Długi czas odpowiedzi dysku

–1 głos
wizyt: 391

Witajcie! Posiadam dysk  ST500DM002-1BD142 o pojemności 500Gb firmy Seagate. Problemy zaczęly się jakieś 2 tyg temu, gdy nagle komp zaczął jakoś tak powolnie działać. W menedżerze zadań przypadkiem patrząc na zużycie dysku zauważyłem, że średni czas odpowiedzi przy lekkim zużyciu doskakuje do kilkutysięcy ms (max widziałem 150000ms). Uruchomiłem program HDTune i zauważyłem to :
http://ifotos.pl/zobacz/Przechwyt_ssrpnwa.png
Czym to może być spowodowane? Co jeszcze mogę zrobić, by dysk zaczął funkcjonować? Coś jeszcze pokazać?

tutaj okno menedżera:
http://ifotos.pl/zobacz/Przechwyt_ssrpnar.png

 
 
4 kwietnia 2016 w Dyski twarde przez użytkownika Necronomicon Poziom 1 (110)
edycja 4 kwietnia 2016 przez użytkownika Necronomicon
   

1 odpowiedź

0 głosów
Zaczął bym od zmiany kabla sATA, przepięcie do innego portu itp. Jak nic nie da to szukamy dalej ;)

 

Odpal z płytki czy USB jakiegos Hirensa i sprawdź pod nim, bo czasami sam system może robić bałagan. Wyeliminuj po prostu jakiś syf w windowsie to na początek.
odpowiedź 4 kwietnia 2016 przez użytkownika raffal81 Poziom 6 (9,970)
Zmieniłem już kabel sATA i przepiąłem do innego gniazda. Nadal to samo. Odpalę i sprawdzę :)
Ta wypowiedz jest dwuznaczna.
Zmiana kabla nie polega na wsadzeniu go do innego gniazda, tylko na wymianie na inny - mam nadzieje, ze tak wlasnie zrobiles. Kolega wyzej zaproponowal dwa rozwiazania, ale w zadnym wypadku nie "2w1", czyli ten sam kabel, ale inne gniazdo. Musi byc *inny* kabel* i *inne* gniazdo sprawdzone.
Tak wlasnie zrobiles ?
Jesli tak, to od siebie dorzuce, ze specyfikacja gniazd SATA przerazila mnie swoim krotkim czasem zywota, ktory mozna okreslic nawet na kilka minut, jak sie ktos uprze - chodzi konkretnie o parametr odpinania i wpinania wtyczki. Nie odpinales kabla od tego dysku duzo razy przypadkiem ? Jak Hirens pokaze to samo (wybierz cos do raportow SMART), to dysk bedzie do wymiany, niestety.

Jaka masz plyte glowna ? Bo byla seria z chipsetem P67 w rewizji B2, ktora charakteryzowala sie padaniem portow SATA2 po pewnym czasie, dopiero seria B3 likwidowala ten problem, a noz widelec masz wlasnie te plyte ?
Miałem na mysli zmiane kabla, dodatkowo przepiecie go w inny port sATA jakby dalej byla taka sytuacja, moja wina źle sprecyzowałem.
...