Problem przy uruchamianiu systemu po klonowaniu.

0 głosów
wizyt: 156
Dzień dobry. Klonowałem dysk C na którym jest system na dysk ssd i po sklonowaniu dysku C na ten dysk ssd nie wiem jak zrobić by system uruchamiał się z tego dysku a nie z dysku C.
18 marca 2017 w PC przez użytkownika Khorn_Flakes Poziom 1 (120)
   

1 odpowiedź

0 głosów

Po pierwsze, SSD to NIE jest dysk.

Potrzeba wiecej informacji:

1) Jaki masz system operacyjny ?

2) Jaki masz model partycjonowania zarowno dysku, jak i SSD (GPT/MBR) ?

3) Jaka masz plyte glowna, procesor i karte graficzna oraz czy korzystasz z UEFI ?

4) Jakiej pojemnosci masz dysk twardy, jak i SSD i czym klonowales (takze jakie partycje masz na dysku) ?

odpowiedź 18 marca 2017 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
1) Win 7
2) ?
3) Płyta główna  Gigabyte GA-H81M-HD3, procek:    
Intel Core i5-4460, karta graf: MSI GTX 960 OC, tak
4) dysk twardy ma 1 TB ale jest podzielony na partycje dysk C ma 244 GB, D ma 332 GB, E ma 355 GB a SSD ma 119. Wyczyściłem dysk C tak że ma zajęte 95 GB i sklonowałem go programem MiniTool Partition Wizard na ssd.
2) Najezdzasz na MojKomputer, dwuklik, wybierasz dowolna partycje, RMB -> Wlasciwosci, potem zakladka Sprzet, klikasz Wlasciwosci , zakladka Woluminy i klikasz Wypelnij. Czasem okienko znika i trzeba drugi raz kliknac. Wtedy pojawi sie w opisie styl partycjonowania - ale skoro masz W7, to pewnie bedzie MBR. Potwierdz.

W Twoim przypadku sadze, ze chodzi glownie o to, gdzie masz katalog Boot (ukryty = sprawdza sie na przyklad Total Commanderem). Jesli nie masz go na partycji C, to znaczy, ze bedziesz go mial pewnie na partycji ukrytej (pytalem o rozklad dysku... a partycje niekoniecznie sa oznaczone literkami), a wiec a takim przypadku po klonowaniu musisz sciagnac i zainstalowac program EasyBCD na przyklad, po czym odpalic go, wczytac i stworzyc nowy magazyn BCD na SSD, po czym dodac opcje startowe. Da sie to tez zrobic recznie z poziomu konsoli przy plytce instalacyjnej Windowsa 7 (powinienes miec, o ile nie masz systemu OEM), trzeba wydac chyba ze 3 polecenia, jak pamietam. Najlepiej nie odlaczac starego dysku i po resecie wcisnac F11/F12 (czy inny odpowiednik bootselectora wlasciwy dla Twojej plyty = sprawdz manuala) i sprawdzic, czy bootuje z SSD; jak nie - pomaga tez plyta instalacyjna Win7 i opcja naprawy rozruchu. Dopiero po wlasciwym boocie z SSD mozna sie upewnic, ze katalog Boot  jest na nim, wiec mozna odlaczyc HDD i przestawic bootowanie w BIOSie na wlasciwe urzadzenie. Czesto brak boota spowodowany jest wlasnie brakiem magazynu BCD na sklonowanym napedzie oraz dodatkowo opcji rozruchowych w MBRze. EasyBCD to wszystko zalatwia.

Przygotuj sie jednakze na GPT, bo od Windowsa 10 to podstawa. Nie zabootujesz komputera z UEFI Boot, jesli naped bedzie podzielony w stylu MBR (a nie GPT). Tak samo jak dokupisz pojemny dysk wiekszy od 2TB, to mozesz miec przykre niespodzianki w obsludze partycji powyzej granicy drugiego terabajta.
...