Procesor a karta graficzna

–1 głos
wizyt: 206

Witam. Czytając opis swojej płyty głównej odczytałem takie cos "Uwaga:

Aby korzystać ze slotu PCI Express 3.0 z prędkością Gen3, musisz zainstalować procesor 22nm wspierający tę technologię. W przypadku korzystania z procesora Sandy Bridge, port PCI Express będzie pracował z prędkością Gen2."

Oznacza to że na mojej płycie głównej Asrock z68 Extreme 4 Gen3  jeśli mój procesor jest 32 nm to moja nowa karta graficzna będzie działałą z prędkością pci express 2.0 nawet jeśli będzie kupiona 3.0 ? Aby wszystko działało musze wymienić kartę graficzną na 3.0 i procesor na 22 nm lub nowszy ?

21 maja 2016 w Podzespoły PC przez użytkownika atrix91 Poziom 4 (2,200)
   

2 odpowiedzi

0 głosów
Tak.

Tak.

Od mnie dorzuce tylko, ze taka podmianka kompletnie nie ma sensu. Twoj procesor Sandy Bridge "K" i tak daje rade w grach, a jeszcze masz mozliwosc swietnego podkrecania. 22nm produkty - czyli IvyBridge - nie podkrecaly sie juz tak swietnie, natomiast to one powodowaly uaktywnianie sie opcji PCIe 3.0 w plytach. Roznica miedzy predkoscia karty 2.0 i 3.0 dzialajacej w swoich najwyzszych trybach (a wiec 2.0 x16 oraz 3.0 x16) jest niezauwazalna, a juz w szczegolnosci w grach, gdzie mozna powiedziec - niewidoczna nawet w benchmarkach (w ktorych roznica moze - o ile w ogole - siegac bledu pomiarowego), pomimo dwukrotnie wyzszej przepustowosci. I teraz ta przepustowosc w/g mnie jest dyskusyjna, bo nikt nie wie, czy plyta posiada na slocie dla grafiki 16 linii PCIe 3.0, czy tylko 16 linii PCIe 2.0 (pracujacych takze jako 8 linii PCIe 3.0 = co dawaloby taka sama przepustowosc, a wiec nawet znikomy wzrost z tego tytulu jest dyskusyjny). Pomine fakt, ze duzo plyt z tego okresu na chipsetach P67 i Z68 po prostu zle wspolpracowalo z kartami PCIe 3.0, nawet pomimo najnowszych BIOSow - znane sa takie kuriozalne przypadki, gdzie plyta i karta graficzna tego samego producenta (MSI) po prostu sie ze soba zarly.

Kupuj wiec karte PCIe 3.0 - ona zadziala bez problemu, a procesor podkrecisz.
odpowiedź 21 maja 2016 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
edycja 21 maja 2016 przez użytkownika jeomax.co.uk
Dzieki Joe .
PCI-E 2.0    5.0GT/s
PCI-E 3.0    8.0GT/s
Ale taka różnica nie będzie widoczna w grach ? I taka karta pci express 3.0 mi tam zadziala na moim procesorze tylko nie będzie aż tak wydajna jak na procesorze w nowszej technologi 22 nm lub lepszy tak ?
Chce jeszcze dodac ze mam procesor i5 2500k , moze on tez nadawal by sie do wymiany ?
Nie.
Nie.
Nie.
Pierwsze nie - roznica nie bedzie widoczna W OGOLE. Przepustowosc od pewnego momentu przestaje miec znaczenie kluczowe, a tym momentem sa jakies progi graniczne. Saturacja szyny PCIe przy obecnej jej predkosci nie stanowi problemu. Podobnie, jak przepustowosc pamieci od czasow DDR2-667. Zauwaz, ze sa kompy z pamiecia DDR3-1600, jak tez i sa DDR3-2400 (50% szybciej). Myslisz, ze zauwazysz roznice w grach ? Nie. Jest tylko jeden przypadek, gdzie w testach moglbys, ale do tego trzeba multiGPU oraz wysokich (jak 4K na przyklad) rozdzielczosci.
Drugie nie - bedzie tak samo wydajna, pomimo pracy w trybie 2.0. Wydajnosc karty grafiki zalezy od niej samej, a nie od szyny. Karta renderuje "sama" i wysyla dane na monitor, a nie oczekuje na przerazliwie duzo danych od procesora. Co wiecej, nawet z mniejszymi ilosciami linii PCIe 2.0 (jak x8, ktore jest wciaz popularne w plytach z "podstawowym"  wsparciem dla SLI) karty chodza tak samo szybko.
Trzecie nie - procesor masz calkiem dobry. Ja mam prawie taki sam (2550K). Wystarczy podkrecic, ale w wiekszosci gier starcza nawet niepodkrecony. Poza tym IvyBridge zegar-w-zegar jest szybszy tylko jakies 10%, co wcale nie przeklada sie automatycznie na 10% "szybciej w grach". Co najwyzej moglbys zamienic i5 na i7, ale czy potrzebujesz dodatkowych watkow ?
0 głosów
Swego czasu były nawet testy w internetach i chyba róznica była 2-4 klatki w grach czyli prawie zero
odpowiedź 23 maja 2016 przez użytkownika -ZIBI- Poziom 8 (49,610)
...