Czy moja płyta główna P8Z68-V PRO/GEN3 do radę obsługiwać dysk twardy o pojemności 3TB?

0 głosów
wizyt: 119
Czy moja płyta główna P8Z68-V PRO/GEN3 do radę obsługiwać dysk twardy o pojemności 3TB?
16 października 2015 w Dyski twarde przez użytkownika gumidlo Poziom 3 (570)
   

2 odpowiedzi

+1 głos
 
Najlepsza odpowiedź

Witaj wystarczy poczytać na stonie producenta

Obsługuje twarde dyski powyżej 2,2 TB
ASUS UEFI BIOS obsługuje twarde dyski o pojemnościach większych niż 2,2 TB adresowaniem 64-bitowym, toteż przestrzeń dyskową wykorzystasz w pełni i to w znacznie lepszy sposób niż w tradycyjnych wersjach BIOS-u.
odpowiedź 16 października 2015 przez użytkownika -ZIBI- Poziom 8 (49,610)
wybrane 16 października 2015 przez użytkownika gumidlo
Dziekuje za informacje.
Prosze Cię bardzo
0 głosów
Da się żeby płyta główna ze zwykłym biosem widziała dyski powyżej 2,2TB. Wystarczy ze strony producenta dysku pobrć program na windows, który wgra sterownik do dysku. Program podzieli dysk na dwie części  np ~2TB i ~750GB przy dysku 3TB (w moim przypadku). Dzięki temu system widzi jeden dysk jako dwa oddzielne. Każdy z tych dysków dzielisz jak chcesz na partycje.

Po każdym formacie systemu trzeba wgrywać program na nowo i go odinstalować zostawiając sterownik żeby druga część dysku była widoczna. Nie traci się danych.

Posiadam dysk 3TB Seagate na starszm kompie. Firma udostępnia program o nazwie "DiscWizardSetup". Może inne firmy produkujące dyski też udostepniają taką możliwość.
odpowiedź 16 października 2015 przez użytkownika AMD64 Poziom 5 (3,900)
edycja 16 października 2015 przez użytkownika AMD64
Nie do konca tak jest.
Wiele zalezy od systemu operacyjnego - jesli to XP, to masz racje. Ale w przypadku Visty, Windows-a 7 i nowszych obsluga dysku w plytach ze "zwyklym" BIOSem nie zalezy od tego programu, tylko od tego, jak sie chce dysk wykorzystywac. Jesli to ma byc dysk tylko z danymi/programami - nie trzeba robic nic, bo kazdy Windows nowszy od XP wykryje poprawnie dysk wiekszy od 2 TB i bedzie poprawnie z nim wspolpracowal. Problem zaczyna sie, jesli ma to byc dysk systemowy (bootowalny) - wowczas trzeba taki program zainstalowac, zeby moc z takiego dysku (odpowiednio spreparowanego - tak, aby zadna partycja nie przekraczala rozmiaru 2TB) korzystac - mowa o kazdym systemie i starym BIOSie.

Wymieniona plyta ma UEFI BIOS, wiec problemu z bootowaniem nie bedzie, o ile system bedzie w wersji 64-bitowej.

http://www.seagate.com/gb/en/support/downloads/beyond-2tb/

Niezaleznie od wszystkiego, kazdy dysk o pojemnosci powyzej 2TB TRZEBA zainicjowac zgodnie ze schematem partycji GPT. Gdy wybierze sie MBR, moga wystapic problemy, jak nierozpoznawanie partycji wiekszej od 2 TB, czy tez nawet zwyczajnie nadpisywanie pierwszej partycji przy probie zapisu poza granice 2TB, co prowadzi do uszkodzenia struktury danych i utraty danych.
Na systemach Win7 i 10 (oba x64) działa bez problemów 3TB i stary bios na płycie z 2006 roku.

Instaluje system i widać tylko 2TB potem instaluje program pojawia się reszta dysku (750GB) z danymi i go odinstalowuje zostawiając sterownik. Wszystko śmiga bez żadnych problemów od prawie 2 lat.
...