Potencjometr od głośników: jak przerobić by było i na wyjście słuchawkowe?

0 głosów
wizyt: 76
Witam serdecznie,

 

temat dotyczy moich głośników Logitech X-230. Służą mi już ponad 7 lat i nie mam zamiaru ich zmieniać z czystego brzmienia jak i sentymentu. Grają na zwykłej karcie dźwiękowej, zintegrowanej z płytą Asrock Extreme 4 970. Posiadam słuchawki Superlux HD681 no i z racji ich impedencji (32Ohm) moja karta dźwiękowa sobie z nią nie radzi. Grają, ale bardzo cicho jak na swoje możliwości. Zrobione miałem do nich a'la wzmacniacz ze starych głośników stereo (7W na kanał). Działało fajnie, ale wyglądało hmm... nieciekawie, poza tym zbyt dużo miejsca zawalało na biurku.

Sedno sprawy:  jeden z głośników posiada wyjście jack. Po podłączeniu słuchawek, głośniki się 'wyłączają', a dźwięk zostaje przekierowany na słuchawki - zapewne każdy zna tę zasadę. Zatem wpadłem na pomysł możeby zmostkować te gniazdo z układem wzmacniającym tego głośnika. Ciekaw jestem przedewszystkim czy to idzie zrobić?

Zobrazowanie mistrzowskie w paincie w poniższym linku:
http://www.tinypic.pl/pxm2t3jbjy9h

A tak wygląda płytka:
http://www.tinypic.pl/dqe3u0xe1m45
6 maja 2017 w Głośniki przez użytkownika mati0706 Poziom 5 (2,600)
edycja 6 maja 2017 przez użytkownika mati0706
   

2 odpowiedzi

0 głosów
W tym wypadku nie ma łatwej drogi. Potencjometr w głośniu jest podłączony do wzmacniacza znajdującego się w głośniku niskotonowym.

Najprostsza opcja, to zbudowanie oddzielnego wzmacniacza słuchawkowego i umieszczenie go w obudowie głośnika tak, aby obecne wyjście było do niego podłączone.
odpowiedź 8 maja 2017 przez użytkownika nazaropeth Poziom 6 (8,740)
0 głosów
Wszystko sie da, nawet "te" gniazdo zamienic na "to" gniazdo ;-)

Generalnie mozesz sobie pociagnac przewody z woofera, gdzie masz wzmacniacz i crossovery. Tylko ze jesli masz ogolne pojecie o mocy idacej na glosniki i porownasz z moca glosniczkow w sluchawkach (Twoje maja 300mW), to bedziesz wiedzial, co sie stanie :)
odpowiedź 10 maja 2017 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (473,260)
...