wiatraki wszytkie jakie mam, kontrolka sygnałowa z przodu obudowy, klawiatura, mysz oraz kontrolki na płycie głównej nazwane cpu phase ozanczające obciążenie komputera (świecą się wszystkie) oraz monitor nie ma sygnału z komputerem i tak będzie cały czas a komputer się nie włącza. Jedy sposób jaki znalazłem to przed każdym uruchomieniem czyścić CMOS i następnie włączyćkomputer bo  wtedy na ekranie pojawia się informacja o podzespołach oraz 2 możliwości 1. press f1 to setup bios. 2. press f2 to continue. gdy klikne na f1 jestem przenoszony do biosu. Zawsze klikam F2 - continue i komputer się uruchamia ALE przecież chyba nie moge kilka lat czyścić CMOS i dopiero włączać komputera bo prewnie coś zepsuje. BArdzo poroszę o pomoc bo problem jest ciekawy i paradokasalny dla mnie...

MOBO: MSI g45 Gaming

i5 3570k

8gb ram

nvidia gtx
2 sierpnia 2015 w PC przez użytkownika gieteiks Poziom 3 (930)
   

1 odpowiedź

0 głosów
Wyjscia sa 4.

Przy czyszczeniu komputera jest tak, ze w przypadku kart i innych elementow wchodzacych do slotow (pamieci, karty grafiki, a nawet procesor - chodzi o styki) po jakims czasie elementy metalowe potrafia sniedziec. Proces chemiczny, wszystko zalezy od otoczenia i srodowiska, w jakim pracuja i znajduje sie (ogolnie rzecz biorac) komputer. Wilgotnosc powietrza, kurz i inne elementy powoduja wlasnie to, ze powierzchnia styku, czyli kontaktu slota z grzebieniem, zachowuje swoje wlasciwosci, ale miejsca o ulamki milimetrow od tego styku - juz je traca. Teraz jak wyjmiesz dany element i wlozysz go z powrotem - nie masz gwarancji, ze trafiles w to samo nmiejsce styku i mozesz miec brak przewodnictwa pradu w jednym pinie na przyklad. A jeden pin potrafi juz czynic cuda. Dlatego wazne jest, zeby czyscic dokladnie starsze elementy nie tylko z kurzu, ale takze i z nalotu na metalowych elementach przewodzacych.

Drugim elementem jest sam procesor. To, ze chodzi (caly sprzet) na pierwszy rzut oka - nie znaczy, ze piny nie zostaly wygiete. Tak sie dzieje czasem przy "przekladce" procesora i trudno to zauwazyc nawet doswiadczonemu uzytkownikowi. Jeden pin wygiety - i w zaleznosci od jego lokalizacji - masz rozniez cuda - a to komputer nie wstaje, a to pamieci nagle nie widzi w ktorym slocie itd.

Trzecia mozliwoscia jest to, ze miales inaczej, niz domyslnie skonfigurowany BIOS i teraz po przywroceniu go do wartosci domyslnych komputer wariuje. MSI sa (czy byly do ktoregos momentu) wrazliwe na pamieci, wiec sprobuj wystartowac najpierw plyte z 1 kostka RAM, jak wszystko bedzie gralo, doloz druga kostke, wejdz do BIOSa, poprawnie ustaw parametry pracy pamieci, zaspisz ustawienia BIOS i sprawdz, jak sie wowczas komp zachowuje. Regula jest tez, zeby zawsze posiadac najnowsza wersje BIOSu, wiec sprawdz na stronie producenta.

Ostatnim elementem jest mozliwosc uszkodzenia ktoregos elementu poprzez "zly dotyk". Jak nie rozbierales kompa z wlozona opaska antystatyczna (ESD), to wlasnie mogles sobie jakis drobny element elektroniczny spalic. Wiaze sie to z ladunkami elektrostatycznymi, ktore wedruja po calym ciele, jesli - przykladowo - ocierasz sie skarpetami o dywan. Opaska by to wszystko "zebrala", ale jesli nie masz opaski i wlasnie dotykasz komponentu elektronicznego - to moze on, przy odrobinie nieszczescia, ulec zepsuciu. Na plycie glownej na przyklad takim elementem nieodpornym na ladunki elektrostatyczne sa regulatory napiecia, zeby je prawidlowo zlutowac, nie mozesz go nawet brac do reki, jesli nie jestes dobrze uziemony - to jest napisane w specyfikacji lutowania takich elementow.
odpowiedź 2 sierpnia 2015 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
Dzięki wielkie za wyczerpującą odpowiedź!!
komputer ma ledwo 2 lata jeżeli chodzi o nalot itp. to tego nie ma... ale faktycznie może coś zepsułem "złym dotykiem" hmmm...

Z procesorem obchodziłem się bardzo ostrożnie i do tej pory smiga dobrze bo w zasadzie komputer włącza się za każdym razem gdy wcześniej wyczyszcze CMOS.

możliwe ze to przez złe ustawienie RAMu w biosie, a jeżeli chodzi o poprzednie ustawienia biosu przed gruntownym czyszczeniem to miałem defaultowe. sprawdze RAM zobacze co potem. JESZCZE RAZ DZIĘKI ZA TAKĄ ODPOWIEDZ dużo się dowiedziałem :)
...