Migracja z HDD na SSD

0 głosów
wizyt: 213

Moje pytanie brzmi czy da się zrobić dokładną kopię "wszystkiego" (jednej partycji z systemem + ustawienia) znajdującego się na HDD na dysk SSD?

 

Sprawa wygląda tak, że trzeba mi przejść na SSD, powoli HDD zaczyna niedomagać i żadne defragmentacje/optymalizacje nie przynoszą efektu. Problem jest taki, że na dysku w programie pocztowym (jakiś stary Outlook z office) jest korespondencja firmowa z ostatnich paru lat i nie mogę ogarnąć jak mam ją wyeksportować do formatu, który będzie można jakkolwiek poźniej odzyskać i przywrócić. 

 

Najprostszym wydaje się ctrl+c / ctrl+v wink no aż tak pięknie to nie jest, zdaję sobie sprawę, ale może ktoś przez to przechodził i pomoże ogarnąć temat?

17 lutego 2016 w Systemy operacyjne przez użytkownika podnietek Poziom 6 (9,300)
   

3 odpowiedzi

0 głosów
 
Najlepsza odpowiedź
Zadne CTRL C / CTRL V. No i SSD to naped. nie dysk, ewentualnie powinno sie nazywac to samym "SSD", bez zadnych dodatkow, bo SSD w rozwinieciu skrotu juz mowi, czym jest to urzadzenie - Solid State DRIVE.

Do przejscia HDD -> SSD sluza programy do klonowania, jest tego rzeczywiscie pelno. Nawet sami producenci napedow wypuszczaja soft do takiej operacji, ktory jednakze chodzi tylko z napedami danej marki. Tak wiec podaj, jaki masz HDD i jaki zamierzasz kupic SSD, to napisze, jaki konkretnie to bedzie soft. Z "ogolnych" polecilbym jeszcze Macrium Reflect, czy MiniTool Partition Wizard Free, ktory ma opcje 'Migrate OS to SSD Wizard".

Sama operacja jest dosyc prosta i wystarczy podpiac oba urzadzenia do komputera, a po calej operacji zwyczajnie odpiac stare i ewentualnie sprawdzic BIOS, czy kolejka bootowania jest dobra. I w zasadzie tyle.

Jaki masz system operacyjny ? Jest to o tyle wazne, ze dopiero Windows 7 ma opcje "trim", ktora wspomaga usuwac smieci na SSD.
odpowiedź 18 lutego 2016 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
wybrane 21 lutego 2016 przez użytkownika podnietek
Oj joe, ten "uśmieszek" po ctrl+c/v nie był tam bez powodu. Niepotrzebnie się czepiasz "dysku", po co to filozowanie z semantyką? 99% osób odnosząc się do SSD nazwie je dyskiem. I tak też zrobiłem.

Do rzeczy: DYSK ( ;) ) jaki kupiłem to Crucial BX100 250GB - czekam na dostawę, więc nie jestem w stanie powiedzieć czy coś będzie do niego dołączone. Tydzień temu kupiłem na partycję z grami ADATA SP920 128GB z oprogramowaniem ACRONIS True image HD, ale niekoniecznie zadziała z Crucialem. Model dysku HDD nie jest mi znany (komputer w firmie Teścia). Trzeba to się dowiem.

Sustem Win7 chyba w wersji Home.
Nie "czepiam sie dysku", tylko zwracam uwage kazdemu, kto zle uzywa tego zwrotu, ze robi zle. Nie moja wina, ze wiekszosc mowi zle. Ja tego nie robie w odniesieniu do SSD i uswiadamiam innych. Na przyklad - nie wiem, czy wiesz, ale wyraz "reklamowka" w uzyciu do zwyklej torebki foliowej bez logo rowniez jest niepoprawny. Ja jestem z tych, ktorzy nigdy nie zaakceptuja sytuacji, w ktorej wiekszosc nagle stwierdzi, ze wygodniej jest mowic "włanczać" i "zdanżać" z zapisaniem tego jako normy do slownikow. Tyle.
Jak masz Acronisa, to wystarczy, zeby SSD, z ktorym go dostales, byl podpiety i program ruszy - ZTCP program nie wymaga, zeby robic klonowanie z/na ten akurat naped, ale jedynie na poczatku sprawdza jego obecnosc, a pozniej sie odpala i dziala juz normalnie. Tak wiec podlaczysz oba SSDki, wybierzesz jako docelowy Cruciala i wszystko. W przypadku WIn7 wszystko sie pozniej poustawia samo - wyrownanie, trim, indeksowanie wylaczone itp. Co najwyzej mozesz zrobic WEI (Windows Experience Index) juz jak wystartujesz system z nowego SSD, tak dla pewnosci.
Najłatwiej będzie podpiąć oba dyski do mojego PC. Czy też kopiowany system musi działać i to pod nim klonowanie musi być wykonane?
Nie musi dzialac, nawet tak bedzie lepiej, bo obejdzie sie bez jednego restartu wiecej (potrzebnego na wylaczenie dzialajacego systemu, wrzutke wlasnego startupu koniecznego do awaryjnego rozruchu i sklonowania napedu). Pamietaj jednak, zeby klonowany naped od razu wyjac pozniej z komputera - w sensie zeby nie zrobic z niego rozruchu na innym kompie, niz docelowy. Istnieje tez mala mozliwosc, ze PC nie zabootuje z dodatkowymi napedami - niektore plyty glowne glupieja po dodaniu bootowalnych napedow (np. moja tak ma, jak podepne - pod SATA, co dziwne - dysk z bootowalna Vista, czy Win7 - nie ma reguly, czasem zabootuje, czasem zglupieje i sie zapetla).
0 głosów
Zrób klonowanie dysku 1:1 i po kłopocie, pełno darmowych programów jest na necie ;)
odpowiedź 18 lutego 2016 przez użytkownika raffal81 Poziom 7 (10,190)
EASEUS Todo Backup Free, np tym programem ;]
0 głosów
Witam Jeśli chodzi o pocztę w outlucku to tez proste zapisujesz całą w pliku na innym dysku  a na ssd stawiasz nowy system plus outluck i wczytujesz całą poczte
odpowiedź 18 lutego 2016 przez użytkownika -ZIBI- Poziom 8 (49,610)
...