Dokupienie ssd do laptopa.

0 głosów
wizyt: 157
Witam, zwracam się do Was z następującym pytaniem. Zastanawiam się, nad dodaniem do swojego laptopa dysku ssd o pojemności 120gb. Posiadam Lenovo y510p, więc musiałbym dokupić kieszeń na dysk, którą włożył bym do zatoki Ultrabay. Co myślicie o takim rozwiązaniu ? Jakie dysk ssd polecacie w cenie do 250 zł ?
9 września 2015 w Dyski twarde przez użytkownika Aronkiewny Poziom 4 (1,670)
   

1 odpowiedź

0 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
W SSD nie ma zadnego dysku, to sa pamieci i kontroler. Nie ma ZADNEJ podstawy (poza pedem baranow "a bo tak"), zeby nazywac SSD "dyskiem". To jest naped, a jak ktos nie jest pewny, ktorego slowa uzywac, zawsze mozna uzywac bezpiecznego "urzadzenie", "nosnik", albo samego "SSD", ktore juz samym skrotem definiuje, czym jest (Solid State DRIVE).

Abstrahujac od predkosci, z jaka bedzie pracowal ten SSD (teoretycznie powinno byc to SATA3, jesli tacka, jaka kupisz, bedzie wspierala SATA3), to dokupowanie SSD do systemu z istniejacym juz dyskiem nie ma za wiele sensu. Chyba, ze zainstalujesz (zduplikujesz) na SSD system operacyjny, albo po instalacji systemu na SSD skasujesz system z HDD, zostawiajac na nim jedynie pliki bootujace komputer (jak wyjmiesz HDD, to SSD przestanie sie bootowac). Chodzi o to, ze SSD ma sens, jesli jest na nim system operacyjny.

Jak zamierzasz rozwiazac ten problem ? ROzumiem, ze wymiana HDD i SSD miejscami nie wchodzi w gre z powodu utratu opcji recovery w laptopie (masz OEMa) ?
odpowiedź 10 września 2015 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
wybrane 10 września 2015 przez użytkownika Aronkiewny
Teoretycznie mógłbym zamienić SSD i HDD miejscami, tylko w jakim celu ? Wtedy musiałbym po prostu wrzucić HDD do kieszeni ultrabay. A co do utraty opcji recovery to nawet nie brałem tego pod uwagę. Tak mam OEMa.
Wlasnie w takim celu, zeby - po pierwsze nie miec balaganu z plikami startowymi Windowsa i po drugie zeby miec pelna predkosc SATA3 tego SSDka.

Czyli nie masz swojej wizji ?
Ja to widze w takim razie tak, jako najlepsze wyjscie: dodajesz SSD do systemu, bo chcesz miec zarowno predkosc jego dzialania, jak i pojemnosc dysku twardego. Nie pakujesz go do bay'a, bo sa na forach problemy z uzyskaniem transferow 6Gbit na zatoce, wiec musisz go zamienic z dyskiem miejscami. SSD ma wtedy pelna predkosc SATA3, a twardemu SATA2 nie przeszkadza. Zanim to zrobisz, najpierw podlaczasz SSD przez zatoke tylko po to, by zrobic klon partycji startowej z jej pomniejszeniem. Potem wyjmujesz oba, wsadasz SSD do glownego miejsca, odpalasz system. Ustawiasz wszystko dla SSD. Wylaczasz kompa, dokladasz HDD, startujesz system, teraz masz 2 EBRy i 2 lokacje plikow startowych (skutkuje to tym, ze w razie awarii jednego z nich odpalisz system spokojnie na drugim - samym). W sumie masz wiec 2 systemy, drugi traktowany jako backup, robisz sobie programem EasyBSD menu startowe i ustawiasz ten z SSD jako domyslny.

Polecam Samsung Evo 850 120GB.
...