QCode 90 i 91 ???

+1 głos
wizyt: 46
Witam czy ktoś mógłby wytłumaczyć co oznaczaja te kody - na 10 uruchomień połowa z nich staje na tych kodach i dalej ani rusz - jeśli już system się włączy to 0 zawieszeń i problemów - gry na ultra w 2K etc. Problem jest właśnie z bootem. Płyta Maximus IX Formula, pamięci z QVL Corsair 3000 MHz ale na 2133 bez XMP, zasilacz Corsair AX860i (napięcia odhyły w setnych), procesor i7 7700k (turbo wyłączone), grafika Zotac 1080 Ti AMP Extreme
29 lipca 2017 w PC przez użytkownika sylwanab Poziom 6 (5,250)
   

1 odpowiedź

+1 głos
 
Najlepsza odpowiedź
90
Boot Device Selection (BDS) phase is started
91
Driver connecting is started
 
Manual, strona 1-17.
odpowiedź 29 lipca 2017 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
wybrane 30 lipca 2017 przez użytkownika sylwanab
Tak wiem ale co to oznacza... w czym może być problem ?
Blad z urzadzeniami bootujacymi.
Spytaj inzynierow, co dokladnie mieli na mysli - bo ja  moge sie tylko domyslac. Gdyby ich opisy byly pelniejsze, pewnie nie byloby pytania. Ja sprawdzilbym:
* jakie sa napedy zamontowane w komputerze,
* ktore sa GPT, ktore sa MBR (zunifikowalbym wszystko na GPT = o ile system instalowany byl w trybie UEFI),
* przejrzal kolejke bootowania UEFI - byc moze cos tam jest nie tak, plus przyjrzenie sie podzialowi na partycje = zeby wszystko bylo w zgodzie z podzialem w/g UEFI (a wiec partycje MSR, EFI itd),
* powylaczal nieuzywane urzadzenia - plyta czesto ma jakies RS232, eSATA, dodatkowe kontrolery = domyslnie powlaczane. Trzeba powylaczac.
Dziękuję za każdą pomoc - zamontowany jest w Samsung 960 EVO 500 GB M2(tylko w kolejce bootowanie jest on - reszta wyłączona), system instalowany normalnie z płyty - standardowo raczej. Poza dyskiem SSD to 2 x Seagate 2TB (partycja to cały dysk), starałam się wyłączyć co zbędne. Dziwne jest to, jak wyciągnę kartę graficzną to jest ok ale kody postu w ogóle jej nie dotyczą. Karta sama w sobie dobrze działa w win10 również
Czy jeśli w ustawieniach SATA w UEFI wyłączę na przykład napędy optyczne (disabled)  będą widziane w windows?
Po wylaczeniu w BIOSie naped nie bedzie widoczny pod Windowsem.

Natomiast nie ma "system normalnie instalowany". Trzeba wiedziec, jaki tryb sie wybiera - wszystko zalezy od sposobu bootowania plyty: jesli plyta instalacyjna byla bootowana przez UEFI, to system operacyjny zainstaluje sie "normalnie" w trybie UEFI, czyli naped zostanie podzielony w/g schematu GPT (wymagane dla UEFI), zostana umieszczone partycje MSR i EFI i tak dalej; natomiast jesli plytka zostanie zabootowana nie poprzez UEFI, to "normalnie" system zostanie zainstalowany nie w trybie UEFI i zapewne z MBRowym modelem podzialu na partycje.
Karty graficzne maja obsluge GOP, czyli swoje implementacje dla UEFI - i sa z nim zgodne. Cos mi sie wydaje, ze ow sterownik dotyczy wlasnie tejze karty graficznej - szczegolnie ze po jej odpieciu wszystko dziala "normalnie".

Tyle teorii, w praktyce powtorze jeszcze raz: przejdz na UEFI i GPT, to w/g tego, co podejrzewam - problem zniknie. Niestety wiaze sie to z reinstalacja systemu, poniewaz trzeba przerobic SSD z MBR (jak podejrzewam - sprawdz, zeby nie bylo niepotrzebnej roboty !) na GPT.

Zrob kopie ustawien (przegladarka, moje dokumenty i tak dalej) systemowych (ale nie obraz systemu !), odepnij dyski i zostaw samo SSD oraz naped optyczny. Wloz do optycznego plytke instalacyjna Windowsa (10 jak rozumiem) i wejdz do BIOSu plyty, tam ustaw bootowanie na UEFI: DVD. Zwroc uwage, zeby koniecznie bylo bootowanie UEFI:DVD, a nie zwykle DVD - umiesz to zrobic ?
Jak plytka zabootouje i wyskoczy okno installera - wywal wszystkie partycje, zeby byl naped caly czysty i niespartycjonowany i wowczas kliknij na instalacje - system sam zalozy odpowiednie partycje. Jesli nie - trzeba samemu to zrobic, na przyklad korzystajac z tego:
https://technet.microsoft.com/en-GB/library/hh825686.aspx
albo jakiegos programu typu Easeus Partition Master (ale to trzeba zabootowac komputer z innego napedu, ktory ma juz WIndowsa zainstalowanego).
Jak nie czujesz sie na silach - oddaj komputer do serwisu, niech zrobia porzadna instalke systemu w trybie UEFI, z jednoczesna inicjacja napedu M.2 w/g schematu GPT.

Dopiero jak system bedzie dzialal na M.2 w trybie UEFI - podejrzewam, ze bledy ustapia - te, ktore najpewniej stwarza karta graficzna nie majaca wsparcia od strony UEFI.
Dam radę :) Dziękuję. Najgorsze jest to, że na te Seagate po 2 TB też mają partycje zwykłą nie GPT :(
http://www.thewindowsclub.com/convert-mbr-to-gpt-disk

Skonwertujesz bez utraty danych - przynajmniej teoretycznie. Zrob kopie danych jednego dysku na drugim (moze byc ciezko, jesli masz oba zapchane) i sprobuj Gptgen-a.

Najpierw sprawdz, czy M.2 jest w GPT - bo to oszczedzi mase roboty, No i zacznij od sprawdzenia, czy M.2 z odlaczonymi dyskami (zanim skonwertujesz je na GPT) przerobiony juz na GPT bedzie poprawnie chodzic z karta graficzna - mozna jeszcze w BIOSie sprawdzic, czy sa jakies ustawienia odnoscnie GOP/karty graficznej wlasnie.
...